TÜRKİYE YE ÖRNEK

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun’un uluslararası nitelikte bir lojistik merkeze kavuşması adına önemli bir mesafe alındığını belirterek, Lojistik Merkezi, Samsun’a değil, sadece Karadeniz Bölgesi’ne değil, Türkiye’ye de örnek oluşturabilecek ciddi bi

TÜRKİYE YE ÖRNEK
\n    Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ağustos ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Toplantıya ayrıca Vali Hüseyin Aksoy da katıldı. 
\n
\n Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu başkanlığında Davut Altan Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, geçen günlerde açıklanan ‘İSO 2012 yılı ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nda Samsun’dan 10 firmanın yer aldığını söyledi.
\n
\n 2012 yılına ilişkin ‘İSO ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasının açıklandığını belirten Murzioğlu, “2010 yılında kentimizde ilk 500’de 4, ikinci 500’de 6, 2011 yılında ilk 500’de 5, ikinci 500’de 6 firma yer alırken, 2012 yılında ilk 500’de 4, ikinci 500’de 10 firma yer aldı. Geriye dönük bakmış olduğumuz üç yılda 2010 yılında 10 firma, 2011 yılında 11 firma ve 2012 yılında da 14 firma yer aldı. Bu Samsun için oldukça önemli bir haber. Temennimiz önümüzdeki yıllarda bu sayının daha çok artmasıdır. Bize bu gururu yaşatan Yeşilyurt’a, Samsun Makine Sanayi’ye, Ulusoy Un’a, Borsan’a, Vezirköprü Orman Ürünlerine, Sampa’ya, Elektrosan’a, Samsun Yem’e, Adeka’ya, Yemsel’e, Erçal Fındık’a, Karaçuha Tarım Ürünlerine, Özyılmaz’a ve Elif Fındık’a başta çalışanları olmak üzere bu değerli sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Üretimiyle, ihracatıyla, oluşturmuş olduğu katma değerle, Samsun’da bu araştırmada yer alabilecek potansiyelde daha fazla firmamız olduğunu biliyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n    SAMSUN SİMİTİ TESCİLLENDİ
\n
\n Emniyet Genel Müdürlüğü ihalesini kazanarak 25 bin silah üretecek olan Canik 55 firmasını tebrik eden Murzioğlu, “Bizleri en az bu firmalar kadar mutlu eden bir işletmemiz daha var ki, geçende de basında gördüğümüz gibi o da Canik 55’tir. Silah imalatı yapan bu firmamız dünyaca bilinen Glock firmasının dahi katıldığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 25 bin adetlik silah ihalesini kazanarak paramızın Türkiye’de, dolayısıyla Samsun’da kalmasını sağlamıştır. Samsun’da üretilen TP9 model silah artık emniyetimizce kullanılacaktır. Bu başarıyı uluslararası ölçekte de devam ettireceklerine inanıyorum, takdir ediyorum. Samsun iş camiası adına kendilerine teşekkür ediyorum. Sayın Valimizin de destekleriyle Samsun’da 5 kurumun ortaklığıyla kentimize kazandırdığımız Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde oldukça önemli bir aşamayı geride bırakıyoruz. Geçtiğimiz ay sizlerden almış olduğumuz yetki ile Samsun Fuar ve Kongre Merkezi için 3 milyon 50 bin liralık bir ödeme yapmış olduk. Göstermiş olduğunuz destek için teşekkür ediyorum. Samsun’un önemli marka değerlerinden Samsun Simidine coğrafi işaret aldığımız bilgisini paylaşmak istiyorum. Artık simidimiz tescillendi. Samsun’a ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n    MESAFE ALINDI
\n
\n Samsun’un lojistik anlamında önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun limanı 2010 yılında özelleştirildi. Bunun dışında 2 tane daha limanı var. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında 500 milyar TL ihracat hedefi koydu. Bu ihracatın gerçekleştirilebilmesi için onun alt yapısının oluşturulması gerekiyor. Bu kapsamda bunun lojistik merkezlere önümüzdeki süreçte ihtiyaç daha da artacak. Dünya ticareti daha farklı bir konuma geliyor. Uluslararası anlamda rekabet edebilme bakımından lojistik faaliyetlerin minimuma indirilmesi gerekiyor ve lojistik merkezlerde bu anlamda öne çıkmaya başlıyor. Bu bakımda Samsun olarak TSO koordinasyonunda kalkınma ajansımızdan sağladığımız katkıyla önce lojistik master planımızı yaptık, sonrasında fizibilitesini gerçekleştirdik. Arazi arayışları içersinde uzun mücadeleler verdik. 3 yıldır üzerinde çalıştığımız arazi çalışmaları vardı ve belirli bir noktaya kadar geldi. Samsun’un uluslararası nitelikte bir lojistik merkeze kavuşması adına önemli bir mesafe aldığımızı ifade edebilirim. Bu Samsun’un ticari anlamda Türkiye’deki önemli bir konuma gelmesine katkı sağlayacak çok ciddi bir proje olarak görüyorum. Bu sadece Samsun’a değil, sadece Karadeniz Bölgesi’ne değil, Türkiye’ye de örnek oluşturabilecek ciddi bir proje ve yatırım olarak görüyorum” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n     BEN DEĞİL BİZ
\n
\n Samsun’un hızlı bir değişim ve dönüşüm içersinde olduğunu ifade eden Aksoy şöyle devam etti: “Bu değişim ve dönüşümde herkesin önemli bir katkısı var. Başta özel sektör olarak sizlerin yapmış olduğu yatırımlar ve çalışmalar, başta İl Özel İdaremiz, Büyükşehir Belediyemiz yerel yönetimlerimiz, odalarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız. Hep Samsun’un daha iyi bir noktaya gelmesi için bir gayret ve çalışma içersindeler. Üniversitelerimiz de bu çalışmaların içersinde. Kentin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için yürütülen birçok çalışmada işbirliği ve koordinasyonun sağlamak adına yürüttüğümüz önemli faaliyetler var. Şuanda Samsun’da kurumlarımız arasında güzel bir işbirliği ve diyaloglar var. Temennimiz bunların artarak devam etmesi ve bu işbirliğinin Samsun’a ve Samsun’un ekonomisine önemli katkılar sağlamasıdır. Samsun’da bu yıl bin firma arasında 16 şirket yer aldı. Bu şirketlerimizi kutluyorum. Bunlar Samsun’un gururu oldular. Önümüzdeki yıllarda diğer firmalarımızın da gayretlerine örnek oluşturacaklarına inanıyorum. ‘Ben’ değil ‘biz’ dediğimiz takdirde, birlikte hareket ettiğimiz takdirde çok daha iyi sonuçları hep beraber alacağımıza inanıyorum.”
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

1 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

2 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

Serinlemek için girdiği denizden çıkamadı

3 Serinlemek için girdiği denizden çıkamadı

Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

4 Samsun'da gizlendiği evde yakalanan kadın FETÖ'den tutuklandı

Samsun'da camilerle ilgili karar

5 Samsun'da camilerle ilgili karar

 Kan donduran ifadeler

6 Kan donduran ifadeler

Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

7 Samsun'da özel halk otobüslerine yakıt desteği

Samsun'da traktör devrildi, 77 yaşındaki sürücü öldü

8 Samsun'da traktör devrildi, 77 yaşındaki sürücü öldü

Samsun'da silahlı gasp zanlıları cezaevinde

9 Samsun'da silahlı gasp zanlıları cezaevinde

OMÜlü profesör uyardı: Bir defa kullanılmalı su 1 saatte tüketilmeli

10 OMÜlü profesör uyardı: Bir defa kullanılmalı su 1 saatte tüketilmeli

hızWeb