Esed kimyasal silahla saldırdı

Esed güçlerinin Şam ın Doğu Guta banliyösüne düzenlediği saldırıda 635 kişi öldü, 3500 ün üstünde kişi yaralandı. Saldırıda kimyasal silahların da kullanıldığını iddia etti.

Esed kimyasal silahla saldırdı
\n Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), kentin Doğu Guta bölgesinde düzenlenen rejim güçlerinin saldırısında, Hammuriye de 300, Arbin de 78, Sepka da 67, Keffar Batna da 140 ve Muaddamiye de 50 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
\n
\n  
\n
\n Bölgedeki sahra hastanelerinde tıbbi malzeme eksikliğinden dolayı ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu ifade eden LCC, olayı katliam olarak niteledi.
\n
\n  
\n
\n Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de rejim güçlerinin Meliyha, Cobar, Muaddamiye, Eş Şam ve Dareyya ya ağır silahlarla saldırdığını ve saldırıların kentin farklı bölgelerinde sürdüğünü belirtti.
\n
\n  
\n
\n SRGC, daha önce yaptığı açıklamada, kimsayal silah kullanıldığı saldırıda ölü sayısının 430, yaralı sayısını ise 3 bin 600 olarak bildirmişti
\n
\n  
\n
\n Sarin gazı kullanıldı
\n
\n  
\n
\n Bölgedeki doktorlardan Halid Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok sayıda kişinin kullanılan sarin gazı ndan etkilendiğini ifade etti.
\n
\n  
\n
\n Yaralılarda nefes darlığı, kusma, göz bebeklerinde küçülme, bilinç kaybı yaşandığını belirten Mahmud, acil olarak tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
\n
\n  
\n
\n Mahmud ölü sayısının artmasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.
\n
\n  
\n
\n Siviller saldırıya uykuda yakalandı
\n
\n  
\n
\n Öte yandan bölgedeki aktivistler, sabahın erken saatlerinde sivil yerleşim bölgelerine havadan atılan gaz bombaları sebebiyle insanların saldırıya savunmasız şekilde, uykuda yakalandığı belirtti.
\n
\n  
\n
\n Bu sebeple yüzlerce kişinin öldüğü en az 3 bin 600 kişinin yaralandığını bildiren aktivistler, yaralıların bölgedeki sahra hastanelerine kaldırıldığı ifade etti.
\n
\n  
\n
\n Kalıntılar görülebilir
\n
\n  
\n
\n Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Birleşmiş Milletler (BM) Heyetinin Şam da düzenlenen saldırının gerçekleştiği yerlere hemen ulaşması halinde Esed güçlerinin fırlattığı füzelerin kalıntılarını görebileceğini belirtti. 
\n
\n  
\n
\n Esed yönetiminden yalanlama
\n
\n  
\n
\n Beşşar Esed yönetimi, Şam ın Doğu Guta’da kimyasal silahların kullanıldığına dair haberlerin asılsız olduğunu, haberin terörü desteklemek için üretildiğini iddia etti.
\n
\n  
\n
\n Suriye Enformasyon Bakanlığının, resmi haber ajansı SANA da yer alan açıklamasında, uluslarası medyanın terörü desteklemek için yalan haber ürettiğini ileri sürerek, Haberlerin kimyasal silahın kullanılıp kullanılmadığını soruşturan Birleşmiş Milletler (BM) komitesini görevinden saptırma girişimi olduğunu öne sürüldü.
\n
\n  
\n
\n Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok
\n
\n  
\n
\n Araplar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ARAP-DER) Genel Başkanı Şükrü Kırboğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilerin beyanlarına göre şu anda bine yakın ölü, yüzlerce de yaralı var. Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok. Sadece su serperek insanları bundan kurtarmaya çalışıyorlar dedi.
\n
\n  
\n
\n Kırboğa, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Sabaha yakın insanların uyuduğu sırada 7 si küçük 1 i büyük olmak üzere 8 yerleşim yerine sarin gazı atılmış. Bu gaz bölgede sadece Esed in elinde olan bir gaz türüdür. Ölümcül bir gazdır, atılmasının ardından nefes alanı öldürecek etkiye sahiptir. Bazı haberlerde ölü sayısı 650 civarında geçiyor ancak bölgede haber alınamayan birçok köy bulunuyor. Suriyelilerin beyanlarına göre şu anda bine yakın ölü, yüzlerce de yaralı var. Hastanelerde bu gazı iyileştirecek ilaç yok. Sadece su serperek insanları bundan kurtarmaya çalışıyorlar. Saldırılarda en fazla çocuklar zarar görmüş.
\n
\n  
\n
\n Kırboğa, yaşanılan olayın vahamet boyutuna ulaştığına dikkati çekerek, BM ve Avrupa da bundan yana, herkes ölüme seyirci ancak Allah tan yardım dileriz. Bu saatten sonra batı yardım edelim demez. Hakikaten Müslümanlar çok zor durumda. Kimi kime şikayet edeceğiz, bilmiyoruz dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

4 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

5 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

6 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

Bimcell TL Yüklemesi

7 Bimcell TL Yüklemesi

Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

8 Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

hızWeb