28 Şubat mağduru öğretmenler buluştu

Eğitim- Bir-Sen Samsun Şubesi, 28 Şubat mağduru olan ve 15 yıl sonra tekrar göreve başlayan 21 öğretmen için Öğretmenevi’nde program düzenledi. Toplantıya Eğitim Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Günseysu, Hanım Kolları Komisyon Başkanı Melek Şahin Civel

28 Şubat mağduru öğretmenler buluştu
\n  
\n
\n 28 Şubat sürecinde mücadele edenlerin Türkiye deki siyasilere yön gösterdiğini ifade eden Eğitim Bir-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Günseysu, 28 Şubat dediğimizde aklımıza erik ağaçlarının çiçek açması değil, kara günler, zulümler aklımıza geliyor. Bu salondaki mağdur kardeşlerimi saygıyla selamlıyorum. Bizim için bir milat olan bu tarih aynı zamanda özgürlük kavgasını, baş kaldırmanın da tarihidir. Savaşarak, mücadele edebilmenin tarihidir 28 Şubat. Kavga ederek elde ettiklerimizi kimsenin haddi olmadığını hep beraber haykırdık. İnançlı insanlar mücadele hattı oluşturdu. O süreçte direnen tüm kardeşlerimize, bu ülkenin siyasetçilerinin teşekkür borcu var. Onlara istikamet gösterdiğiniz, mücadele nasıl ediliyor gösterdiniz diyerek şu an bu ülkede siyaset yapanların size teşekkür borcu var dedi.
\n
\n  
\n
\n Kahvaltı sonrası bir konuşma yapan Hanım Kolları Komisyon Başkanı Melek Şahin Civelekoğlu, başörtülü kadınların eğitim, öğrenim ve çalışma haklarının anayasal ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak engellendiğini hatırlatarak, “Başlarını açan veya peruk takan kadınlar dahi disiplin cezaları almaktan, sürgünle cezalandırılmaktan, memuriyetten atılmaktan ve işlerini kaybetmekten kurtulamadı. Eşi ile işi arasında tercih yapmaya zorlananlardan bazıları başörtülü eşlerinden, bazıları geçimlerini sağladıkları işlerinden vazgeçmek durumunda kaldılar. Bugün hala kesin sayısı bilinmese de çok sayıda erkek de, eşi başörtülü olduğu için veya sözde ‘irtica faaliyetleri’ nedeniyle işten atıldı ve cezalandırıldı. Milletin iradesi yok sayıldı, meclis iç tüzüğü bahane edilerek, başörtülü milletvekilin üzerinden millete hak bildirilmeye çalışıldı. Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat sürecine, halkımız gereken cevabı 2002 yılında vermiş, ilerleyen yıllarda, bu dönemde yaşanan hak ihlallerinin ve kayıplarının telafisi için bazı olumlu adımlar atılmıştır” dedi.
\n
\n  
\n
\n 16 YIL BUGÜNÜ BEKLEDİK
\n
\n 28 Şubat sürecinin zor bir süreç olduğunu söyleyen 28 Şubat mağduru 38 yaşındaki Zeynep Şahin, “Gerçekten herkesi belli bir noktadayken yakaladı. Kimi öğrenciydi, kimi göreve yeni başlamıştı, kimi üniversiteden yeni mezun olmuştu. Kimileri öğrenciliğine devam edemedi. Bazıları memuriyete başvuramadılar. Bazıları bizim gibi çok sorun yaşadılar Yeni göreve başlamıştık, çiçeği burnunda bir öğretmen olarak onları yaşamak bizim için çok zordu. Müfettişler sürekli gelip gidiyordu, sürekli cezalar alıyorduk, her birimiz bir dönüm noktasına gelmiştik. Çünkü ya atılacaktık ya da görevimize başımızı açıp devam edecektik. O karar verme süreci çok zor bir süreçti. Çünkü bitirmişsiniz ve görevinizi yapmak istiyorsunuz o noktada belli bir yol çizdik ve bizim de payımıza bu düştü. 16 yıl bekledik, içimizde bir ümit vardı, şükür bugünlere gelerek göreve tekrar başladık, mutluyuz” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n RÜYAMDA GÖRSEM İNANMAZDIM
\n
\n 16 yıl görev yapamamanın üzüntüsünü yaşayan 28 Şubat mağduru 38 yaşındaki Hacer Asar, “O günleri bugün gibi hatırlıyorum. Sene 1998, en zor yıllarımızdı. Okulu bitirebildik ama çalışma hayatına başladığında tamamen bilmediğimiz, farklı bir dünyayla tanıştık. O dünyada bütün kapılar yüzümüze kapalı, kimin kapısını çaldıysak bizi farklı yerlere yönlendirdiler, hakaret işittik bunun tek sebebi de başımızın kapalı olmasıydı. O dönem yaşımız küçük, hayattan çok beklentimiz var, bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama her elinizi uzattığımız yer boşa çıkıyor. Tabi yıllar sonra bize böyle bir hak tanındı. Bu tanınan hakkı rüyamda görsem inanmazdım, hiç bir şekilde böyle bir şey olacağını düşünemiyordum ama rüyamız gerçek oldu. Demokrasiye, insan haklarına verdikleri katkılardan dolayı Başbakanım ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun kamu hastanelerinde yeni dönem

1 Samsun kamu hastanelerinde yeni dönem

Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

2 Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

3 Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

Samsun'daki belediye 16 personel alacak

4 Samsun'daki belediye 16 personel alacak

Samsun'da esnaf yeni teşvik bekliyor

5 Samsun'da esnaf yeni teşvik bekliyor

Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

6 Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

7 Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

Silahlı kavgada 1 kişi öldü

8 Silahlı kavgada 1 kişi öldü

Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

9 Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

10 Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

hızWeb