DUMAN ÖLDÜRÜYOR

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada yaklaşık her yıl 1 milyon kişi hayatını kaybettiğini söyledi. \r\n

DUMAN ÖLDÜRÜYOR
\n  
\n
\n Bağımlılık yapıcı alkollü içki, sigara ve uyuşturucu maddelerin zararlarının ve bağımlılığının önlenmesi amacıyla 5 Mart 1920 tarihinde Hilali Ahdar Derneği’nin kurulduğunu belirten Dr. Yusuf Köksal, “Hilal ay, ahdar yeşil anlamındadır, daha sonra Yeşilay adını almıştır. Yeşilay Derneği’nin kuruluş tarihini içine alan 1- 7 Mart tarihleri arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır” dedi.
\n
\n Türkiye’de önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararları Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında bütün vatandaşlara anlatıldığını ifade eden Köksal, “Bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yolları da bulunmaktadır. Madde bağımlılığının tanımını yapmak gerekir ise belirli bir dozda alındığı zaman kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan, bağımlılık oluşturan, toplum içerisinde sosyal ve iktisadi çöküntüler meydana getiren maddelerin kullanımıdır. Bağımlı ise bu tip maddelere karşı zafiyet gösteren kişidir. Şu anda dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki sigaradır. Sigara, sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen, çok önemli bir psikososyal sorundur. O kadar önem arz eden bir sorundur ki sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada yaklaşık her yıl bir milyon kişi hayatını kaybetmektedir” diye konuştu.
\n
\n Bağımlılığın kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkilediğinin altını çizen Köksal, “Toplumun felaketi sayılabilecek bağımlılıkları engellemek ancak iyi bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımıyla mümkün olur. Bu kapsamda tütün ürünleri bağımlılığının önlenmesi ve kapalı alanlarda sigara içmeyen kişilerin sağlığının korunması, 0 - 6 yaş çocuğun psikososyal gelişimini destekleme programı kapsamında anne ve babalara sigara ve alkolün zararları konusunda bilgilendirme yapılması, madde bağımlılığına yönelik tıbbi tedaviye yönlendirme ve tedavi süreçlerinin takibinin sağlanması Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce yürütülmektedir” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

4 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

5 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

6 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

Bimcell TL Yüklemesi

7 Bimcell TL Yüklemesi

Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

8 Gemlik'te kaza yapan araç takla atarak zeytinlik tarlasına uçtu: 3 yaralı

İzmir'de FETÖ operasyonu: 27 gözaltı

9 İzmir'de FETÖ operasyonu: 27 gözaltı

hızWeb