Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Sibel Gürbüz, yaz mevsiminin çocuklar için tatil ve eğlence anlamına gelse de, bazı hastalıkların bu dönemi sıkıntılı hale getirebildiğini belirterek, aileleri uyardı

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun
\n  
\n
\n Medicana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Sibel Gürbüz, yaz aylarında ortaya çıkan hastalıklar ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Yaz aylarında en fazla ishal, güneş çarpması, deri hastalıkları ve sıvı kayıplarına bağlı hastalıkların, çocukların sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Uz. Dr. Gürbüz, Ayrıca çocukların park ve bahçe gibi açık alanlarda daha çok zaman geçirmesi; böcek sokmalarını, oynarken düşme, çarpma gibi kazaları ve burun kanamalarını beraberinde getirmektedir. Havuz ve deniz mevsiminin açılması ile göz ve kulak enfeksiyonlarında da artış yaşanmaktadır dedi.
\n
\n  
\n
\n GÜNEŞE DİKKAT 
\n
\n Güneş çarpması ve yanıklarının, güneşten kaynaklanan başlıca hastalıklar olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Sibel Gürbüz, Aşırı sıcaklar vücutta sıvı ve elektrolitlerin kaybına yol açar. Güneş çarpması ise bunun sonucunda bayılma ile ortaya çıkar. Güneş çarpmasından çocukları korumak için birkaç basit önlem alınmalıdır. Bunların başında; bütün çocukların özellikle 6 aydan küçük bebeklerin saat 10.00- 16.00 arasında güneşe çıkartılmamaları, güneşte kalma süresinin 10 dakika ile başlayıp yavaş yavaş artırılması ve mutlaka yüksek koruyuculuğu olan güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n HEKİME BAŞVURULMALI 
\n
\n Ateş yükselmesi, halsizlik, baygınlık ve kusmanın, güneş çarpmasının en önemli belirtileri olduğunu belirten Uz. Dr. Gürbüz, Sıvı ve elektrolit kaybı sonucu meydana gelen güneş çarpması için öncelikle yapılması gerekenler, çocuğun ateşinin düşürülmesi ve kaybedilen sıvı ve elektrotların yerine konulmasıdır. Çocuğun ateşini düşürmek için ilk müdahale ılık su ile yapılmalıdır. Ilık suya sokulan çocuk ateşi düşürüldükten sonra mutlaka bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Birinci derece güneş yanıklarında ise kızarıklık ve deride gerginlik hissi oluşur. Çocuklarda görülen bu tür yanmalarda ilk yapılması gereken çocuğu yine ılık suya sokulmak ve nemlendirici kremlerle derideki gerginlik hissini azaltmaktır. Hastanın ağrısı varsa doktoruna sormadan ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çocuklar yaz aylarında bol sıvı gıdalar tüketmelidir. Yaz ayları meyve açısından zengindir. Özellikle karpuz, kavun gibi sulu meyveler tercih edilmelidir. Yemekler hafif yenmeli, çok ağır yemeklerden kaçınılmalıdır dedi.
\n
\n  
\n
\n GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİ ÖNEMLİ
\n
\n Uz. Dr. Sibel Gürbüz, güneşin zararlı etkilerini azaltmanın en etkili yollarında birinin de güneş koruyucu krem kullanmak olduğunu söyledi. Çocuklarda kullanılan kremlerin faktörünün 30’dan yüksek olmasına dikkat edilmesi gerketiğini vurgulayan Uz. Dr. Gürbüz, Ayrıca kimyasal koruma içeren güneş kremleri yerine mekanik koruyucu içerenler tercih edilmelidir. Bunların dışında geniş kenarlıklı şapkalar ve ince kumaştan (penye veya tülbent) hazırlanmış bol bir giysi çocukların güneşten korunmalarına yardımcı olacaktır. Çocukken güneşe fazla maruz kalan ciltler hem daha erken yaşlanır, hem de cilt kanserine yakalanma riski artar diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n HAVUZDA BULAŞICI HASTALIK RİSKİ
\n
\n Uz. Dr. Sibel Gürbüz, konuyla ilgili şunlaır söyledi: Yazın çocuklar için havuzdan çok deniz tercih edilmelidir. Sağlık ve hijyen kurallarına uyulmayan havuzlar enfeksiyon hastalıklarının oluşumuna neden olur. Ayrıca fazla klorlanmış havuzlar ise çocuklarda deri, kulak ve göz gibi organların alerjik hastalıklara neden olabilir. Bu nedenlerle özellikle 4 yaşın altındaki çocukların havuza sokulmaması önerilmektedir. Temizliği iyi yapılmamış havuzda bulunan mikroplar ciltteki küçük bir çizikten girerek iltihaplı yaraların oluşmasına neden olur. İdrar yolları ve mantar enfeksiyonlarının yazın daha çok görülmesinin nedeni yine yeteri kadar temizlenmeyen havuzlardır. Havlu ve terlik gibi eşyaların ortak kullanımı da mantar enfeksiyonlarının hızla yayılmasına neden olmaktadır.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

4 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

5 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

6 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

Bimcell TL Yüklemesi

7 Bimcell TL Yüklemesi

Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

8 Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

hızWeb