CAPOEİRA FESTİVALİ SONA ERDİ

Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından 20-24 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 9. Uluslararası Mundo Capoeira Kültür ve Spor Festivali Gala programı ile sona erdi.

 CAPOEİRA FESTİVALİ SONA ERDİ
\n    Sabah Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi nde düzenlenen Capoeira kuşak töreninin (batizado) ardından akşam yapılan Gala programına Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, İlkadım İlçe Gençlik Spor Müdürü Murat Turan, Kuzey Osetya ve Çuvaşistan Halk Dansları ekibi, Belçika, Rusya, Brezilya ve İtalya Capoeira Dans Ekibi ve çok sayıda davetli katıldı.
\n
\n Sabah yapılan Capoeira kuşak töreninin (Batizado) ardından akşam yapılan Gala programında Capoeiracılar müzikal gösteri sundu. Yapılan gösterilerden büyülenen katılımcılar gösteri sonunda Capoeira Dans Grubu nu ayakta alkışladılar.
\n
\n  
\n
\n Gösterilerin ardından Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Güngör Doğanay, destek veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, sponsorlarına ve çalışmalarını haber yapan gazetecilere plaket verdi.
\n
\n Çalışmaları hakkında bilgi veren Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Güngör Doğanay, “Biz kendimiz için çalışmıyoruz. Bugün ben burada Samsun Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Sorumlusu olarak değil, bir sporcu olarak bulunuyorum. Bu çocuklar hepimizin çocukları, bu gençler hepimizin geleceği, yarınımızı şekillendirecek olan çocuklardır. Çünkü birçok bilimsel araştırmada sporun toplum geleneğini arttırmada çok büyük rolü olduğunu ortaya koyuyor. Bizler sporu bizim fizyolojik ihtiyaçlarımız olan yemek yemek ve su içmek gibi sporu da kendi bünyemize katmamız gerekiyor diye yorumluyoruz. Spor bizim için bir ekstra değil, bir külfet değil, günlük yaşamın bir parçası olmasını arzu ediyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Güngör Doğanay’ın yıllar önce bu yola çıktığında Samsun’da yalnız olduğunu belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, “Fakat ilerleyen zamanlarda 1’di 3 oldu. 5’di 10 oldu. Şimdi 100’lere hitap ediyor. Tüm Türkiye’yi gezdi. Samsun adına bu gurur verici çalışmayı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın başlattığı bu güzel organizasyona desteği sağlıktan sonra tüm Türkiye’ye mal ettiler. Yılmadı bu yolda çok büyük çaba sarf etti. İyi çözülen ve iyi işlenmiş bir spor adamlığı bugün burada bizleri bu salonda topladı” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin çalışmalarını beğendiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, “2006 yılında Güngör Doğanay ile çalışmaya başladığımız zaman ismini bile ilk defa duyduğum Capoeira’dan bahsetti. Bizde insiyatif kullandık ve yapmaya karar verdik. Dünyada bir takım şeylerin gelişmesini, güzelleşmesini, insan ilişkilerinin daha iyiye, daha güzele gitmesi için ben kültürün, sanatın, sporun ve insanlığın birbirine gözleri ile birbirine bakmaların çok önemli olduğuna inanıyorum. Biz bunu yaptığımız kültürel ve sanatsal faaliyetlerle ve Capoeira gibi Türkiye’de ve Samsun’da bilinmeyen bir takım sportif aktiviteleri güzelleştirmek için çaba sarf ediyoruz. İnanın o gün yola çıktığımızda bir ben vardım, Güngör arkadaşımız vardı ve onun yanında 3-4 tane de arkadaşı vardı. Ama şimdi bakıyorum yüzlerce insan, yüzlerce şehir ve binlerce gösteri Güngör Doğanay ve arkadaşlarının peşindeler” diye konuştu.
\n
\n Samsun Capoeira ekibi son 5 ayda 72 şehir ve 182 gösteri gerçekleştirdi.
\n
\n  
\n
\n İHA
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb