AİLEYE 790 MİLYON TL

AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, son 12 yılda Samsun a Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 790 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi. \r\n

AİLEYE 790 MİLYON TL
\n  
\n
\n Yola çıkarken önce insan dediklerini, İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışı içinde hareket ettiklerini belirten AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, AK Parti kurulduğu günden itibaren her zaman insan odaklı hizmet anlayışını benimsemiş, yaptığı tüm çalışmalarda önceliği her zaman insanına vermiştir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı insan merkezli hizmet anlayışını, iktidarımız ile birlikte son 12 yılda tüm Türkiye ye yayılmış, yayılmaya da devam edecektir. Bu anlayış içinde etkin, verimli ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla sosyal yardım ve hizmet alanındaki bütün kurum ve kuruluşlarımızı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde tek çatı altında birleştirdik. Bakanlık çatısı altında; kadınları, çocukları, yoksulları, şehit yakınlarını, gazileri, yaşlıları ve engellileri kapsayan çalışmaları birbiriyle ilişkili ve bütüncül bir bakış ile gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın daha kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için yeni ve kapsayıcı sosyal yardım ve sosyal destek programlarını hayata geçirdik. Engelli ve yaşlılara, eşi vefat etmiş kadınlara, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli sosyal yardım programlarını uygulamaya koyduk. 2003-2013 döneminde Samsun’da; Eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 3.589 kadına, iki ayda bir olmak üzere, 500 TL maaş bağladık. Askerlerimizin gözü arkada kalmasın diye muhtaç durumda bulunan 390 asker ailesine (evli ise eşi, bekar ise annesi) askerlik süresince 250 TL maaş bağladık. Şartlı eğitim yardımıyla 20 bin 283 öğrenciye, şartlı sağlık yardımları kapsamında 11 bin 796 hanede 24 bin 461 kişiye nakdi destek sağladık. 2013 yılında bütün vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası uygulamasını başlattık. Yoksul vatandaşlarımız için bu kapsamda Samsun’da 111 bin kişiye 61 milyon TL prim ödedik” dedi.
\n
\n  
\n
\n “KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR”
\n
\n Komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışının mensupları olduğunu, bu nedenle sosyal yapıda gerçekleştirilen bu çalışmaları çok önemsediklerini ifade eden Başkan Köktaş, Gıda, eğitim, sağlık, şartlı nakit transferi ile proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar kapsamında Samsun’da 2003 yılında 4,8 milyon TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken; 2013 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarını 163.8 milyon TL’ye çıkardık. 2007 yılında yaptığımız değişiklikle 2022 sayılı Kanun kapsamında 31 bin 329 kişiye, yaşlılık aylığı kapsamında 16 bin 164 kişiye, engelli yardımları kapsamında 13 bin 646 kişiye ve bin 519 engelli yakınına başladığı tarihten bugüne kadar toplam 67,1 milyon TL nakdi yardım yaptık. İhtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermek için 2003-2013 (Eylül) döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eliyle vatandaşlarımıza 393,5 milyon TL tutarında ayni ve nakdi yardım yaptık. 12 yıllık iktidarımız döneminde engelli vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alacak anayasa değişiklikleri yaptık. Kamuda iş imkanı sağlamak, sınav merkezlerini engellilerin kullanabileceği hale getirmek, ‘engelsiz yaşam merkezleri’ kurmak gibi köklü değişikliklere imza attık. Hem ülkeye ekonomik katkısı, hem de engellilerin toplumsal hayata tam ve etkin katılımının sağlanması amacıyla engellilerin istihdamını son 12 yılda görülmemiş derecede artırdık. Dünyada bir ilk gerçekleştirerek, Engelli Memur Seçme Sınavı nı hayata geçirdik. 2013 yılında engelli vatandaşlarımızın tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak Engelli Memur Seçme Sınavı’nı hayata geçirdik. Sınav, gerek yöntemi, gerek felsefesi, gerekse sonuçları itibarıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Kamu da engelli istihdamı yaklaşık 6 kat arttı. Tüm Türkiye’de 2002 yılı itibariyle engelli kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken bu rakam 2013 yılı sonu itibariyle 32 bin 21’e ulaştı. Yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye çapında engelli işçi sayısı 89 bin 701’e ulaştı.
\n
\n  
\n
\n Samsun’da 2013 yılı itibariyle 646 engelli memur ve bin 11 engelli işçi istihdam ediliyor. 2007 yılında engellilere evde bakım ve rehabilitasyon hizmetini başlatarak engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini yükseltme yolunda önemli bir adım attık. 2007’de Samsun’da 936 vatandaşımız bu hizmetten yararlanırken 2013 yılında bu rakam 10 bin 290’a çıktı. Samsun’da başlangıç yılında 551 bin TL olan evde bakım ödeneği 2013 yılında yıllık olarak 94,3 milyon TL’ye ulaştı. 2007-2013 yılları arasında Samsun’da engelli evde bakım ve rehabilitasyon hizmetleri için toplam 295 milyon TL ödenek ayırdık” diye konuştu.
\n
\n İhtiyacı olan vatandaşlara daha çabuk ulaşabilmek, sorunlarını daha hızlı çözebilmek amacıyla Alo 183 ve Alo 144 hatlarının kurulduğunu bildiren Köktaş, Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler Alo 183 hattından, sosyal yardımlar ve sosyal yardım projeleri hizmetleri Alo 144 hattından verilmektedir. İletişim merkezine gelen çağrılar, vatandaş temsilcisi, mevzuat uzmanı, mesleki uzman, saha koordinasyon uzmanı ve illerde bulunan acil müdahale ekiplerince yedi gün yirmi dört saat faaliyetlerini sürdürmektedir. Alo 183 ve Alo 144 hatları hizmete girdiğinden bu yana, Samsun’da 4 bin 707 çağrıya cevap verdi. Şehit yakınları ve gazilere vefa borcunu ödeyen bir Türkiye şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye çıkardık. Bu hakkı kullanabilecekler içerisine şehidimizin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babasını da ekledik. Kadına karşı şiddette etkin mücadele dönemini başlattık. Ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması, toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek, strateji geliştirmek, tüm paydaşlarla iş birliği yapmak ve koordinasyonu sağlamak üzere özel önlemler aldık. Ulusal Eylem Planı, Kısa (2013-2013), Orta (2013- 2014) ve Uzun vade (2013-2015 ve sonrası) olmak üzere üç uygulama dönemini içine almaktadır. Bu kapsamda 2013 yılında Samsun’daki Kadın Konukevi’nde kalan kadınlar için yıllık 1,4 milyon TL harcama yaptık. Yeni tesislerin yatırımları devam ediyor Son 12 yılda Samsun’da yapılan ve onarılan tesisler için 2,5 milyon TL tutarında harcama yaptık” şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

Samsun cuma namazı saati: 05 Haziran Samsun cuma namazı vakti kaçta?

3 Samsun cuma namazı saati: 05 Haziran Samsun cuma namazı vakti kaçta?

Sokağa çıkma yasağı iptal oldu

4 Sokağa çıkma yasağı iptal oldu

Fındık fiyatları ne kadar? 05 Haziran Cuma il il güncel fındık fiyatları

5 Fındık fiyatları ne kadar? 05 Haziran Cuma il il güncel fındık fiyatları

Atakum Belediye Tesislerindeki kazada pres operatörü can verdi

6 Atakum Belediye Tesislerindeki kazada pres operatörü can verdi

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

7 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

8 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Samsun'da 'Kedilerin Dedesi' hem kedilerine hem işine kavuştu

9 Samsun'da 'Kedilerin Dedesi' hem kedilerine hem işine kavuştu

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

10 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

hızWeb