Şiddetin boyutu ürkütüyor

İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyesi Münevver Uğurlu, son yılllarda kadın cinayetlerinin ürkütücü boyutlarda arttığını belirterek, Kadınları çalışma ve siyaset yaşamına sokmaya çalışırken, aynı zamanda yaşam haklarının ciddi tehlike altında olması

Şiddetin boyutu ürkütüyor
\n  Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi Amisos Otel de biraraya geldi. Burada kurul adına basın açıklaması yapan Samsun İş Kadınları Derneği (SAMİKAD) Başkanı ve kurul üyesi Münevver Uğurlu, kadınların ne ekonomide, ne siyasette ne de sosyal yaşamda istenilen yerde olmadığını söyledi.
\n
\n  
\n
\n İÇİMİZ ACIYOR
\n
\n Kadına şiddetin çok vahim bir durumda olduğunu belirten Uğurlu, Biz bir taraftan kadınların eğitime, çalışma yaşamına ve siyasete daha fazla nasıl katılabilceği üzerine akıl yorarken, diğer taraftan kadınların yaşam haklarının tehlike altında olması tahammül edilebilir bir durum değil. Son yıllarda kadın cinayetlerinde yaşanan artış ürkütücü boyutlardadır. Her gün bir kadının kocası ya da aile yakınları tarafından öldürüldüğü haberlerini almak içimizi acıtmaktadır. Ölümlerin büyük çoğunluğunun ve çocuk gelinlerin, gerekli tedbirler alındığı takdirde önlenebilir olması durumu çok daha vahim kılmaktadır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ÇOĞU KAYIT DIŞI
\n
\n Türkiye de 22 milyon çalışanın sadece 7 milyonunun kadın olduğunu belirten Uğurlu, Kadınlar ne siyasette, ne ekonomide, ne de sosyal yaşamda istenilen yerde değil. Dünya ile rekabette kadının katkısı olmadan bir yere varamayız. Türkiye de 22 milyon çalışandan 7 milyonu kadın. Kadınlarımız çalışıyor ancak bir çoğu kayıt dışı kalıyor. Kadınların, milletvekili, belediye başkanları, oda başkanları gibi konumlarda yüzde 6.5 te kalması oldukça düşündürücüdür diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SAMSUNLULARI BEKLİYORUZ
\n
\n 8 Mart ta yapacakları etkinliklere Samsunluları davet eden Uğurlu açıklamasını şöyle sürdürdü: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın sorunlarının kamuoyunda tartışılması için önemli bir vesile olmakla birlikte, toplumsal cinsiyet uçurumunu kapatmak için sürekli, samimi ve somut çabalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu anlamda, 8 Mart günü yapacağımız tüm etkinliklere Samsun halkını davet ediyoruz.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb