Saddam ın yaptığını Esed Suriye de yaptı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Suriye nin kimyasal silah kullanmasına ilişkin, Halepçe de Saddam Hüseyin in yaptığını, şimdi Suriye de Esed yaptı dedi.\r\n

Saddam ın yaptığını Esed Suriye de yaptı
\n

\n  

\n

\n    AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Halepçe de Saddam Hüseyin in yaptığını, şimdi Suriye de Beşşar Esed in yaptığını belirterek, Hayatını kaybeden kurbanların vebalinde, şüphesiz ki bu saldırıyı gerçekleştiren, emrini veren, buna rıza gösteren, buna finansal, siyasi destek sağlayan ve bütün bu olup bitenlere karşı sempatisi olan insanların da devletlerin de organizasyonların da vebali vardır dedi.

\n

\n  

\n

\n Çelik, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

\n

\n  

\n

\n Dünyanın ve Türkiyen in gündeminde Suriye ve Mısır meselelerinin büyük yer teşkil ettiğini ifade eden Çelik, Suriye de bir katliamın yaşandığını vurguladı. Son olarak Şam ın banliyosu Guta da bir kimyasal saldırı gerçekleştirildiğini bildiren Çelik, şunları söyledi:

\n

\n  

\n

\n Esed yönetimi tarafından bir kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildi. Dün akşamki son belirlemelere göre bin 360 kişi orada hayatını kaybetti, bunların çoğunluğu da kadın ve çocuklardan oluşuyor. Uykudayken böyle bir saldırıya yakalandılar. Malumunuz sarin gazı, sinir gazı dediğimiz bu kimyasal silah, birkaç dakika içerisinde insanı öldürmeye yetiyor. Bu bir insanlık dramıdır, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Dünyada belki bütün tarih boyunca çok az müracaat edilmiş, başvurulmuş bir saldırı türüdür. Kimyasal silah son derece ucuzdur, kamuflajı son derece kolaydır ve etkisi çok yaygındır. Halepçe de Saddam Hüseyin in yaptığını, şimdi Suriye de BeşarEsed yaptı maalesef. Hayatını kaybeden kurbanların vebalinde, şüphesiz ki bu saldırıyı gerçekleştiren, emrini veren, buna rıza gösteren, buna finansal, siyasi destek sağlayan ve bütün bu olup bitenlere karşı sempatisi olan insanların da devletlerin de organizasyonların da vebali vardır.

\n

\n  

\n

\n Çelik, Bugünkü BM nin dünya düzeni, haklının kuvvetli olmasına değil, kuvvetlinin haklı olduğu tezine dayalı bir nizamdır. Adil değildir, haksızdır ve haksızlıkların devam etmesini sağlayan bir yapıdır. Daime üyelerden birisinin bu işe taraftar olmaması veya veto etmesi, bütün yapılan fecaatleri, insanlık ayıplarını maalesef bir anda yok sayıyor. Suriye de bir kez daha böyle olmuştur diye konuştu.

\n

\n  

\n

\n Türkiye de Beşşar Esed e sempati duyan, ona yakın duran siyasilerin de olup bitenden ders çıkarması gerektiğini savunan Çelik, Şu anda adres saptırma peşindeler ama eninde sonunda bütün belgeleriyle inanıyorum ki bunlar ortaya konacaktır dedi.

\n

\n  

\n

\n Silah, adalate hükmetmiştir

\n

\n  

\n

\n Çelik, Mısır da halkın iradesiyla seçilmiş cumhurbaşkanın cezaevinde olduğunu anımsatarak şöyle devam etti:

\n

\n  

\n

\n Fakat çağdaş bir firavun olan ve ülkesini uluslararası hakim güçlerin arzusu istakemetinde yıllarca inim inim inleten ve orada Tahrir meydanında barışçıl gösteri yapan, demokratik eylem yapan insanların üzerine silahlı insanlarını sevk eden, onların katledilmesine, onların arabaların altında ezilmesine sebebiyet veren Hüsnü Mübarek tahliye edilmektedir. Mısır daki darbeye darbe diyemeyenlere Hüsnü Mübarek, mübarek olsun. İnsanlık vicdanı bir kez daha kanamıştır. Adalet duygusu, bir kez daha yara almıştır. Silah, adalate hükmetmiştir.

\n

\n  

\n

\n Biz, gaza gelerek Suriye ye girecek değiliz

\n

\n  

\n

\n Diplomasinin bir tarafıyla da pragmatizm olduğuna dikkati çeken Çelik, ancak pragmatizm adına insanlıktan, vicdandan, akıldan vazgeçilirse yapılanın diplomasi değil salt menfaatperestlik olacağını anlattı. Türkiye yalnız kaldı sözlerine prim vermediklerini aktaran Çelik, Biz zalimlerin, biz saldırganların, biz kimyasal silah kullananların, biz darbe yapanların, kendi halkını inim inim inletenlerin safında olmaktansa onlarla birlikte olmaktansa onların uzağında kalmayı her zaman tercih ettik, bundan sonra da tercih ederiz diye konuştu.

\n

\n  

\n

\n Diplomaside çok kısa vadeli hesaplar yapanlar, borsada acelecilikte çok kısa vadeli hesaplar yapıp da ertesi gün tepe taklak gidenler gibi olur değerlendirmesinde bulunan Çelik, esas kaptanın geminin burnunun ucunu değil ufku gören olduğunu vurguladı.

\n

\n  

\n

\n AK Parti nin macera sever bir dış politika gütmediğine işaret eden Çelik, Biz, gaza gelerek Suriye ye falan girecek değiliz dedi. Bazılarının Halletse halletse Türkiye, bu işi halleder dediğini hatırlatan Çelik, bazılarının kendilerine diplomasi dersi vermeye kalkıştığını belirtti.

\n

\n  

\n

\n Çelik, Sadece Hükümeti, AK Parti yi eleştireyim diye bu gayret içerisinde olanlara söylüyorum: Boşuna yorulmayın. Türkiye de ne yaptığını bilen bir siyasi kadro vardır, Türkiye de siyasi istikrar vardır. Halkımız da bunu görüyor, tercihlerini yapıyor görüşünü dile getirdi.

\n
\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Askeri araç uçuruma yuvarlandı: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

1 Askeri araç uçuruma yuvarlandı: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

2 Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

3 Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

4 Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

Düzce'de otomobile silahlı saldırı

5 Düzce'de otomobile silahlı saldırı

Samsun'daki 'Leylek Ormanı'nın sakinleri yavrularını büyütüyor

6 Samsun'daki 'Leylek Ormanı'nın sakinleri yavrularını büyütüyor

02 Haziran Salı Samsun hava durumu

7 02 Haziran Salı Samsun hava durumu

Fındık fiyatları ne kadar? 02 Haziran Salı il il güncel fındık fiyatları

8 Fındık fiyatları ne kadar? 02 Haziran Salı il il güncel fındık fiyatları

Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

9 Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

10 İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

hızWeb