Suriye ye askeri müdahale tartışılıyor

Suriye de 21 Ağustos ta rejim tarafından sivil halka karşı kimyasal silah kullanılmasının ardından Suriye ye olası müdahale yöntemleri tartışılmaya başlandı.\r\n

Suriye ye askeri müdahale tartışılıyor
\n Suriye de 21 Ağustos ta rejim tarafından sivil halka karşı kimyasal silah kullanılmasının ardından ABD nin Suriye ye olası müdahalesi gündeme geldi.
\n
\n  
\n
\n ABD nin liderliğinde uluslararası müdahale ihtimali giderek artarken, uzmanlar da muhtemel bir müdahale durumunda izlenecek stratejiler hakkında öngörülerde bulunuyor.
\n
\n  
\n
\n Muhtemel bir müdahale konusunda çok çeşitli senaryolar mevcut. Bunlardan ilkine göre ABD, Suriye nin hava sahasını kullanmak yerine Akdeniz den savaş gemileri ve denizaltılardan atacağı isabet oranı oldukça yüksek güdümlü füzelerle Suriye yi vurabillir.
\n
\n  
\n
\n ABD, 6. filonun görev alanında yer alan Akdeniz e şimdiden 4 savaş gemisi gönderdi. Bunlardan havada manevra yeteneğiyle donatılmış güdümlü Tomawahk füzeleri ve çeşitli uzun menzilli silahlarla dolu iki gemi Doğu Akdeniz de yani Suriye sahiline yakın bölgede konuşlanmış durumda. Bunların dışında ABD nin bölgede iki uçak gemisi ve nükleer güce sahip bir de denizaltısı bulunuyor.
\n
\n  
\n
\n İngiltere nin ise bölgede biri helikopter gemisi, ikisi firkateyn olmak üzere toplam 4 savaş gemisi bulunuyor.
\n
\n  
\n
\n En muhtemel seçenek çok uluslu müdahale
\n
\n  
\n
\n Libya lideri Muammer Kaddafi nin 2011 de devrilmesi sırasında kullanılan stratejinin bir benzerinin kullanılması en muhtemel seçenek olarak görülüyor.
\n
\n  
\n
\n Buna göre deniz ve hava kuvvetlerinin rol aldığı ve güdümlü füzelerle desteklenmiş ABD ve müttefiki ülkelerin rol alacağı çok uluslu bir saldırı söz konusu. Suriye ile Libya arasındaki temel fark ise Suriye hava kuvvetlerinin mukavemet gücünün Libya nınkinden çok daha yüksek oluşu.
\n
\n  
\n
\n Savaş uçaklarının kullanılması askeri üslerin kullanılması ihtimalini de beraberinde getiriyor. Bu konuda İngiltere nin Kıbrıs taki Ağrotur ve Dikelya üsleri Suriye ye en yakın üs olarak dikkati çekiyor.
\n
\n  
\n
\n Bunlar dışında operasyonlarda kullanılabilecek yakınlıktaki diğer üsleri ise Türkiye deki İzmir ve İncirlik, Kuveyt teki Ali Al Salem, Ahmed Al Jaber ve Arifjan üsleri. Bunlar dışında ABD nin Suudi Arabistan, Katar, Bahrey, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri nde de askeri hava üsleri, Umman Körfezi nde ise 5. filoya ait savaş gemileri de mevcut.
\n
\n  
\n
\n ABD nin yanında müttefiki İngiltere ve Fransa nın da Ortadoğu da çok sayıda askeri üssü bulunuyor fakat bu üslerin kullanılma ihtimali de şimdilik oldukça zayıf görünüyor.
\n
\n  
\n
\n Türkiye ye gelince, ABD ve müttefiklerinin Türkiye deki üslerin kullanamasıyla ilgili bir talebi henüz gündeme gelmedi. İncirlik hava üssündeki hareketsizlik de bu durumu doğruluyor. Bu bakımdan tezkere tartışmaları oldukça erken başlamış gibi görünüyor.
\n
\n  
\n
\n İHA lar nokta atışı operasyonlar için kullanılabilir
\n
\n  
\n
\n Diğerlerine göre oldukça zayıf fakat tamamen de gözardı edilmeyen bir başka seçenek ise insansız hava araçlarının (İHA) kullanılması.
\n
\n  
\n
\n İHA lar, uzun sürede havada kalabilme, uzun mesafeler kat edebilme ve en önemlisi can kaybı riskini ortadan kaldırma gibi olumlu özellikleriyle dikkati çekiyor. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb