Emlakçıların umudu Başbakan

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak müşavirliği mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanı kazanmasını için Emlak Müşavirliği Kanun tasarısını Başbakan Recep Tayip Erdoğa

Emlakçıların umudu Başbakan
\n    Türkiye genelindeki emlakçılar odası, dernekler ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü nün  görüşleri alınarak hazırlanan Emlak Müşavirliği Kanun taslağını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan a sunduklarını kaydeden Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Emlak Müşavirlerinin umudu başbakanda dedi.
\n
\n  
\n
\n ÇOK YAKLAŞTIK
\n
\n Oral, ilgili bakanların desteklerini istediklerini belirterek, Emlak müşavirleri gayrimenkul piyasasına yön verilmesi, hareket kazandırılması vatandaşlarımızın doğru yönlendirilmesi, doğru alışveriş ve işlem yapabilmesini sağlayan, emlak sektöründe aracılık ve danışmanlık hizmeti aldıkları meslek mensuplarıdır. Türkiye genelinde oda ve derneklerimizin mutabakatı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü nün görüşleri de alınarak hazırlanan Emlak Müşavirliği Kanun Taslağı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan a arz edilmiştir. Uzun yıllar uğraş verdiğimiz meslek yasamızın yasallaşmasına ilk defa bu kadar yaklaşılmıştır. Gayrimenkul sektöründeki olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, emlak müşavirleri ve emlak müşavirliği mesleğinin hak ettiği kariyer ve unvanı kazanmasını sağlamak, hizmet kalitesinin yükseltilip, mağduriyetlerin yaşanmaması, vatandaşlarımızın ve meslek mensuplarımızın dünyadaki örneklerine bakıldığında, benzer hizmetleri en üst noktada alması düşüncesinden hareketle Emlak Müşavirliği Kanunu tasarısı hazırlandı diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n AYAKÇILAR CEZALANDIRILACAK
\n
\n Hazırlanan yasanın emlakçılara çok şey katacağını vurgulayan Oral, Emlak müşaviri yeminli ve en az lise mezunu olacak. Sektöre yeni girecek olanlara 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu getirilecek. Emlak meslek ve ticaret odalarına kayıltlı mevcut emlakçıların mesleki kurs sertifikaları varsa çalışmaya devam edecek. Öğrenim ve staj şartı aranmayacak. Sözleşme kullanılması zorunluluğu gelecek. Emlak müşaviri mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek. Emlak Müşavirliği Birliği kurulacak. Birliğin İnternet sayfasında tüm emlakçıların kayıt ve sicili bulunacak vatandaşa açık olacak. Hizmet ücretleri Türkiye nin her yerinde aynı olacak. Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yaptırımlar ve cezalar getirilecek şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

4 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

5 Boyayı, yoğurt zannederek yedi, Samsun'da kurtarılamadı

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

6 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

7 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da kayıp genç bulundu

8 Samsun'da kayıp genç bulundu

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

9 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

10 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

hızWeb