Karşıtlarına ateş açıldı: 51 ölü

Mısır daki katliama tepki amacıyla düzenlenen Öfke Cuması gösterileri sırasında darbe karşıtlarına müdahale ediliyor. Göstericilere düzenlenen müdahalelerde ölü sayısı 51 e yükselirken, 300 ü aşkın kişinin de yaralandı.

Karşıtlarına ateş açıldı: 51 ölü
\n  
\n
\n Mısır ın başkenti Kahire de bulunan Ramses Meydanı nda gösteri yapan darbe karşıtlarına helikopterlerden ateş açılıyor.
\n
\n  
\n
\n Ramses Meydanı nda bulunan El-Feth Cami ndeki sahra hastanesi yetkilileri, göstericilerin üzerine açılan ateş sonucu 51 kişinin öldüğünü, 300 ü aşkın kişinin de yaralandığını açıkladı.
\n
\n  
\n
\n Bugün Mısır genelinde düzenlenen Gazap Cuması gösterilerine katılan darbe karşıtlarına güvenlik güçleri gerçek mermiyle müdahale ediyor.
\n
\n  
\n
\n İsmailiye, Dimyat ve Ariş kentlerindeki müdahalelerde de 10 kişi öldü.
\n
\n  
\n
\n AA muhabirinin olay yerindeki görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre Kahire deki Ramses Meydanı nda bulunan Tevhid ve El-Feth camilerinde cuma namazını kıldıktan sonra darbe karşıtı yürüyüş yapan grubun üzerine ateş açıldı.
\n
\n  
\n
\n Ölenlerden 4 ünün Fetih Camisi önünde, 3 ünün ise El-Feth Camisi önünde vurulduğu kaydedildi.
\n
\n  
\n
\n Güvenlik güçlerinin, İsmailiye ve Dimyat kentlerindeki göstericilere müdahale sürüyor.
\n
\n  
\n
\n Öte yandan Kahire de 6 Ekim köprüsü üzerinde yürüyüş yapan göstericilere asker ve güvenlik güçlerince ateş açıldı. Kaçacak yer bulamayan bazı göstericilerin kendirilerini köprüden aşağı bıraktıkları bildirildi.
\n
\n  
\n
\n Mısır İçişleri Bakanlığı ndan vatandaşlarına Korniş ve Ramses bölgelerine çıkmamaları uyarısı 
\n
\n  
\n
\n Mısır devlet televizyonundan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı, başkent Kahire deki vatandaşlardan güvenlik güçlerinin teröristlerle olan mücadelesi nedeniyle Elcela, Korniş ve Ramses bölgelerine çıkmamaları uyarısı yaptı.
\n
\n  
\n
\n Mısırı da güvenlik kuvvetlerinin Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarında toplanan darbe karşıtı göstericilere yönelik katliamının ardından, bugün askeri darbeyi sonlandırmak üzere yapılan gösteri çağrılarına uyan yüzbinlerce kişi, ülkenin 27 kenti ile 15 büyük ilçesinde Gazap (Öfke) Cuması adını verdikleri gösterilerde meydanlara indi.
\n
\n  
\n
\n Güvenlik güçleri, Kahire nin Ramses ve Giza daki göstericilere müdahale ediyor.
\n
\n  
\n
\n Mısır ın meydanlarına yolcu taşıyan metro seferleri durduruldu
\n
\n  
\n
\n AA muhabirine açıklama yapan Mısır Metro İşletmesi Müdürü Hüseyin Zekeriya, başkent Kahire ye geliş ve gidiş yönünde metro seferlerinin durdurulduğunu açıkladı. Mısır da Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarının yanı sıra İskenderiye, Süveyş Kanalı gibi pek çok bölgede devam eden gösterileri hatırlatan Zekeriya, gösterilerin olmadığı diğer bölgelere giden metro seferlerinin normal seyrinde devam ettiğini kaydetti.
\n
\n  
\n
\n Mısır da metro hatlarında günlük 1 milyon 300 bin yolcu taşıyan Mısır metro hatlarının, Gazap Cuması gösterinin ardından halkın kullanımına kapatılığ, güvenlik güçlerinin sevkiyatı için kullanıldığı belirtiliyor. 
\n
\n  
\n
\n Ulusal Kurtuluş Cephesi Basın Sözcüsü Davud istifa etti
\n
\n  
\n
\n Mısır da sol ve liberal eğilimli siyasi partilerden oluşan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Sözcüsü Halid Davud, Mısır güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler le olan karşılaşmaları, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının tahliyesi sırasında yaşanan katliamları kınayamayan UKC nin adına konuşamayacağını açıklayarak istifa etti. 
\n
\n  
\n
\n Mısır da şeffaf ve demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi nin görevden alınmasıyla sonuçlanan askeri darbeye zemin hazırlayan 30 Haziran gösterileri nin destekçisi çeşitli siyasi partilerinden oluşan UKC nın sözcüsü Davud, açıklamasında Mısır güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler le olan karşılaşmaları, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına yapılan müdahelerini öven UKC nin adına konuşamayacağım. Ülkede yaşanan krize çözüm bulmak için çaba gösteren olaylar sonrasında geçici cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden istifa eden tecrübeli siyasetçi Muhammed el-Baradai hakkında ittifak içindeki bazı partilerin yaptığı açıklamaları kesinlikle reddediyorum. Altın kural, kan daha fazla kanı getirir ifadelerini kullandı. 
\n
\n  
\n
\n UKC nin gösterilerin dağıtıldığı gün yaptığı Dini siyasete alet etmeye çalışanlar karşısında başımızı göğe yükselttik açıklamasına katılmadığını belirten Davu?, şunları kaydetti: 
\n
\n  
\n
\n Benim başım, bu dökülen ve kanlar karşısında duyduğum derin acıdan dolayı eğiktir. Güvenlik güçlerinin bu gösterileri dağıtırken kullandığı aşırı güçle bu kadar çok sayıda insanın hayatını kaybetmesini en şiddetli biçimde kınıyorum. Sizlerle bir yıl boyunca modern demokratik sivil bir devlet kurma amacıyla çalışmış olmaktan onur duyuyorum. Şimdi benim ve insanların düşüncesiyse, Mübarek döneminin asker ve polis temelli devletine,sembollerine, baskısına, insan hayatını değersizleştirmesine, uluslararası standartlara göre Rabiatul Adeviyye deki gösterileri sonlandırırken yaşanan insan kayıpları kabul edilebilirdi argümanını sunan yalancı bir medyaya döndük.
\n
\n  
\n
\n Mısır daki din adamları hutbelerinde darbe karşıtlarına yönelik katliamı değerlendirdi
\n
\n  
\n
\n Uluslararası Müslüman Alimler Birliği eski Genel Sekreteri Avukat Dr. Muhammed Selim el-Avva, cuma hutbesinde halkın darbe karşısında direnmesini destekledi.
\n
\n  
\n
\n Avva, Mısır ın başkenti Kahire nin doğusundaki Es-Selam Camii nde verdiği cuma hutbesinde Mısır halkının içinde bulunduğu imtihan sürecinin uzun olmayacağını ifade ederek, ordusunun demokrasi yanlısı göstericilere uyguladığı katliamlar karşısında Mısırlılara sabırlı olmalarını tavsiye etti. 
\n
\n  
\n
\n Avva hutbesinde şu sözlere yer verdi:
\n
\n  
\n
\n Biz savaşmıyor, zulme karşı mücadele ediyoruz. Zulme karşı direnmek, Allah yolunda cihat etmekten daha evladır. Bu yolda sebat edin. Herkesin hakkın yanında yer alması gerekiyor. Gücümüz, dinimiz ve kitabımız Kur an-ı Kerim e olan bağlılığımızdan geliyor.  
\n
\n  
\n
\n Öte yandan Ezher Alimler Konseyi Üyesi Ahmed Ömer Haşim ise Mısır devlet televizyonu ve pek çok kanalda yayınlanan cuma hutbesinde Mısır ordusu ve güvenlik güçlerine ülkeyi fitneden korudukları için teşekkür ederken, ülkede krize neden olan tarafları rüşde ve tek vücut olmaya çağırdı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

1 Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

2 Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

3 Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

4 Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

5 55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

6 Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

7 Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

8 Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

Başkentte etil alkol operasyonu

9 Başkentte etil alkol operasyonu

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

10 Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

hızWeb