ÇÖPTE MİKRO DEVRİM

Mikro elektronik teknolojisini kullanarak çöpte doluluk oranlarını hissedilebilir mikro algılayıcılarla tespit edeceklerini söyleyen Başkan Demirtaş, her bir yeraltı konteynerını numaralandırarak sensor kayacaklarını ve doluluk kapasitelerini sistem üzeri

ÇÖPTE MİKRO DEVRİM
\n Yeraltı konteyner sistemi için teknolojik imkanları kullandıklarını ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, akaryakıt, günlük sefer sayısı ve amortisman giderleri ile proje alanında uygulanan yeraltı konteyner sisteminde yıllık 879 bin TL tasarruf sağladıklarını kaydetti.
\n
\n  
\n
\n Proje alanında uygulanan 106 yeraltı konteynırının her birine sensor takarak numaralandıracaklarını anlatan Başkan Necattin Demirtaş, “Modern çöp toplama sistemine pilot olarak uyguladığımız 100. Yıl Bulvarı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan kısımdaki konteynırlarımıza mikro elektronik teknolojisini kullanarak çöpte doluluk oranlarını hissedilebilir mikro algılayıcılar yerleştireceğiz. Konteynırlar içersindeki çöplerin hacimlerini ölçerek doluluk kapasitelerini bildiren bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Kuracağımız merkez istasyonumuz ile 2 adet vinçli yeraltı konteynırı aracımızda bu program sistem takip edilebilecek. Sensor takarak numaralandıracağımız konteynırlarımızdan dolanların ışığı yanacak. Merkez istasyonumuza ve araç şoförlerimize uyarı gönderecek. Bu uyarıyı merkez istasyonumuzdaki görevli personelimizle, vinçli sistemle çalışan aracımızın şoförü bunu sistem üzerinden görecek. Bu sistemle yeraltı konteynırımızın dolu veya boş olduğunu yanına gitmeden göreceğiz. Eski çöp konteynırı ile yeraltı konteynırının çöp alma kapasitesi farklı. Yeraltı konteynırımız eski konteynırın 10 katı büyüklüğünde çöp alabiliyor. Biz çöpteki doluluk oranlarını insan marifetiyle değil, mikro elektronik teknolojisini kullanarak göreceğiz. Konteynır dolmadan çöp alma işlemi gerçekleştirmeyeceğiz. Bu sistem sayesinde maliyetleri minimize etmeye çalışıyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile proje üzerinde görüşmeler yaptıklarını söyleyen Demirtaş, gelecek süreç içersinde ilçe genelindeki yeraltı konteynır sayısını 500 ün üstüne çıkarmayı düşündüklerini ifade etti.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

4 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

5 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

Bimcell TL Yüklemesi

6 Bimcell TL Yüklemesi

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

7 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

hızWeb