Genççakır dan ilginç uyarı...

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır, 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu nun çok iyi anlaşılmadığını, bu kanunla ilgili esnafın bilgi karmaşası yaşadığını belirterek, Kanuna duyarlı olmayan esnaf ceza yedikten sonra işin c

Genççakır dan ilginç uyarı...
\n  
\n
\n Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır yaptığı açıklamada,  6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu na uymayan esnaf ve sanatkarları ağır para cezalarıyla karşılaşacakları kaydetti. Genççakır, Kanuna duyarlı olmayan esnaf ceza yedikten sonra işin ciddiyetini anlayacak diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n BİLGİLER YANLIŞ
\n
\n Genççakır, 6331 sayılı kanunun esnaf ve sanatkara çok önemli yükümlülükler getirdiğini belirterek şunları söyledi: 6331 sayılı kanun çok iyi anlaşılamamış, kanunun uygulamalarına yönelik Risk Analizi Yönetmeliği, Acil Durum Eylem Planlarının Hazırlanmasına yönelik yönetmelikler ve uygulama tarihleri ile ilgili bilgi karışıklığı olmuştur. Şuan bu konu ile ilgili yanlış bilgiler verilmekte ancak esnafların bu konuda çok iyi bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu yasadan sadece kendisi çalışan yani, yanında herhangi bir sigortalı işçi çalıştırmayan esnaflar muaftır. Diğer yandan tüm esnaflarımızın yasa kapsamında gerekli çalışmaları yapmaları gerekiyor. Durumun ciddiyeti herkes tarafından kavranmalıdır. Meseleye duyarlı davranmayarak ‘Nasıl olsa bana bir şey olmaz’ diyenler cezayı yediklerinde işin ciddiyetini anlayacaklardır.  
\n
\n  
\n
\n SORUMLULUKLAR KAVRANACAK
\n
\n  Meslek odalarına ve ilgili tüm birimlere ücretsiz eğitim semineri düzenleyeceklerini sözlerine ekleyen Genççakır, 21 Ağustos ta 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından tüm esnaf ve sanatkarlarımıza, meslek odalarımıza ve ilgili tüm birimlere ücretsiz eğitim semineri düzenlenecektir. Bu seminer esnaf ve sanatkârımızın sorumluluklarını daha iyi kavramalarına sağlayıp, sorularına cevap verecektir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

1 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

2 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

 Kan donduran ifadeler

3 Kan donduran ifadeler

Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

4 Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

5 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

6 26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

7 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

8 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

Husumetli aileleri yasakta engelleyemedi... Husumetlisini av tüfeğiyle göğsünden

9 Husumetli aileleri yasakta engelleyemedi... Husumetlisini av tüfeğiyle göğsünden

Park halindeki pikap alev alev yandı

10 Park halindeki pikap alev alev yandı

hızWeb