KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR YANDI !

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Selami Göz, “Bir işletmede kayıt dışı çalışanı tespit ettiğimizde kişi başına asgari ücretin 2 katı tutarında ceza kesiyoruz. Eğer 1 yıl içersinde aynı işyerinde yeniden sigortasız çalışan tespit ettiysek bu sefer çalışan

KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANLAR YANDI !
\n Kayıt dışı istihdamla ilgili mücadelelerinin devam edeceğini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Selami Göz, “Kayıt dışı istihdam ile ilgili olarak 2008 yılında 5510 sayılı Kanun’la kamu kurumlarından bilgi paylaşımlarıyla elde ettiğimiz tespitlere göre 2012 yılında 4/A dediğimiz eski SSK’lı 412 kişiyi kayıt altına aldık. Bu sadece kurumlardan bize gelen verilerin ve bilgilerin değerlendirilmesi sonucu tespit edilen sigortasız çalışan sayısıdır. 4/B dediğimiz tarımda veya esnaf Bağ-Kur’u olarak faaliyet gösterip de bizde tescili olmayan ve bildirimi yapılmayan 236 kişiyi tespit ettik. Ayrıca 190 tane de işyerinin tescilsiz olduğunu tespit ettik. Yani sigortalı eleman çalıştırması gerektiği halde kuruma işyerini tescil ettirmemiş olan işveren tespiti yaptık. 01 Ocak 2013 yılından 30 Haziran 2013 yılına kadar da 4/A’lı 319 kişi, 4/B’li de 428 tane de tescilsiz olduğunu tespit ettik. 45 işyerinin de tescilsiz olduğunu belirledik. Ayrıca 2012 yılında işyerinde sigortalı olmuş ara vermiş ve tekrar olması gereken veya emekli olmuş ve çalışmaya devam eden 339 kişi de tespit ettik. Emekli çalışanları hem işveren hem de çalışan sigortaya bildirilmemesi gerekiyor, diye biliyorlar. Kişi çalıştığı sürece vergi mükellefi ise aylığından destek primi kesiyoruz, birinin yanında çalışıyorsa çalıştıran kişinin bununla ilgili prim ödemesi gerekiyor. Bu kapsamda da 2012 yılında 339 kişi, 2013 yılında da 482 kişi tespit ettik” diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n Kayıt dışı ile mücadelede 2008 yılında Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Servisi (KADİM) kurduklarını ifade eden Göz, “Kayıt dışılarını KADİM tespit ediyor. Tespit ettiğimiz kayıt dışı çalıştıran işyerlerine aylık asgari ücretin 2 katı kadar ceza uyguluyoruz. Bugünkü parayla da kişi başına 2 bin 43 TL tutuyor. Kayıt dışı işçi çalıştırmayan, çalıştığı kişilerin primlerini düzenli ödeyenler veya borcu olup da taksitlerini düzenli ödeyenlere 5 puanlık teşvik veriyoruz. Eğer bir işletme kayıt dışı eleman çalıştırıp ve bunu biz tespit edersek, 1 sene boyunca bu teşviklerden yararlanamıyor. Ayrıca bir işletmede kayıt dışı çalışanı biz tespit ettiğimizde kişi başına asgari ücretin 2 katı tutarında, bugünkü tutarla da 2 bin 43 TL ceza kesiyoruz. Eğer 1 yıl içersinde aynı işyerinde yeniden sigortasız çalışan tespit ettiysek bu sefer çalışan başına asgari ücretin 5 katı kadar yani bu da 5 bin 100 TL gibi bir rakam ceza kesiyoruz. Eğer geriye doğru prim belgesi istiyorsak da yine kişi başına asgari ücretin 2 katı kadar idari para cezası uyguluyoruz. Bu belgeleri işverenler kendiliğinden verseler hem teşviklerini kaybetmemiş olacaklar hem de ceza tutarı asgari ücretin dörtte birinin dörtte üçü kadar ödeyecekler” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n HİLELİ BOŞANMALAR
\n
\n Hileli boşanmamalarla ilgili olarak da 2 yıl içersinde 149 tane ihbar aldıklarının altını çizen Göz, “Muvazaalı boşanma ile ilgili 2012 yılında denetmelerimiz vasıtası ile 107 ihbarı değerlendirdik. Bunlardan 37’sinin boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığını tespit ettik. 2013 yılında bugüne kadar da 42 tane şikayet veya ihbarı değerlendirdik ve bunlardan da 12’sinin fiilen birlikte yaşadıklarını tespit ettik ve aldıkları yetim aylıklarını kestik. Tespit ettiğimiz hileli boşanmalarla ilgili biz Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Ama genelde kovuşturmaya yer olmadığında dair mahkemede karar veriliyor. Bizim verdiğimiz cezalarda ise kişiye ödediğimiz aylıkları yersiz ödeme olarak faiziyle geri alıyoruz” açıklamasında bulundu. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu polisi şehit eden zanlı kaçamayacağını anlayınca teslim oldu

1 Samsunlu polisi şehit eden zanlı kaçamayacağını anlayınca teslim oldu

Samsunlu Şehit Polisin Naaşı baba ocağında

2 Samsunlu Şehit Polisin Naaşı baba ocağında

Polisten kaçan şüpheliyi apartman sakini pompalı tüfek ile vurdu

3 Polisten kaçan şüpheliyi apartman sakini pompalı tüfek ile vurdu

Samsun'a uçuşlar başlıyor

4 Samsun'a uçuşlar başlıyor

5 kişiyi öldürerek kaçan 2 zanlı yakalandı

5 5 kişiyi öldürerek kaçan 2 zanlı yakalandı

Cesedini elbisesinden teşhis etti, feryatları yürekleri yaktı

6 Cesedini elbisesinden teşhis etti, feryatları yürekleri yaktı

Samsun şehidini son yolculuğuna uğurluyor

7 Samsun şehidini son yolculuğuna uğurluyor

İki aile arasında çıkan kavgada kan aktı: 1 ölü, 1 yaralı

8 İki aile arasında çıkan kavgada kan aktı: 1 ölü, 1 yaralı

Feci trafik kazası: 2 ölü

9 Feci trafik kazası: 2 ölü

O anları böyle seyrettiler

10 O anları böyle seyrettiler

hızWeb