Samsun un ekonomisi güçlendirilmeli

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, yerel seçimlerde aday olanların, kaldırım sorunlarını, çöp toplama, imar planı uygulama gibi vaatleri bir kenara bırakıp, Samsun un ekonomisini güçlendirecek planlamaları ortaya koyarak hareket

 Samsun un ekonomisi güçlendirilmeli
\n     İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, yerel seçimlerde aday olacak kişilerin Samsun un sorunlarını iyice görmesi gerektiğini söyledi. Tüfek, belediyelerin şehircilik dışında kentlerin ekonomilerini de düşünmeleri gerektiğini vurgulayan Samsun tüm ulaşım ağına sahip olmasına rağmen ihracatı Kayseri den düşük dedi.
\n
\n  
\n
\n ORALARA GELEMEDİK
\n
\n Tüfek, belediyecilikte Avrupa nın örnek alınması gerektiğini belirterek, Birkaç ay sonra yerel seçim havalarına gireceğiz. Samsun un imar planlamasında, şehircilikte sorunları belli. Seçim öncesi belediye başkanlığına aday olanlar, tüm bu sorunlara değinerek propanganda yapıyor. Avrupa da belediye başkanlığına aday olanlar çöpleri toplatacağım, dereleri ıslah edeceğim, imarı düzelteceğim diye vaatler vermiyor. Onlar bunları aşmış, kentimizin ekonomisi diğer kentten daha iyi olacak diyor. İhracatımızı artıracağız diye söz veriyor. Avrupa da şehrin ekonomisi planlanıyor. Biz daha oralara gelemedik. Park yapımında, güzel şehir kurmada kaldık. Halbuki Samsun tüm ulaşım yolları ağına sahip. Ama ihracatta Kayseri den aşağı. Organize Sanayideki firma sayımızı arttıramadık.  Samsun da inşaat sektörü patladı gidiyor, ekonomimiz güçleniyor diye bir düşünce var. Aslında böyle bir şey yok. Evet inşatlar yapılıyor ancak ekonomide bir gelişme yok. Bunun olabilmesi için, yapılan konut inşaatlarına parelel fabrika inşaatı yok. Eğer sadece konut inşaatı yapılıyorsa, ortada fabrika inşaatı yoksa burada bir sorun vardır. Yerel yöneticilerin bunlara kafa yorması lazım diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n EMEKLİ ŞEHRİ SAMSUN 
\n
\n Samsun da ara eleman sıkıntısı olduğunu sözlerine ekleyen Tüfek, Samsun çok güzel ve ucuz bir şehir. Ancak emekli şehri olmaya başladı. Şehirde elbette emekliler de olacak ama şehrin dinamikleri açısından 20-35 arası yaş grubunun da çok rahat iş bulması gerekiyor. Samsun da olması gereken kaliteli iyi eğitim almış insanlar başka yerelere gidiyor. Bu çok ciddi bir durum. Ara elaman sıkıntısı var. Başkan adaylarının bunları iyileştirecek politikalar ortaya koyması lazım. Ekonomiyi planlayan belediyecilik anlşayışı ile önümüzdeki 5 yıla girmemiz gerekiyor dedi.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU 
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

1 Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

Siirt'ten acı haber: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

2 Siirt'ten acı haber: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

3 Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

4 Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

Düzce'de otomobile silahlı saldırı

5 Düzce'de otomobile silahlı saldırı

İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

6 İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

Kayseri'de DEAŞ operasyonu: 3 gözaltı

7 Kayseri'de DEAŞ operasyonu: 3 gözaltı

Vali Akın, Mucur ilçesinde covid-19 salgın süreci çalışmalarını inceledi

8 Vali Akın, Mucur ilçesinde covid-19 salgın süreci çalışmalarını inceledi

HAK-İŞ'ten Niğde Hastanesi doktorlarına teşekkür

9 HAK-İŞ'ten Niğde Hastanesi doktorlarına teşekkür

hızWeb