Sendikalardan Cora ya tepki

Eğitim sendikalarının şube başkanları, Kayıt parası alınmayacak açıklaması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Cora ya tepki göstererek, Kayıt parası yok deniliyor ama aidat adı altında yine para alınıyor dedi\r\n

Sendikalardan Cora ya tepki
\n    Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora nın, Okul aile birliği yönetmeliği ilgili genelge ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilerin yazılar halen yürürlüktedir. Yönetmelik gereği okul müdürlerimiz gerekeni yapmaktadır. Velilerden hiçbir şekilde aidat yada bağış alınmayacaktır şeklinde yaptığı açıklamaya eğitim sendikalarından tepki geldi. Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Metin Erol, Okul ihtiyaçlarının karşılanması için yinede para toplanıyor iddiasında bulunurken; Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, okul ihtiyaçlarının bakanlık tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. Eğitim Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ise, Ülkemizde eğitim parasızdır. Hiçbir şekilde veliden para alınmamalıdır ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n    VELİ İKNA EDİLİYOR
\n
\n    Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı Metin Erol, kayıt dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı, Vali ve il müdürlerinin kayıt parası alınmayacağı yönünde her yıl açıklama yaptığını kaydederek, Kayıt parası alınmasa da aidat olarak bu para velilerden alınıyor. Okul ihtiyaçlarının giderilmesi için aylık aidatlar alınıyor. Aidat toplama konusu fiili olarak var. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ancak okullar eğitim bütçelerini bu paralara göre ayarlıyor. Para toplamanın temelinde el altından ihtiyaçlarınızı karşılayın mantığı var. Harcamaları karşılamak amacıyla kırtasiye, tiyatro ve benzeri harcamalar için para toplanıyor. Bu iş ticari bir mantıkla yapılıyor. Açıklamayı samimi bulmuyorum. Gerçeği yansıtmıyor. Okullarda çocuğunuzun daha iyi eğitim almasını istemez misiniz? sorusuyla karşılaşan veli ikna ediliyor. Bu söylemler yeni birşey değil, bakanlıktan başlayarak herkes aynı şeyi söylüyor ancak uygulama yapılmıyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n   GÖNÜLLÜ OLMALI
\n
\n    Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara ise şunları söyledi: Okulların açılmadan önce kayıt sistemi değiştiği için kayıt parası veliden talep edilmiyor. Ancak okul aile birliği tarafından aidatlar toplanıyor. Para toplama süreci devam ediyor ancak parayı alım şekli değişti. Kısacası değişen birşey yok. Elbette ki öğrencilerin daha iyi ortamlarda eğitim almalarını isteriz. Ancak hali vakti yerinde olan velilerin eğitime %100 destek amaçlı okullara bağış yapması daha doğrudur. Yani yardımlar gönüllü olmalı. Durumu iyi olmayan ailelerden para talep edilmesi velinin ve öğrencinin okula olan bakış açısını değiştirmektedir. Okullarda gerçekleştirilen sanatsal etkinlikler, göresel sanatlar, tiyatro gibi faaliyetler elbette ki olmalı ancak bu faaliyetleri bakanlık karşılamalı. Bu şekilde para toplamak için sınıf öğretmenlerini kullanmak doğru değil.
\n
\n  
\n
\n     BAKANLIK BÜTÇE AYIRMALI
\n
\n    Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, ülkede eğitimin parasız olduğunu belirterek, Okul idarecileri gönüllü bağış adı altında para isteyemez bu yasak. Biz idarecilere velilerden para talep etmeyin diyoruz ancak okul ihtiyaçlarının karşılanması için paraya ihtiyaç var. Okul idarecileri il müdürlerine ihtiyaçlarını iletmeli. Müdürler ise gerekli ihtiyaçları bakanlığa bildiröeli. Bu şekilde de öncelikle veliler olmak üzere okul idaresi ve öğretmenler mağdur edilmemiş olacaktır. Eğer veli okula bağış yapacaksa da bunlar okul aile birliği tarafından yapılmalı. Okullarda kayıt ve diploma parası adı altında para toplamak yanlış. Bakanlık okullara sahip çıkmalı. Öğrencilerin daha iyi ortamlarda eğitim almaları açısından Milli Eğitim Bakanlığı, tüm desteğini gerekli bütçeleri ayırarak sağlamalıdır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

1 Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

2 Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

3 Elazığ'da depremde hasar gören binada yangın çıktı

Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

4 Tarsus'ta traktörün altında kalan şahıs yaralandı

Karşı şeride geçen otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

5 Karşı şeride geçen otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

Kontrolden çıkan otomobil yol kenarına bırakılan dorseye çarptı: 2 ölü

6 Kontrolden çıkan otomobil yol kenarına bırakılan dorseye çarptı: 2 ölü

Kaza yapan otomobile, başka bir araç çarptı: 3 yaralı

7 Kaza yapan otomobile, başka bir araç çarptı: 3 yaralı

Van'da trafik kazası, 4 yaralı

8 Van'da trafik kazası, 4 yaralı

Manisa'da otobüs kazası: 2 ölü 2 yaralı

9 Manisa'da otobüs kazası: 2 ölü 2 yaralı

Van'da trafik kazası, 4 yaralı

10 Van'da trafik kazası, 4 yaralı

hızWeb