VALİ DEN SEL AÇIKLAMASI

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Atakum ilçesinde meydana gelen sel afetinden zarar gören 430 aileye 959 bin TL nakdi yardım yapıldığını açıkladı.

VALİ DEN SEL AÇIKLAMASI

\n
\n Vali Hüseyin Aksoy açıklamasında selin bilançosu ve devletin yaptığı yardımlar hakkında bilgi verdi. Aksoy, “Geçen yıl Atakum bölgesinde ağustos ayında yağan yağmur miktarı 24 saatte 118 kilogram iken, bu yılki tespitlere göre 24 saatte yağış miktarı 205 kilogram olmuştur. Ramazan Bayramı sabahı erken saatlerde sel baskınlarına, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Atakum Belediyesi ekipleri ve diğer kamu kurumlarının yoğun bir şekilde müdahaleye başlamışlardır. Sel sabahı, Valilik, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü üzerinden tüm ekiplerini sevk ederek kamu kurumları arasında etkin bir koordinasyon sağlamış olup herhangi bir aksaklık olmamıştır. Selin yaşandığı ilk gün Hasar Tespit Komisyonları oluşturulmuş ve yapılan çalışmalar sonucunda; Atakum ilçemizde 280 konut, 99 iş yeri ve 51 işyeri deposu olmak üzere toplam 430 konut, işyeri ve depo selden etkilenmiştir” dedi.

\n

\n
\n Selden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere Başbakanlık Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı tarafından 300 bin TL ve yine Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından da 400 bin TL olmak üzere toplam 700 bin TL valilik emrine gönderildiğini bildiren Vali Aksoy şunları kaydetti: “Atakum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca da selden zarar gören 243 aileye 500’er TL’den toplam 121 bin 500 TL yardım yapılmıştır. Samsun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından da 198 bin TL yardımda bulunulmuştur.

\n

\n
\n Ayrıca, Atakum Kızılay Derneği Şube Başkanlığı tarafından da sel olan Bayramın birinci günü 400 aileye çorba, su ve çay dağıtımı yapılmıştır. Takip eden günler ise 281 aileye 500 koli gıda ve 500 koli de temizlik paketi dağıtım yapılmıştır. Selden zarar görenlerin acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere valiliğimiz emrine gönderilen paraların vatandaşlarımıza dağıtımı selin etki derecesine göre değerlendirilmiştir. Buna göre, konutlar 4 kategoriye ayrılmış olup bin ila 4 bin lira arasında, işyeri ve depolar ise 3 kategoriye ayrılmış olup, bin lira ila 3 bin lira arasında yardım yapılmıştır. Buna göre toplamda selden zarar gören 430 aileye 959 bin 500 TL nakdi yardım yapılmıştır.”

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

1 Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

2 Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

3 Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

4 Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

Samsun polisinden zehir baskını

5 Samsun polisinden zehir baskını

Samsun'daki belediye 16 personel alacak

6 Samsun'daki belediye 16 personel alacak

04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

7 04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

8 Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

9 Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

Samsun'da kazada Doblo ve Peugeot bu hale geldi: 1 yaralı

10 Samsun'da kazada Doblo ve Peugeot bu hale geldi: 1 yaralı

hızWeb