Umut tacirlerine dikkat!

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Cihan Eroğul, televizyon, radyo ve internet üzerinden satışı yapılan gıda takviyesi ürünlere karşı vatandaşların dikkatli olmalarını istedi. Eroğul, Umut tacirlerine inanmak beraberind

Umut tacirlerine dikkat!
\n  
\n
\n Zayıflamak, kilo almak, enerji sahibi olmak gibi vaatlerle televizyon, radyo ve internet üzerinden yapılan satışların dönüşü olmayan sorunları da beraberinde getirebileceğini belirten Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Cihan Eroğul, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. 
\n
\n  
\n
\n CİDDİ RİSKLER OLUŞTURABİLİR
\n
\n Gıda takviyesine ihtiyaç duyulup duyulmadığının sadece doktor incelemesiyle belirlenebileceğini kaydeden Eroğul, “3 Ağustos 2013 tarihi itibariyle gıda takviyesi ürünlerin satışlarıyla ilgili Gıda Takviyesi Yönetmeliği devreye girdi. Üretecek, satacak veya ithal edecek firmaların belli bir disiplin içerisinde olması gerekiyor. Bu anlamda ürünlerin onaylı bir şekilde piyasaya sunulması gerekiyor.  Gıda takviyesinin vücutta ihtiyaç olup olmadığını kişi kendisi bilemez. Bu anlamda doktor kontrolünde olması gerekiyor. Televizyon, radyo ve internet reklamlarıyla farklı markalar adı altında satışlar yapılıyor. Vatandaşlarımızın bu reklamlar konusunda hassas olması ve dikkat etmesi gerekmektedir. Vücut direncini arttırma, zayıflatma, kilo alma desteği sağlamak vaadiyle yapılan satışlardan bir ümitle alınan destek gıdalar, eğer kontrolsüz ürünlerse bu sağlık adına ciddi riskler oluşturabilir dedi.
\n
\n  
\n
\n HALKIMIZI YANILTIYORLAR 
\n
\n Bu konuda bakanlığın talimatıyla çok sayıda ürünün toplatıldığını ifade eden Eroğul, Televizyon, radyo ve internet satış yayınları yasaklandı. Ancak art niyeti sürdüren kişiler, markalarının başına Mega ve Plus gibi isimler ekleyerek farklı şekilde halkımızı yanıltmaya devam ediyor. Vatandaşlarımız sağlıklarını ve keselerini düşünerek hareket etmeli. Almayı düşündükleri ürünlerle ilgili öncelikle doktor desteği almalı. Ayrıca destek gıdanın gerekli kontrollerden geçip geçmediğini kontrol etmeli. ALO GIDA 174 numaralı telefondan bize ulaşıp bu konuda merak ettiklerini, markaların güvenilirliklerini sorgulayabilirler” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GEÇMİŞTE YAŞANANLAR UNUTULMAMALI
\n
\n Türkiye’de benzer ürünlerin neden olduğu sıkıntıların önceki yıllarda yaşandığını ve bu örneklerin göz önünde bulundurulmasının önemli olduğunu ifade eden Eroğul, “Satılmak istenilen ürünün güvenilirliği, alacak kişinin bu ürüne ihtiyacının olup olmadığı göz ardı edilerek yapılan alışverişler risk oluşturuyor. Daha önceki yıllarda yaşadığımız acı tecrübeler olduğu unutulmamalı. Bir altın çilek vakası, lida tecrübemiz oldu, sonu ölümle biten üzücü olaylar yaşadık. Aynı olayların yeniden yaşanmaması için dikkatli olmakta fayda var. Biz ekiplerimizle bu konunun üzerine gidiyoruz ancak vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerekiyor” dedi.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı: 3 yaralı

1 Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı: 3 yaralı

Kütahya'da bir köyde karantina sona erdi, bir köyde bir hafta uzatıldı

2 Kütahya'da bir köyde karantina sona erdi, bir köyde bir hafta uzatıldı

hızWeb