BM heyetinin raporu bekleniyor

Şam daki inceleme heyetinin vereceği rapor bekleniyor .

BM heyetinin raporu bekleniyor
\n    Suriye ye askeri müdahale tartışmaları ve ABD öncülüğünde bir koalisyonun Suriye deki hedefleri vurma ihtimali giderek artarken, Birleşmiş Milletler de Güvenlik Konseyi nin atacağı adım ve Şam da çalışmalarını sürdüren BM inceleme heyetinin vereceği rapor bekleniyor.
\n
\n  
\n
\n BM Güvenlik Konseyi nde daimi üyeler ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin in Suriye konusunda karşıt tutumlar alması Konsey in hareket kabiliyetini engelliyor.
\n
\n  
\n
\n Bunun son örneği dün İngiltere tarafından 5 daimi üyenin büyükelçilerine sunulan Suriye karar tasarısında görüldü. İngiltere nin kimyasal silah saldırısı nedeniyle Esed rejimini kınayan ve BM Şartının 7. bölümü altında sivillerin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını içeren BMGK karar taslağına Rusya ve Çin itiraz etti.
\n
\n  
\n
\n Rusya, BM heyeti henüz inceleme yaparken, Güvenlik Konseyi nde bir karar tasarısını konuşmanın bile çok erken olduğunu savunuyor. Uzlaşma sağlanamayan toplantının ardından büyükelçiler gazetecilere herhangi bir açıklamada bulunmadı.
\n
\n  
\n
\n Taslağın daimi üyeler tarafından incelenmesi amacıyla kendi başkentlerine gönderildiği belirtildi. Ancak tasarının oylamaya sunulup sunulmayacağı halen belirsizliğini koruyor. Eğer oylamaya sunulursa tasarının kabul edilmesi için 15 ülkeden en az 9 unun evet oyu kullanması ve daimi üyelerin veto etmemesi gerekiyor.
\n
\n  
\n
\n Rusya ve Çin daha önce Suriye konusunda oylamaya sunulan üç tasarıyı veto etmişti.
\n
\n  
\n
\n ABD nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, toplantının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, daimi üyelerin toplantısında İngiltere nin güçlü bir taslak sunduğunu belirterek, Maalesef Rusya ve Çin, anlamlı bir BMGK hareketini engellemeye devam ediyor. Rusya temmuz ayında kimyasal silah kullanımını kınayan ve bağlayıcılığı olmayan karar tasarısını, geçen hafta da kimyasal saldırıya karşı hazırlanan basın açıklamasını bloke etmişti. Suriye rejimi hesap vermeli. BMGK 2 yıldan fazla bir süredir bunu reddediyor. ABD uygun yanıt vermeyi düşünüyor ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n BM Genel Sekreteri Ban süre istedi
\n
\n  
\n
\n BM Güvenlik Konseyi nde karar tasarısı değerlendirilirken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Hollanda da yaptığı açıklamada, diplomasiye biraz daha süre verilmesini isteyerek, Şam daki BM heyetinin görevini tamamlamak için 4 güne ihtiyacı olduğunu söyledi.
\n
\n  
\n
\n Güvenlik Konseyi nin soruna çözüm bulmak için birlik olmasını isteyen Ban, İnceleme heyetinin görevini tamamlamasına izin verelim. Ardından mümkün olan en kısa sürede heyetin raporu BMGK ya gönderilir dedi.
\n
\n  
\n
\n Barışa ve diplomasiye şans verilmesini talep eden Ban, taraflara çatışmayı bırakma ve diyaloğa başlama çağrısı yaptı.
\n
\n  
\n
\n BM heyetinin görev süresi doluyor
\n
\n  
\n
\n Öte yandan Şam da 21 Ağustos taki vakayı incelemeyi sürdüren BM heyetinin Genel Sekreter Ban ile Suriye hükümeti arasında varılan anlaşmadan doğan 14 günlük görev süresi bu hafta sonu doluyor.
\n
\n  
\n
\n BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, heyetin bölgede ikinci saha çalışmasını tamamladığını ve olay yerinden bilgi ve örnek topladığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n Sahadan toplanan delillerin tarafsız bir şekilde hüküm oluşturulmasında taşıdığı öneme vurgu yapan Haq, Şam daki heyetin görev süresi 14 gün. Heyet bu süreyi uzatmak için herhangi bir başvuru yapmadı dedi.
\n
\n  
\n
\n Daha önce yapılan açıklamada, tarafların karşılıklı rıza göstermesi durumunda bu 14 günlük sürenin uzatılabileceği ifade edilmişti.
\n
\n  
\n
\n BM heyetinin görevinin kimyasal silah kullanılıp kullanmadığını tespit etmek olduğunu, eğer kullanıldıysa sorumlusunun belirlenmesinin heyetin görev tanımında bulunmadığını kaydeden Haq, heyetin görev tanımına ilişkin bir değişiklik yapılmadığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n Suriye de çeşitli bölgelerde birçok kez kimyasal silah kullanıldığı konusunda tüm tarafların aynı fikirde olması ancak karşı tarafı suçlaması göz önüne alındığında BM heyetinin kimyasal silah kullanıldığını belgelendirmesinin konuya ne tür bir katkı sağlayacağı da tartışılıyor.
\n
\n  
\n
\n Suriye hükümeti yeni iddialarla BM ye başvurdu
\n
\n  
\n
\n Haq ın açıklama yaptığı ve 5 daimi üyenin İngiltere nin tasarısını görüştüğü saatlerde Suriye nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi basının karşısına geçerek yeni iddialar gündeme getirdi.
\n
\n  
\n
\n Suriye de silahlı terörist grupların 22, 24 ve 25 Ağustos tarihlerinde Şam yakınlarında Suriye askerlerine karşı kimyasal silah kullandığını ve sarin gazına maruz kalan askerlerin tedavi altında olduğunu iddia eden Caferi, BM Genel Sekreteri ve BMGK ya mektup göndererek Şam daki heyetin bu olayları araştırmasını istediğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n Genel Sekreterlik Sözcülüğü, Suriye rejiminin mektubunun kendilerine ulaştığını teyit etti ancak ne tür bir işlem yapılacağı konusunda bilgi vermedi.
\n
\n  
\n
\n Birincisinin 22 Ağustos ta meydana geldiği iddia edilmesine karşın Suriye hükümetinin konuyu 28 Ağustos ta BM ye taşıması, Suriye nin Şam daki heyetin ülkede kalma süresini uzatmaya ve zaman kazanmaya çalıştığı yorumlarına neden oldu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Rize'de bir kadın, kocası tarafından vahşice öldürüldü

1 Rize'de bir kadın, kocası tarafından vahşice öldürüldü

Hassas burun 'Roket' kenevir bahçesini buldu

2 Hassas burun 'Roket' kenevir bahçesini buldu

Hatay'da otomobil uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 4 yaralı.

3 Hatay'da otomobil uçuruma yuvarlandı: 3 ölü, 4 yaralı.

Washington'da Floyd protestosu

4 Washington'da Floyd protestosu

Diyarbakır'da silahlarla ev bastılar: 1 kadın öldü

5 Diyarbakır'da silahlarla ev bastılar: 1 kadın öldü

Zonguldak'ta polis kumar oynayanlara göz açtırmıyor

6 Zonguldak'ta polis kumar oynayanlara göz açtırmıyor

Manisa'da otomobiller kavşakta çarpıştı: 2 yaralı

7 Manisa'da otomobiller kavşakta çarpıştı: 2 yaralı

4'üncü kattan düşen genç kız yaralandı

8 4'üncü kattan düşen genç kız yaralandı

Bartın'da korona virüs tedavisi gören hasta kalmadı

9 Bartın'da korona virüs tedavisi gören hasta kalmadı

Kazanın ardından hurdaya dönen minibüsünü bırakıp kaçtı

10 Kazanın ardından hurdaya dönen minibüsünü bırakıp kaçtı

hızWeb