Raylı Sistem sel nedenlerinden

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, raylı sistemin Atakum u ortadan ikiye bölerek yaşanan sellerde önemli bir rol oynadığını, geçen sene yaşanan selden sonra kurumların bazı çalışmalar yaptığını ancak bu çalışmaların yeterli olmad

Raylı Sistem sel nedenlerinden
\n Ramazan Bayramı nın ilk gününde yağan yağmur sonucu oluşan selin, geçen seneki selde yağan yağmurun 2 katı olduğunu kaydeden İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Samsun un selle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini vurguladı. Tüfek, Kurumlar geçen seneki selden sonra bazı çalışmalar yaptı. Ancak bu çalışmalar yeterli değil dedi.
\n
\n  
\n
\n SAMSUN UN GERÇEĞİ
\n
\n Raylı sistemin selde önemli bir rol oynadığını ifade eden Tüfek, Raylı sistem Atakum u ortadan ikiye bölen bir set konumunda. Yukarıdan aşağı gelen yağmur sularını eşit kotta yayılmasını engelliyor, suları biriktiriyor ve bir yerden aşağı salıyor. Bu da sellin olmasına sebep oluyor. Geçen seneki selden sonra kurumlar bazı çalışmalar yaptı. Hiçbir şey yapmadılar dersek haksızlık yaparız. Ancak bu çalışmalar yeterli değil. Bu sene geçen seneye göre 2 katı yağmur yağdı, seneye 4 katı yağmur yağabilir. Kurumların ortak akılla, bizim de görüşelerimizi alarak çalışması lazım. Samsun da bir sel gerçeği var. Samsun u terk edemeyeceğimize göre selle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n İMAR PLANLARI DENGESİZ
\n
\n Samsun da denize ulaşmaya çalışan 30 a yakın derenin olduğunu belirten Tüfek, Uzun yıllar önce oluşan imar planlarındaki dengesizlikler yağmur yağdığı zaman sellere sebep oluyor. Samsun çok uzun bir şehir. Kuzey güney doğrultusunda akan, denize ulaşmaya çalışan 30 a yakın dere var. Bu derelerin bazılarının üzerileri kapatılmış. Bazı derelerin ıslahı yapılmamış. Islahı yapılan derelere ise taşkın koruma bandı bırakılmaması yağmurları sele dönüştürüyor. Bir derenin ıslahı yapılırken ya da derenin sel yaratacağı hesap edilirken, 500 yıllık yağışlara bakarak hareket ediyoruz. Ama artık küresel ısınmadan dolayı üçüncül yağışlar yağmaya başladı. Bu yağışlar kısa sürede çok şiddetli bir şekilde yağan yağışlar. Artık 500 yıllık yağışlara bakmadan, bu yağışlara göre planlama yapılması gerekiyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

1 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

2 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

 Kan donduran ifadeler

3 Kan donduran ifadeler

Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

4 Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

5 Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 15 yaralı

Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

6 Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

7 26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

Samsun'da camilerle ilgili karar

8 Samsun'da camilerle ilgili karar

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

9 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

3 gündür mahsur kalan yavru kediyi kurtardılar

10 3 gündür mahsur kalan yavru kediyi kurtardılar

hızWeb