CANSIZ BEDENLERİ TEKRAR VURDULAR

Mısır daki katliama tepki amacıyla düzenlenen Öfke Cuması gösterileri sırasında 213 kişi hayatını kaybetti.\r\n

CANSIZ BEDENLERİ TEKRAR VURDULAR
\n Meşruiyete Destek İçin Ulusal Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, İlk belirlemelere göre 213 Mısırlı, 14 Ağustos katliamına tepki ve askeri cuntayı düşürmek amacıyla katıldıkları barışçıl gösteriler sırasında, 3 Temmuz darbesi güçlerinin kurşunlarına hedef olarak şehit düştü ifadeleri kullanıldı.
\n
\n  
\n
\n Dün çok tehlikeli bir gelişme yaşanmıştır. Darbeciler, barışçıl yürüyüş düzenleyen göstericilerin üzerine Ramses Meydanı nda ve Giza da helikopterlerden, İskenderiye de ise tankla ateş açmıştır. Kendi halkına ağır silahla saldırarak Mısır tarihinde bir ilki gerçekleştiren General Sisi ve komutanları insanlık suçu işlemişlerdir, yargılanmaları gerekir denilen açıklama şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n 3 Temmuz darbe güçleri, yasaklı kurşunlar kullanmış, gösterilere katılmak üzere sokağa çıkan kadınları kaçırmış, ölülerin saygınlığına tecavüz ederek şehitlerin kulak ve burunlarını kesmiş, hastanelerde bulunan yaralılara ve görevi başındaki gazetecilere saldırmış, keskin nişancılarla göstericileri vurmuştur. Bütün bu ihlal ve tecavüzler darbecilerin sağduyuyu yitirdiğini ve en temel insani değerlerden uzaklaştığını göstermektedir.
\n
\n  
\n
\n Kahire de 103 kişi hayatını kaybetti
\n
\n  
\n
\n Koalisyon açıklamasında ayrıca uluslararası örgütleri ve bütün dünyayı Mısır da akan kanı durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.
\n
\n  
\n
\n Meşruiyete Destek İçin Koalisyon tarafından yayınlanan açıklamaya göre, dün barışçıl gösteriler sırasında vatandaşlar üzerine ateş açılması sonucu en fazla can kaybı 103 kişiyle başkent Kahire de ve 30 kişiyle İskenderiye de yaşandı.
\n
\n  
\n
\n Mısır Sağlık Bakanlığı ise hastanelere ambulansla nakledilen veya acil serviste hayatına kaybedenlerin sayısının 17 olduğunu açıkladı.
\n
\n  
\n
\n Bin kişi gözaltında
\n
\n  
\n
\n Mısır İçişleri Bakanlığı, katliama tepki amacıyla dün düzenlenen Gazap Cuması gösterilerinde bin 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
\n
\n  
\n
\n İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gözaltına alınanların yanısıra 5 otomatik silah, 15 ten fazla tabanca, 7 el bombası ve 710 mermi ele geçirildiğini iddia etti. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada asker ve polis tarafından gözaltına alınanların sayısını 881 olarak duyurmuştu.
\n
\n  
\n
\n Katliama gerekçe arıyorlar
\n
\n  
\n
\n Hürriyet ve Adalet Partisi Hukuk Komitesi Başkanı Muhtar el-Aşeri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının, göstericilerle birlikte silah ele geçirildiği yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve bu suçlamaların diğer onlarca suçlama gibi yalandan öteye gitmediğini iddia etti. Aşeri, güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına yönelik katliama gerekçe bulmak için göstericileri silahlı grup olarak gösterme çabası içinde olduklarını söyledi.
\n
\n  
\n
\n Aşeri, dün rasgele gözaltına alınanların sayısının tam olarak bilinmediğini ancak İçişleri Bakanlığının belirttiği sayının çok üstünde olduğunu ve bakanlık gözaltına alınanların sayısını az göstererek ülkede gerçekleştirdiği insanlık suçunu azaltmaya çalıştığını ileri sürdü.
\n
\n  
\n
\n Darbenin gidişi adıyla bir hafta boyunca gösteri düzenlenecek
\n
\n  
\n
\n Mısır da Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi nden yapılan yazılı açıklamada, Mısır halkını, darbenin sona ermesi için önümüzdeki bir hafta boyunca ülke genelinde   Darbenin gidişi adı altında protesto gösterileri düzenlemeye çağırıyoruz denildi.
\n
\n  
\n
\n Gösterilerin barışçıl olduğu vurgulanan açıklamada, ibadet mekanları ve kamu mallarına zarar verilmemesi istendi.
\n
\n  
\n
\n Açıklamada ayrıca Ramses Meydanı nda kılınacak akşam ve yatsı namazlarının ardından, emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden demokrasi yanlıları için gıyabi cenaze namazı kılınacağı da belirtildi.
\n
\n  
\n
\n Cansız bedenleri tekrar tekrar vurdular
\n
\n  
\n
\n AA muhabirine konuşan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Ahmed Arif, ordunun helikopterlerden ateş açarak Ramses Meydanı ndaki göstericileri öldürmesini felaket olarak nitelendirerek Öldürülen göstericilerin cesetleri üzerine tekrar tekrar ateş açıldı, sanki iki kez öleceklermiş gibi ifadesini kullandı.
\n
\n  
\n
\n Arif, Ramses Meydanı ndaki barışçıl gösteri yapan protestoculara yönelik cinayetlerler sistematik şekilde işlendi. Her şeye rağmen barışçıl biçimde eylem yapmaya devam edeceğiz. Şiddete yöneldiğimize ilişkin basında yer alan iddiaların doğruluk payı yok dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

1 Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

2 Yolda yaralı bulundu hastanede kurtarılamadı

Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

3 Sevgilisini öldüren kadın 'Namusumla oynadı' dedi

Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

4 Samsun Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

5 Silahlı kavgada ölü sayısı 4'e yükseldi

Fındık fiyatları ne kadar? 04 Haziran Perşembe il il güncel fındık fiyatları

6 Fındık fiyatları ne kadar? 04 Haziran Perşembe il il güncel fındık fiyatları

Kaybolan dağcının cesedi bulundu

7 Kaybolan dağcının cesedi bulundu

04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

8 04 Haziran Perşembe Samsun hava durumu

Silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

9 Silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

10 Samsun'da genci 4 yerinden bıçakladı

hızWeb