Herkes masa başı iş istiyor

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, Samsun da insanların masa başı işlerde çalışmak istediklerini, bu yüzden sanayi sektöründen gelen yoğun işçi taleplerini karşılayamadıklarını söyledi\r\n

 Herkes masa başı iş istiyor
\n  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, Samsun da imalat sektöründeki büyük firmaların ciddi anlamda işçi taleplerinin olduğunu ancak Samsun’daki işsizlerin masa başında çalışma isteği nedeniyle bunların karşılanamadığını kaydetti.
\n
\n  
\n
\n KOLAYA KAÇIYORLAR
\n
\n Samsun’un sanayi sektöründeki büyük firmalardan bin 166 işçi talebi olduğunu belirten Kılıçaslan, İmalat sektöründeki büyük firmalardan çok ciddi işçi talepleri alıyoruz. Ancak iş arayanlar, sanayi sektörüne çok soğuk bakıyor. Oralarda çalışmak yerine masa başında yapabileceği işyerlerini tercih ediyor. Şu anda sanayi sektöründeki büyük firmalardan bin 166 adet işçi talebi var. Ancak oraya gönderecek adam bulamıyoruz. Kurumumuza her gün 60 ile 150 arasında iş arayan müracaat ediyor. Öte yandan tıbbi sekreterlik ile ilgili bir talep olsa, bu talebe yüzlerce insan başvuruyor. İnsanlar uzun vadeli düşünmüyor. Meslek edinmek, hayatlarını kurtarmak yerine, işin kolayına kaçıp günü kurtarmaya odaklanıyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GELECEKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER
\n
\n İş arayanların geleceklerini düşünmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçaslan, Kurum olarak talep alıyoruz ancak talepleri kapatamıyoruz. Bunun sebebi işveren ile iş arayanların talep uyuşmazlığı. İş arayanların kendilerini tartması gerekiyor. Piyasa şartlarına göre meslek edinmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Sanayiden gelen meslek talepleri her zaman herkese lazım olabilecek meslekler. Büyük şehirlerde bu meslekler yok satıyor. Bizim insanımızda geleceklerini düşünerek buralarda meslek edinmeli şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n KISIR DÖNGÜ
\n
\n Kılıçaslan açıklamalarını şöyle sürdürdü: Samsun da istihdam anlamında bir kısır döngü yaşanıyor. Bu anlamda yeni ve büyük işletmelerin açılması Samsun da istihdamın artmasını sağlayacak. Samsun un emekli ve tarım şehri olması da Samsun un istihdamına sekte vuruyor. İnsanlar yazın fındık toplamaya, çay toplamaya gidiyorlar, yazın işverenler çok fazla işçi arıyor. Yazın tarımdaki işlerini bitirenler kışın şehirde 3-5 ay çalışabilecekleri işler peşine düşüyor. Ne yazık ki Samsun’da böyle bir kültür oluşmuş, bunu kırmamız gerekiyor.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

3 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

7 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

hızWeb