Fındık üreticilerine bayram bir gün

Giresun da 3 Ağustosta başlayan fındık hasadı, Ramazan Bayramı dolayısıyla verilen 1 gün aranın ardından tekrar başladı\r\n

Fındık üreticilerine bayram bir gün
\n  
\n
\n Giresun da 3 ağustosta fındık hasadına başlayan üreticiler, Ramazan Bayaramının sadece ilk günü bayram yaptı. Üreticiler bayramın ikinci günü tekrar bahçelerine gitti. Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin, Fındık en iyi ve en kıymetli ürünümüz, bayram tatilinde bile üreticilerimiz fındık topluyor dedi
\n
\n Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, gelenek ve göreneklere göre bayram günlerinde çalışılmadığını, dolayısıyla da üreticilerin Ramazan Bayramının ilk günü hasada ara verdiğini söyledi. Bayramın ikinci günü itibariyle üreticilerin yeniden bahçelerine gittiğini anlatan Keskin Bu dönem hasadın en yoğun yapıldığı zaman dilimidir. Fındık en iyi ve en kıymetli ürünümüz, bayram tatilinde bile üreticilerimiz fındık toplamaktadır. Şu anda çoğu üretici tekrar bahçesine girdi ve fındığını hasat ediyor dedi.
\n
\n  
\n
\n HASAT ERTELENEMİYOR
\n
\n Keskin, çoğu üreticinin fındık hasadına Ramazan Bayramından sonra başlamayı palanladığını ancak hava sıcaklıkları nedeniyle hasada erken başlanıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
\n
\n Geçen yıl hasat tarihi 7 ağustos olarak belirlenmişti, bu yıl ise hasat 3 ağustos olarak belirlendi. Durum böyle olunca da hasat tarihini geçen yıl ile karşılaştıran üreticide hasada bayramdan sonra başlarım düşüncesi oluştu. Tabi bu düşünce çoğu üreticiyi yanılttı. Hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle fındıkta tepe yanıkları oluştu ve üreticiler hasada bayramdan önce başlamak zorunda kaldı. Hasat başladı ancak bayramın ilk günü ara verildi, bugün ise tekrar hasada devam edildi. Hasada başlamak için bayram tatilinin bitmesi beklenemiyor çünkü fındıkta tepe yanıkları çok fazla.
\n
\n  
\n
\n BEKLENTİ 6-6.50 TL
\n
\n Fındık üreticisi Osman Akkaya ise bayram gününde dahi fındık topladıklarını belirterek, İnşallah verdiğimiz bu emeğin karşılığını alırız. Fındığın maliyeti 5,64 lira açıklandı, 6.00-6,50 lira arasında satabiliriz. Gübre ve işçi maliyetleri her geçen yıl artıyor, çok az bir kar payı var, biz 7-8 lira olmasını istiyoruz, emeğimizin karşılığını ancak bu şekilde alabiliriz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb