Fişlemeye yargı engeli

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Yurttaşlarımızı fişleme hedefi güden, haksız ve hukuka aykırı olarak yüz binlerce eğitim çalışanının omuzlarına angarya yükleyen ADEY uygulaması, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu nun kararıyla uygulan

Fişlemeye yargı engeli
\n    Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) Uygulamasını ortadan kaldırmak amacıyla, Milli Eğtim Bakanlığı na itiraz ve Danıştay 8. Dairesine yaptıkları itiraz başvurusunun ardından itirazların kabul edilmediğini, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu na yaptıkları başvurular sonucunda kararın bozulduğunu ve davayı kazanarak,  uygulamanın ortadan kaldırıldığını söyledi. 
\n
\n  
\n
\n DANIŞTAY GENEL KURULU
\n
\n İPTAL KARARINI BOZDU
\n
\n Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Kara, ADEY uygulamasının yürürlüğe girdiği günden beri bu uygulamanın birçok soruna neden olduğunu ve tereddütlerimiz olduğunu bakanlığa iletmiştik. Uygulamanın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle de dava açtık. Uygulamanın, devamsızlık sorunu olan olmayan her öğrenciye uygulanacak olmasını öngören düzenlemenin tamamının yürütmesinin durdurulmasını ve dosya tekemmül ettiğinde iptalini talep etmiştik. Dosyayı görüşen Danıştay 8. Dairesi, yürütmeyi durdurma istemimizi reddedince; olumsuz yargı kararının kaldırılması için Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurduk. Genel Kurul, sendikamızı haklı bulmuş ve Danıştay 8. Dairesi nin olumsuz kararını kaldırmış ve dava konusu düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Genel Kurul gerekçeli kararında, Anayasa güvence altında bulunan özel hayata ve aile hayatına saygı gösterilmesi hakkı ile kişilerin kendileriyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme haklarına aykırı olduğunun; Türkiye’nin tarafı olduğu Çocuk Haklarına Dair Milletlerarası Sözleşme’ye aykırı olduğunun altını çizmiştir. Danıştay tarafından bakanlığa, Öğrenci ve aileleri fişleyemezsiniz şeklinde yanıt vermesinin ardından çıkan kararla birlikte, milyonlarca öğrenci ile bu öğrencilerin ailelerinin psikolojisini bozan, özel hayatın gizliliğini ihlal ederek eğitim kurumları üzerinden yurttaşlarımızı fişleme hedefi güden; haksız ve hukuka aykırı olarak yüz binlerce eğitim çalışanının omuzlarına angarya yükleyen ADEY uygulaması bu aşamada hukuken ve fiilen uygulanamaz hale gelmiştir. Öğrencilerimize, ailelerine ve tüm eğitim camiasına hayırlı olsun diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

1 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

2 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

Serinlemek için girdiği denizden çıkamadı

3 Serinlemek için girdiği denizden çıkamadı

Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

4 Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

Samsun'da camilerle ilgili karar

5 Samsun'da camilerle ilgili karar

 Kan donduran ifadeler

6 Kan donduran ifadeler

Samsun'da traktör devrildi, 77 yaşındaki sürücü öldü

7 Samsun'da traktör devrildi, 77 yaşındaki sürücü öldü

Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

8 Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

Samsun'da silahlı gasp zanlıları cezaevinde

9 Samsun'da silahlı gasp zanlıları cezaevinde

Samsun'da felç geçiren yaşlı adamın yardımına ambulans helikopter yetişti

10 Samsun'da felç geçiren yaşlı adamın yardımına ambulans helikopter yetişti

hızWeb