ŞAMPİYONUN İSYANI

\r\nİşitme Engelliler Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Samsunlu Samet Bulut isyan etti. Şampiyon sporcu, Ülkeme bir dünya ve bir de olimpiyat şampiyonluğu getirdim. Ancak federasyon benim önümü kesmek istiyor dedi\r\n

ŞAMPİYONUN İSYANI
\n  
\n
\n  
\n
\n DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU
\n
\n Samsunlu judocu Samet Bulut, geçen yıl Venezuella daki İşitme Engelliler Dünya Şampiyonluğu nun ardından geçtiğimiz günlerde de Bulgaristan dan Olimpiyat Şampiyonluğu ile dönmüştü. Uluslararası ve Türkiye Judo Federasyonu talimatlarında engelli sporcuların, normal şampiyonalarda yarışamayacağı ile ilgili bir madde olmaması nedeniyle Samet Bulut, diğer şampiyonalarda da boy gösteriyordu. Hatta Samsunlu judocu normal şampiyonalarda gençler ve büyükler kategorilerinde de Türkiye Şampiyonluğu elde etmişti. 
\n
\n  
\n
\n SÜPER LİG DE DE OYNUYOR
\n
\n Bu başarıları Judo Süper Lig inde mücadele eden Samsun SHÇEK Spor Kulübü tarafından da görülen Samet Bulut, ayrıca lig müsabakalarında da 2 sezondur mücadele ediyor. Ancak iddiaya göre Judo Milli Takım Teknik Direktörü Yavuz Yolcu, talimatlarda herhangi bir madde olmamasına rağmen, Samet in hem engelli hem de normal şampiyonalarda yarışmasını istemedi. Bunun üzerine de Türkiye Judo Federasyonu yönetim kurulu toplanarak, tarihi bir hataya imza atıp, Samet Bulut tan talimatlara aykırı olarak, iki kategoriden birisini seçmesini istedi. 
\n
\n  
\n
\n MUTLULUĞUMU YAŞAYAMADIM
\n
\n Bulgaristan dani Olimpiyat Şampiyonluğu nun ardından Türkiye ye dönen Samet Bulut, bu başarısının mutluluğunu yaşayamadan, kendisine federasyondan gelen yazı ile adeta yıkıldı. Sağ kulağından yüzde 62, sol kulağında da yüzme 58 işitme kaybı bulunan Samet Bulut, Ben judoya normallerle başladım. İşitme engellilerle ilgili şampiyonalar olduğunu bilmiyordum. İki yıl önce öğrendim ve Samsun Judo İl Teknik Direktörü Sebahattin Zayimoğlu nun da desteğiyle önce İşitme Engelliler Dünya ardından da Olimpiyat Şampiyonaları na katıldım dedi. 
\n
\n  
\n
\n BÖYLE BİR TALİMAT YOK
\n
\n Samet Bulut, Her iki şampiyonadan da altın madalya ile döndüm. Şimdi ise federasyon benden böyle bir talimat olmamasına rağmen ya engellilerde ya da normallerde yarışmamı istiyor. Buna bir anlam veremiyorum. Kulaklık kullanmadan da duyabiliyorum. Tüm maç kasetlerimi federasyona gönderdim. Normal şampiyonalarda hakemlerin bana maçlarda söylediği her uyarıyı duyuyorum. Zaten eğitimimten ötürü de yüksek derecede dudak okuma becerim var. Yani ben bir sıkıntı yaşamıyorum ancak federasyon benden böyle bir şey istiyor diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR
\n
\n Samsunlu judocu Samet Bulut un ağabeyin Abdülkadir Bulut da kardeşinin önünün kesilmek istediğini iddia etti. Abdülkadir Bulut, Kardeşim hem normal hem de işitme engelliler şampiyonalarında yarıştı. Normallerde büyükler ve gençlerde Türkiye Şampiyonu oldu. İşitme Engelliler de de yarışabileceğini öğrenince o turnuvalara da katılıp, dünya ve olimpiyat şampiyonluğu elde etti. Kardeşimin en büyük hayali 2016 Brezilya Olimpiyatları na katılmak. Bunun için uğraşıyor. Ancak milli takımdaki bir antrenör neden kardeşimi önünü kesmek istiyor, anlam veremiyorum dedi. 
\n
\n  
\n
\n BAKAN VE BAŞKANA ÇAĞRI
\n
\n Abdülkadir Bulut, Samsunlu Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte yine Samsunlu Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal dan destek beklediklerini belirterek şöyle devam etti: Spora ve sporcuya destek olumsanı gerekirken, böyle bir engelleme kabul edilemez. Nitekim, talimatlarda bir sporcu iki kategoride yarışamaz diye bir madde olma bu kabul edilebilir. Ancak böyle bir şey yok. Geçtiğimiz günlerde de tekvandocu Merve Yazıcı, normallerde de yarışmasına rağmen İşitme Engellilerte Olimpiyat Şampiyonu oldu. Tekvando da oluyorda, judo da nasıl olmaz .
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n DESTEK BEKLİYOR...
\n
\n Samsunlu judocu Samet Bulut un ağabeyi Abdülkadir Bulut, Samsunlu olan Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ile yine Samsunlu Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal dan kardeşime destek olmalarını istiyorum dedi. 
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n BREZİLYA YI İSTİYOR...
\n
\n İşitme Engelliler Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Samet Bulut, 2016 Brezilya Rio daki Olimpiyatlara katılmak istiyor. Bulut, Yıllardır bu hayalim için çalışıyorum. İnşallah da bayaracağım dedi. 
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n DUYABİLİYOR...
\n
\n İşitme cihazını, kaybın ilerlememesi için taktığını söyleyen Samet Bulut, Sağ kulağımda yüzme 62, sol kulağımda da yüzde 58 işitme kaybı var. Normalde duyuyorum. Kulaklığı da kaybın ilerlememesi için takıyorum. Maçlarda bu zamana kadar hiçbir problem yaşamadım. Hakemlerin bana ikazlarını anlıyorum. Zaten bunlar olmasa bize öğrenimim gereği yüksek dereceye dudak okuma becerim var diye konuştu. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

3 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

7 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

hızWeb