Kod Adı: KAVGA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın, yakın çevresinin dışında kendi partili belediye başkanları da dahil şehirde neredeyse herkesle kavgalı bulunması siyasi rakiplerinin seçim malzemesi olurken, bu durum AK Partililer tarafından endişe

Kod Adı: KAVGA

\n  Samsun da, kendi kurduğu medya dışındaki basın, dolmuşlar, esnaf, kamulaştırma yaptıkları ya da arsalarına imar uyguladıkları vatandaşlar, işadamları ve sanayiciler, çok sayıdaki sivil toplum kuruluşlarının başkanları, hatta kendi partisinden belediye başkanlarıyla barışık olmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın Kavgacı tavrı siyasi rakiplerine malzeme oldu. Yılmaz ın bu tutumu, AK Partililer tarafından endişe ile izleniyor.

\n

\n ANAP LIYKEN İKİ BAŞKANLA KAVGASI

\n

\n 1999 yılı seçimlerinde Anavatan Partisi nden Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra aynı partili Gazi Belediye Başkanı Nihat Batur  ve İlkadım Belediye Başkanı Necmi Akkoyunlu ile yaptığı kavgalarla, Türkiye gündemine oturan ve iki belediyenin bankadaki paralarını bloke edip, belediye başkanlarını iş yapamaz hale getiren Yusuf Ziya Yılmaz, 2004 seçimlerinde AK Parti ye geçmişti.

\n

\n BEKTAŞ’A KARŞI ÇALIŞTI

\n

\n Yusuf Ziya Yılmaz,  2009 yılı seçimlerinde de Büyükşehir Belediyesi ndeki bazı üst düzey bürokratların heyelan bölgesindeki arazilerinin imar uygulamalarıyla yer değiştirilmesi sonucunda, elde ettiği parsele yüksek kat izni vermeyen AK Partili Belediye Başkanı Adem Bektaş ın yeniden seçilmemesi için büyük çaba sarf etmiş, Bektaş az bir oyla seçimi kaybetmişti. Adem Bektaş, Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin uyguladıkları etik dışı siyasi anlayışı AK Parti Genel Merkezi ne rapor halinde sunmuştu. Atakum da aynı senaryonun İshak Taşçı için de gerçekleştirileceği gündemde.

\n

\n OSMAN GENÇ’İN İSYANI

\n

\n Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın aynı senaryoyu bu kez yine AK Partili olan Canik Belediye Başkanı Osman Genç e uyguladığı görüldü. Kendisi tarafından yakın bir arkadaşına kurdurduğu gazeteyi Canik te bedava dağıttırarak. Genç yerine bir başka adayı desteklettiren Yılmaz ın bu senaryosu, duvara tosladı. Genç, kendisinin aleyhine rakibinin ise lehine yapılan gazetinin AK Parti SKM lerinde dağıttırılması üzerine adeta patladı ve AK Partiye ihanet var dedi. Yusuf Ziya Yılmaz, genel merkezin bu yayınların partiye zarar verdiği ikazı üzerine söz verdiği halde, gazete Genç in aleyhinde yayın yapmaya devam etti. Bu defa İl Başkanı Fuat Köktaş, bu gazetenin SKM lerde dağıtılamayacağını açıkladı. Ancak, Yılmaz ın ekibi yine boş durmadı ve aynı gün Genç e beddua haberini yaptı. Kendisini partinin üzerinde gören Yılmaz ın bu tavrı, AK Parti tabanında da tepki çekti.

\n

\n  

\n

\n BASINLA KAVGALI

\n

\n Aleyhinde haber yapan medya kuruluşlarının mensuplarını Belediyeden içeri sokmamakla tehdit eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kendi kurduğu medya dışındaki basınla da kavgayı sürdürdü. Halkın malı olan belediye işletmelerinde kendi kurduğu ve desteklediği yayın organlarının dışındakileri yasakladı. Basın özgürlüğünü de hiçe sayan Yılmaz, kendi medyasını yaratmak için seferber oldu. Yılmaz ın talimatıyla kurulan medya kuruluşlarına belediye bütçesinden yapılan desteğin miktarı tartışma konusu oldu.

\n

\n STK LARI İSTEMİYOR

\n

\n Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde uygunsuz yapılaşma ve yatırımlar karşısında seslerini yükselten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de kavgalı bulunuyor. Hafif Raylı Sistem, Katlı Otoyol, Yabancılar Pazarı, Saathane ve Kentsel Dönüşüm Projelerinde, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, SAM-SEV, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Tuhafiyeciler Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Esnaf Odaları Birliği gibi kuruluşların yanı sıra birçok sivil toplum örgütünün öneri ve görüşlerini dikkate almayan Yusuf Ziya Yılmaz, kendisine yakın medya kuruluşlarında, bu STK ları isim vermeden şikayet etti.

\n

\n DOLMUŞÇULARIN ACISI UNUTULMADI

\n

\n Samsun da raylı sistemi çalıştırabilmek için dolmuş hatları güzergahında değişiklik yaparak, vatandaşların adeta seyahat özgürlüğünü elinden alan Yusuf Ziya Yılmaz a en büyük tepki dolmuşçulardan geldi. Aileleriyle birlikte eylem yapan minibüsçüler, Samsun daki zulümden Başbakan ın haberi yok mu diye pankart astı. Yolları kesen, polisle karşı karşıya getirilen ve biber gazıyla uzaklaştırılmaya çalışılan minibüsçülerden 60 yaşındaki Ali Demir, eylem sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Bu arada, Atakumlulular da minibüsçülere destek vererek, seyahat özgürlüklerinin ellerinden alınmasına ve iki vasıta ile şehre gelmek zorunda bırakılmalarına tepki gösterdi.

\n

\n  

\n

\n Öte yandan ilçelerden gelen minibüslerin şehir merkezine girişinin yasaklanması üzerine çevre ilçelerde de benzer eylemler gerçekleştirildi. Çevre ilçe minibüslerinin şehre sokulmayışı yüzünden Yabancılar Pazarı başta olmak üzere şehir esnafı zarar gördü. Çevre ilçe dolmuşcuları, Büyükşehir Belediyesi ne yürüyerek, protesto eyleminde bulundu.

\n

\n  

\n

\n OMÜ NÜN TAKI YIKILDI

\n

\n Hafif Raylı Sistem in Kurupelit Yerleşkesi ne çıkmamayışının bir eksiklik olduğunu belirten OMÜ yönetimi, bunun bedelini ödedi. Büyükşehir Belediyesi, OMÜ nün girişindeki dev takı, hafif raylı sistemin son durağındaki çalışmaları gerekçe olarak göstererek, üniversite yönetimine dahi sormadan yıktı. Büyükşehir Belediyesi nin Ben yaptım oldu anlayışının bir örneği de üniversitede yaşandı. Büyükşehir Belediyesi ile OMÜ arasındaki kavganın sonucunda, 19 milyon lira bütçe ayrılan bilim merkezinin yapımı sekteye uğradı.

\n

\n  

\n

\n SAATHANE PROJESİ’NDE HUZURSUZLUK

\n

\n Samsun Büyükşehir Belediyesi, tapusu Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerine kayıtlı veya satın alınarak kamulaştırılan 17 dükkanın yıkımını gerçekleştirirken, 56 mülk sahibi Nazım plan değişikliği iptali için dava açtı. Saathane Projesi için uyum arayan Ticaret ve Sanayi Odası ile de ters düşen Yılmaz a en büyük cevap, Danıştay 6. Daire den geldi ve uygulamanın yasal olmadığı belirtildi.

\n

\n  

\n

\n  

\n

\n KENTSEL DÖNÜŞÜM YARGIYA TAKILDI

\n

\n Büyükşehir Belediyesi nin İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi nde gerçekleştirmek istediği kentsel dönüşüm projesi de Danıştay tarafından hukuki bulunmadı. Arsa sahiplerinin hiçe sayılması tasvip görmedi. Bu arada, projenin yapılacağı alanın yakınında kimlerin arsa topladığı da merak konusu oldu.

\n

\n  

\n

\n RAKİPLERİNDEN ‘İNATÇI VE KAVGACI’ SUÇLAMALARI

\n

\n Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın akıl dışı tavır ve davranışlarıyla kavgacı ve inatçı görüntüsü, hem CHP Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Tarık Cengiz hem de MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Ferhat Günaydın ın siyasi malzemesi oldu. Tarık Cengiz, Yılmaz ın bu tavrını afişlerine taşırken, Ferhat Günaydın, Yılmaz ın halkın içine çıkamadığını o yüzden de koruma ordusuyla gezdiğini söyledi.

\n

\n  

\n

\n

\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Sokağa çıkma yasağı iptal oldu

2 Sokağa çıkma yasağı iptal oldu

Samsun'da aracıyla uçuruma yuvarlandı, kurtarılamadı

3 Samsun'da aracıyla uçuruma yuvarlandı, kurtarılamadı

Fındık fiyatları ne kadar? 05 Haziran Cuma il il güncel fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 05 Haziran Cuma il il güncel fındık fiyatları

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

5 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

Atakum Belediye Tesislerindeki kazada pres operatörü can verdi

6 Atakum Belediye Tesislerindeki kazada pres operatörü can verdi

Samsun cuma namazı saati: 05 Haziran Samsun cuma namazı vakti kaçta?

7 Samsun cuma namazı saati: 05 Haziran Samsun cuma namazı vakti kaçta?

Samsun'da bir ay süren yaşam mücadelesini kaybetti

8 Samsun'da bir ay süren yaşam mücadelesini kaybetti

Samsun'da cuma namazında cemaat yollara taştı

9 Samsun'da cuma namazında cemaat yollara taştı

Sosyal medyada canlı yayın yaptığı sırada kendini vurdu

10 Sosyal medyada canlı yayın yaptığı sırada kendini vurdu

hızWeb