Türkiye deki bitki hiçbir yerde yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dünyadaki endemik bitki türünün büyük bir kısmının Türkiye de yer aldığını belirterek, Bizim kayıtlarımız sadece Türkiye de 4 bin civarında endemik bitki türü olduğu yönünde dedi.\r\n

Türkiye deki bitki hiçbir yerde yok
\n  
\n
\n Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,  Artvin in Borçka ilçesine bağlı Düzenli köyünde organize edilen, 14. Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali ne katıldı. Konuşmasına Gürcüce hoş geldiniz diyerek başlayan Eker, Türkiye nin, dünyanın en zengin biyoçeşitliliğe sahip topraklarından birinin üzerine kurulu olduğunu ifade ederek, Dünyadaki endemik bitki türünün büyük bir kısmı Türkiye de yer alıyor. Bizim kayıtlarımız sadece Türkiye de 4 bin civarında endemik bitki türü olduğu yönünde. 10 milyon kilometrekareye sahip, 30 un üzerinde ülkeyi barındıran Avrupa kıtasında sadece 2 bin 400 endemik bitki türü bulunuyor. Bu rakamlarla Türkiye nin tek başına 4 bin endemik bitki türüne sahip olmasının ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu daha iyi ifade etmiş oluruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n TÜRKİYE NİN ÜÇÜNCÜ MERKEZİ
\n
\n Gökyüzüne komşu Artvin in Macahel bölgesinin Türkiye nin bitki çeşitliliğinde, zenginliğinde ayrı bir payı ve önemi olduğunu vurgulayan Eker, Sadece Artvin de bin 864 bitki türü var. Bitki tür çeşitliliği bakımından Türkiye nin üçüncü önemli merkezi konumunda. Macahel de gölgesinde oturduğumuz ağacın, seyrettiğimiz bitkilerin her biri hazine değerinde ve büyük öneme sahip. Bu önemi bilmemiz lazım. Burada iki milli park ve üç tabiat koruma alanı var ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n BALDA İKİNCİYİZ
\n
\n Eker, Türkiye nin arıcılık alanında 6.3 milyon kovanla kovan sayısı bakımından dünyanın üçüncü büyük ülkesi olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
\n
\n Türkiye, bal üretiminde de Çin den sonra dünyanın ikinci büyük ülkesi. Bunlar önemli. Bundan daha fazla istifade etmek gerekiyor. Özellikle kırsal alanlarda kalkınmanın bunlar üzerine bina edilmesi bizim gayemiz. Buradan yola çıkarak bakanlık olarak içerisinde Artvin, Ardahan ve Kars ın da olduğu Cumhuriyet tarihinde ilk olan bir projeyi hayata geçirdik. Bu bölgede hiçbir zaman bir kırsal kalkınma projesi uygulanmadı. Biz bakanlık olarak 26.5 milyon dolar kaynak temin ederek, Artvin in de içinde yer aldığı kırsal kalkınma projesi başlattık. Proje kapsamında gerek eğitim çalışmaları, gerek örnek bahçe ve tesis oluşturma, gerekse ekonomik yatırımların hibe yoluyla desteklenmesi gibi konular başta olmak üzere çalışma yapıldı. Proje, vatandaşlarımızın gelirini artırarak, göç etmeyip bu cennet gibi topraklarda yaşamalarına katkı sağlamak için yapılan bir çalışmadır.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

3 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

7 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

hızWeb