Uluslararası işbirliği şart

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Türk yükseköğretim kurumlarıyla diğer ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğinin artırılmasının ve teşvik edilmesinin şartz olduğunu söyledi\r\n

 Uluslararası işbirliği şart
\n    Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Community Of Mediterranean Universities (CMU) ortaklığında “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Çalıştayı” düzenlendi.  OMTEL Hotel’de düzenlenen çalıştaya Fransa, İtalya, Mısır, Arnavutluk, Lübnan, Montenegro, İsrail ile Türkiye’den Kocaeli, İstanbul, İzmir, Ordu, Amasya ve Sinop illerindeki üniversite rektörleri, dekanlar, dekan yardımcıları ve öğretim üyeleri katıldı.
\n
\n  
\n
\n TEŞVİK EDİLMELİ
\n
\n Çalıştayda CMU Genel Sekreteri Prof.Francesco Losurdo’nun açılış konuşmasından sonra konuşan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda kurumlar ulaslararasılaşmaya daha fazla önem vermektedirler. Üniversite bağlamında Erasmus, Erasmus Mundus ve Mevlana Programları Türk yükseköğretim kurumlarıyla diğer ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini artırmayı ve teşvik etmeyi hedeflemektedir. Öğrenci ve öğretim elemanı hareketlilikleri, ortak uluslararası araştırmalar ve eğitim yükseköğretimde uluslararası çalışmalarda sorgulanmaktadır. Günümüz dünyasında mezun öğrencilerimizden çok sayıda yabancı dili bilmeleri ve küresel ölçekte etkileşim kurabilmek için uluslararası ve kültürlerarası becerilere sahip olmaları beklenmektedir” dedi.
\n
\n  
\n
\n NİMETLERDEN YARARLANILMALI
\n
\n Yükseköğretimde uluslararasılaşmanın esas amaçlarından birisinin de üniversitelerde öğrencilere en uygun eğitiminin verilmek olduğunun altını çizen Rektör Akan, “Dolayısıyla öğrenciler ve öğretim elemanları küresel konular, farklı ülkeler, kültürler ve dillerdeki eğitim sistemlerinin nasıl işlediğinin farkına varacaklardır. Uluslararası üniversiteler arasındaki işbirliği ve ortaklıklar kanalıyla öğrenciler ve öğretim elemanları uluslararasılaşmanın nimetlerinden yararlanacaktır” diye konuştu.
\n
\n Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar kendi ülkelerindeki uluslararası çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
\n
\n Oturumun ikinci bölümünde de OMÜ ve CMU arasında CMU tarafından desteklenen “Kültür ve Turizmde Avrupa - Akdeniz Yüksek Lisans, Akdeniz Bölgesi ne Yönelik Sağlık, Gıda Güvenliği ve İlgili Politikalar ve Uluslararası Düzenleme” adlı ortak 3 alanda yüksek lisans yapılması konusu görüşüldü. 
\n
\n  
\n
\n İHA  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

1 Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

2 Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

3 Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

4 Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

5 Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

6 Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

İş adamı kazada hayatını kaybetti

7 İş adamı kazada hayatını kaybetti

Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

8 Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

Genç kız sokak ortasında öldürüldü

9 Genç kız sokak ortasında öldürüldü

Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

10 Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

hızWeb