Vertigoya dikkat

Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, baş dönmesi sırasında gözlerin kapatılmasının vertigonun şiddetini arttırdığını belirterek, Bu nedenle gözlerin açık tutulup bir noktaya bakılmalıdır dedi\r\n

 Vertigoya dikkat
\n  
\n
\n Özel Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, vertigonun, baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesi anlamına gelen bir terim olduğunu belirterek, “Vertigo bir hastalık değil, altta yatan hastalığın belirtisidir. Hastalık hafif bir dengesizlik hissinden çok şiddetli olup hastayı yataktan kaldıramaz hale getirebilecek kadar geniş yelpazede olabilir. Denge; iç kulak denge organı, gözlerden ve kas- iskelet sisteminden gelen sinyallerin beyincik ve beyin tarafından değerlendirilmesiyle sağlanır. Bu sistemlerin herhangi birisindeki bozukluk kendisini baş dönmesi ve dengesizlik şeklinde gösterecektir. Vertigoya sebep olan bozukluk, iç kulak, görme sistemi ya da kas- iskelet sisteminden kaynaklanıyorsa buna periferik vertigo; beyincik, beyinsapı ve beyinden kaynaklanıyorsa bunada santral vertigo adı verilir” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Vertigoların büyük bir çoğunluğunun kulak kaynaklı olan vertigolar olduğunu belirten Dr. Metin Güzelcik, şu bilgileri verdi: “Özellikle iç kulak denge organındaki kireçlenme (otolit) sonucu oluşan vertigo en sık olanıdır. Bu vertigonun özelliği, ani baş hereketleriyle, özellikle yatıyorken başını sağa-sola çevirme esnasında ortaya çıkmasıdır. Oldukça şiddetli olan bu vertigo şekli saniyeler bazen de dakikalar içerisinde düzelir. Dönme hissine bulantı ve kusmada eşlik edebilir. Genelde nedensiz olarak ortaya çıkan bu durum bazen, kafa travması ve gribal enfeksiyon sonrasında da oluşabilir. Baş dönmesi sırasında gözlerin kapatılması olayın şiddetini arttırdığı gibi süresini de uzatabilir; çünkü gözlerden gelen sinyallerin vertigoyu baskılayıcı etkisi vardır. Bundan dolayı vertigo esnasında gözlerin açık tutulup bir noktaya bakılması vertigo süresini kısaltır. Bu tip vertigonun tedavisinde ilaçların yeri yoktur. İlaç yerine iç kulaktaki kristallerin düşürülmesini sağlayan özel manevralardan faydalanılır. Manevra sonrası vertigonun düzelme oranı yüzde 90-95’ tir. Santral vertigolar, daha seyrek görülen vertigolardır. Genelde yavaş başlar, daha az şiddetlidirler ancak uzun sürerler, altta yatan neden tümör, kanama, damar tıkanıklığı ya da dolaşım bozukluğu olabilir. Bu tip vertigolarda manevra işe yaramayacağı gibi, manevra hastaya zararda verebilir. Nörolojik muayene bulguları santral vertigoyu düşündürüyorsa beyin görüntülemesi (MR) yapılmalıdır. Eğer nörolojik muayene normalse beyin filmine gerek yoktur.”
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Askeri araç uçuruma yuvarlandı: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

1 Askeri araç uçuruma yuvarlandı: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

Acı haber ailelere ulaştı

2 Acı haber ailelere ulaştı

Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

3 Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

4 Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

5 Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

Samsun'daki 'Leylek Ormanı'nın sakinleri yavrularını büyütüyor

6 Samsun'daki 'Leylek Ormanı'nın sakinleri yavrularını büyütüyor

Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

7 Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

02 Haziran Salı Samsun hava durumu

8 02 Haziran Salı Samsun hava durumu

Fındık fiyatları ne kadar? 02 Haziran Salı il il güncel fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 02 Haziran Salı il il güncel fındık fiyatları

Düzce'de otomobile silahlı saldırı

10 Düzce'de otomobile silahlı saldırı

hızWeb