Saldırılar kabul edilemez

Cumhurbaşkanı Gül, Irak ın üç kurucu unsurundan biri olan Türkmenlere yönelik terör saldırılarını kabul edilemez bulduğunu kaydetti.\r\n

Saldırılar kabul edilemez
\n Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Beyatlı ve beraberindeki heyeti kabul etti. 
\n
\n  
\n
\n Tarabya Köşkü nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü. 
\n
\n  
\n
\n Cumhurbaşkanlığı nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kabulde federasyon başkanı Beyatlı ve dernek başkanları, Irak taki Türkmenlerin yaşadıkları sıkıntılar ve maruz kaldıkları terör eylemleri hakkında Cumhurbaşkanı Gül e bilgi verdi. 
\n
\n  
\n
\n Türkiye, Irak halkının tüm unsurlarını kucaklamaktadır
\n
\n  
\n
\n  Cumhurbaşkanı Gül de Irak a 2003 yılında yapılan dış askeri müdahalenin üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen ülkede huzur ve istikrarın hala sağlanamadığına dikkati çekerek, bu süreçte en fazla zarar gören toplumun Türkmen soydaşların olduğunu belirtti.
\n
\n  
\n
\n Gül, Irak ın üç kurucu unsurundan biri olan Türkmenlerin, ülkenin çimentosu işlevini gördüğünü, Irak ın birlik, beraberlik ve huzurunun teminatı olduğunu vurgulayarak, Irak ta Türkmenlere yönelik terör saldırıları, sindirme operasyonları ve demografik yapıyı değiştirmeye matuf eylemleri kabul edilemez bulduğunu kaydetti.
\n
\n  
\n
\n Irak ın birlik ve bütünlüğü için her türlü fedakarlıkta bulunan Türkiye nin, Irak halkının tüm unsurlarını kucakladığını aktaran Gül, ülkede yapılan son mahalli seçimler öncesinden itibaren Kerkük ün güneyindeki Türkmen beldesi Tuzhurmatu da yaşayan Türkmenlerin bombalı saldırıların hedefi haline geldiğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n Gül, başta Irak güvenlik güçleri olmak üzere ilgili tüm taraflara Türkmenlerin güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb