Sağlığınız için normal doğumu tercih edin

Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Tolga Şişli, sağlığını düşünen anne adaylarının sezaryan yerine normal doğumu tercih etmelerini tavsiye etti\r\n

Sağlığınız için normal doğumu tercih edin
\n    Medicana Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Op. Dr. Tolga Şişli, doğum yöntemi ile ilgili son sözün, beklenti, duygu ve isteklerine bağlı olarak annede olacağına dikkat çekti.
\n
\n Op. Dr. Tolga Şişli, Sezaryan bir ameliyattır. Bu ameliyatta kan kaybı, enfeksiyon riski, damarlarda kan pıhtısı veya amnios sıvısının oluşturacağı tıkanıklıklar gibi komplikasyonlar daha sık görülür. Sezaryanın hem annenin hem de bebeğin anestezi almak olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bize gelen anne adaylarına biz bunları tek tek anlatıyoruz. Doğumda en son kararı onlar veriyor. Bizler onlara sezeryan ve normal doğum arasındaki farkları anlatıyoruz. Sağlıklı nesiller için normal doğumu seçin, unutmayın ki sezeryan bir ameliyattır. Bebeğini daha çabuk kucağına al, daha erken taburcu ol. Unutmayın; doğru olan doğal olanıdır. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için normal doğumun önemini detaylı olarak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz dedi.
\n
\n  
\n
\n NORMAL DOĞUMUN YARARLARI
\n
\n Medicana Samsun Hastanesi nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tolga Şişli, normal doğumun yararlarını ve sezeryan doğumla ilgili dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı: 
\n
\n Doğum süreniz uzun, normal hayata dönme süreniz kısadır. Normal doğum, depresyonu azaltır. İlk doğumlarda biraz zorluk çekilmesine karşın, sonraki doğumlar çok daha kolay olmaktadır.  Doğum esnasında sıkışıp büzüşen bebeğin akciğerleri soluk alıp vermeye hazırlıklı olur.  Doğum sonrasında çok daha kısa sürede toparlar, bebekle ve kendinizle daha rahat ilgilenebilirsiniz. Bebeğiniz için gerekli, ideal besin içerikli anne sütünün gelmesi daha hızlı olur. Anestezi almanız gerekmez. Hastanede kalış süreniz daha kısadır.
\n
\n  
\n
\n SEZARYANLA DOĞUMA DİKKAT
\n
\n  Sezaryan ile doğumun cerrahi bir girişim olduğuna dikkati çeken Op. Dr. Tolga Şişli, Tıbbi nedenlerle yapılmalıdır. Normal doğumun alternatifi değildir. Sezaryan ile doğan bebeklerde, doğum sonrası ilk birkaç günde solunum sıkıntısı gelişme olasılığı biraz daha fazladır.  Ameliyat sonrası ilk birkaç saat oldukça ağrılı geçmekte ve annenin normal hayatına dönmesi genelde 4-5 gün sürmektedir. Karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıklar oluşabilmektedir. Anne, sezaryan sonrası ağrı nedeniyle bebeğini yeterince emziremeyebilir.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

1 Polisin 'dur' ihtarına uymadı ehliyetine el konuldu

Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

2 Diyarbakır'da silahlı kavga: 3 ölü, 11 yaralı

Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

3 Otomobil şarampole uçtu: 1 ölü 2 yaralı

Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

4 Trafik kazasında korkutan kimyasal madde sızıntısı

55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

5 55 yaşındaki kayıp kadının cesedi gölet kenarında bulundu

Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

6 Adana'da iki otomobil çarpıştı: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

7 Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobil mermer fabrikasına girdi: 1 ölü, 3 y

Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

8 Motosikletle domuza çarpan vatandaş hayatını kaybetti

Başkentte etil alkol operasyonu

9 Başkentte etil alkol operasyonu

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

10 Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 2 yaralı

hızWeb