8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü kutladılar

Vali Aksoy, milletvekilleri, siyasi parti ve STK yöneticileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajlarda, kadınların layık olduıu sosyal, siyasel, kültürel ve ekonomik yere mutlaka ulaşması gerektiği belirtildi\r\n

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü kutladılar
\n  
\n
\n  
\n
\n 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Vali Aksoy, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınlarımızın toplumda layık oldukları saygınlığı kazanması, sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik haklarını tam ve etkin şekilde kullanmaları ve karşılaştıkları sorunların gündeme getirilerek çözülmesi açısından önemlidir” dedi. Aksoy, şunları söyledi: İlimiz, kadın dostu kent olma adına taahhütte bulunan ve başta Valiliğimiz olmak üzere yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte birçok çalışma yapan kenttir. Toplumumuzda kadınlarımıza karşı işlenilen her türlü şiddet, dayak ve tacizin önüne geçilebilmesi için ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 06 Aralık 2012 tarihinde ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ kurulmuştur. Ayrıca, 10 Ocak 2014 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın hazırladığı Gönül Elçileri projesinin alt bileşeni olan Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi ile örgün eğitim yaşını geçirmiş olan ve okula devam etmemiş olan kadınlarımızın mesleki eğitim almalarını hedefleyen bir çalışma ilimizde başlatılmıştır. Kuşakların yetişmesinde büyük rol üstlenen kadınlarımızı, üstün bilgi seviyesi ve kültürel değerlerine bağlı, ahlaklı bireyleri yetiştirmek için gösterdikleri özveriden dolayı kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken, kadın haklarının iyileştirilmesi bakımından çalışmaların artarak devam etmesini diler, yürekleri sürekli sevgi dolu başta şehit anneleri, şehit eşleri olmak üzere tüm kadınlarımıza saygılarımı sunarım.”
\n
\n  
\n
\n KADININ HAKKI GÖZETİLMELİ
\n
\n Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nün, tüm dünya kadınlarının bağımsızlık, eşitlik, özgürlük,  daha iyi çalışma ve yaşam koşulları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesi olarak kutlanmakta, mücadeleleri ise her zaman destek bulmaktadır. Ama Türkiye’de olduğu gibi dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar, anneler hak etmedikleri muamelelere maruz kalabiliyor, herkesin yüreğini dağlayan görüntülerle karşılaşılabiliyoruz. Dinimizde de hanımlarımıza gerekli değerin verilmesi net bir şekilde belirtilmekte ve önemli tavsiyelerde bulunulmaktadır. Her bireye olması gerektiği gibi kadınlarımıza da sevgiyle yaklaşmalı, hakları gözetilmeli, her alanda imkanlar ölçüsünde önlerinin açılmasını sağlamalıyız. Özellikle eğitim konusunda kız çocuklarımızın okullarda devamlılığının sağlanmasına dikkat etmeliyiz dedi.
\n
\n  
\n
\n KADININ GELDİĞİ NOKTA DAHA İLERİ
\n
\n AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni de dünyaya annelerin yön verdiğini kaydederek, “Ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel kalkınma, kadınların fıtratlarına uygun olarak toplumun her alanına etkin katılımı ile mümkündür. Bugün sosyal ve ekonomik hayat içerisinde kadının geldiği nokta geçmişe nazaran çok ileri bir seviyededir. Ancak hala dışlayıcı ve şiddet yoluyla kadınlara uygulanan hak ihlalleri karşısında bütün bir toplum olarak mücadele etmek zorundayız. Çünkü kanuni düzenlemeler tek başına yeterli değildir. Kanuni düzenlemelerle birlikte uzaklaştığımız kültür ve medeniyet köklerimize sahip çıkarak yeniden bir zihniyet dönüşümü sağlayabilirsek ancak o zaman başarılı oluruz.” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n KADIN MUTLUYSA ÜLKE MUTLUDUR
\n
\n AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı reddeden, her türlü istismarı elinin tersiyle iten, kadın ve erkeği beraber gören geleneğin temsilcileri olduklarını ifade ederek, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Köktaş, Kadınlar, bizim topraklarımızda hem toplumun hem ailenin temelidir. Bir anne olarak bir eş olarak bir evlat olarak kadın toplumu dönüştüren ülkeye istikamet verendir. Eğer kadın mutluysa ülke de mutludur. Eğer kadın umut içindeyse o ülke kadar umut içindedir. Kadınlarını dışlayan, ikinci sınıf muamle yapan ülkeler asla ilerleyemezler şeklinde konuştu.
\n
\n  
\n
\n UTANILACAK DURUM
\n
\n Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, kadının bugünkü durumundan utanç duyulması gerektiğini kaydederek, Yetkililer başta olmak üzere herkesin bu olumsuzluğu, ilkellilği bertaraf etme adına halkın bütününü kapsayan bir çalışma içerisinde olması gerekir diye düşünüyorum. Bunu insan hakları açısından da değerlendirdiğimizde, kadına yönelik şiddetin kabul edilebilir olmadığını görürüz. Kadın hakları konusunun sürekli gündemde tutulması gerektiğine inanıyor, bugünü o nedenle de önemsiyorum. Kadınlarımıza insanlık aleminde güzel bir gelecek,özgürlük  diliyorum ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n TOPLUMUN SAYGIN FERDİ
\n
\n İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Evinde anne, işyerinde çalışan ve toplumda ise saygın bir fert olan kadınlarımız, bizlerin baş tacıdır. Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarda bulunduğu bir gerçektir. Ev ve iş yaşantısında büyük başarılara imza atan Türk kadınının, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü eşitlik, kalkınma ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve dayanışma günü olarak kutlamaları en büyük dileğimizdir mesajını yayımladı.
\n
\n  
\n
\n AK PARTİ DE DAHA ÇOK KADIN VAR
\n
\n Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 8 Mart Kadınlar Günü nün, tüm dünya kadınlarının verdikleri eşitlik mücadelesinin simgesi olduğunu söyledi. Genç, Hükümetimiz kadın haklarında en ileri standartları yakalamak için büyük bir çaba içinde. Siyasal, sosyal ve demokratik reformlarla önemli mesafeler katedildi. AK Parti kadın milletvekili sayısında diğer partilerden daha fazla kadın siyasetçi sayısına sahiptir. Kadınların okur-yazarlık oranı arttı, anne ve bebek ölüm oranları düştü. Bu vesileyle annelerimizin, tüm hanım kardeşlerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü bir kez daha kutluyorum açıklamasını yaptı.
\n
\n  
\n
\n KADIN DEĞİŞİR, TOPLUM DEĞİŞİR
\n
\n TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde ve Cumhuriyetimizin kuruluşundaki destanlarının baş mimarlarından ve yapı taşlarından olan Türk Kadınının yeri ve önemi herkes tarafından bilinmektedir. Kadınlar değiştiğinde toplumlar değişecektir. Toplumlar değiştiğinde ülkeler değişecek, dünya değişecektir. Bu duygu ve düşüncelerle doğumdan ölüme her alanda varlıklarıyla onurlandığımız, bizleri, eğiten yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyor, saygılarımı sunuyorum dedi.
\n
\n  
\n
\n KADINLAR OMUZ OMUZA OLACAK 
\n
\n AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, Zamanın her döneminde yaşamın her alanında başarılarına tanık olduğumuz kadınlar aynı zamanda eş ve anne olmanın getirdiği sorumluluklarının gereğinide büyük bir fedakârlıkla yerine getirmektedirler. Onların yaşama bakışlarındaki hassasiyet, sağduyu ve zekâları hayatı her zaman kolaylaştırmaktadır ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Dürdane Kılıç ise, Farklı görüşlerin zenginlik olduğunu, biz kadınların dayanışmasının, ortak mücadele yürütmesinin zorunluluk olduğunu biliyoruz. Toplumun her kesiminde ezilen, dışlanan , isyan eden, barış, emek, demokrasiye inanan  kadınlarımızın , yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza, olduğu sürece başarılı olacağına inanıyoruz diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n BU EGEMENLİĞİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ
\n
\n TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu, TMMOB çatısı altında kadına yönelik her türlü şiddete karşı olduklarını ve sonuna kadar bu düşüncelerinin arkasında olarak her platformda haklarını savunmaya devam edeceklerini söyledi. ESM Kadın ve Dış İlişkiler Sekreteri Havva Yurdunuseven de Bizi yok sayan, emeğimiz ve bedenimiz üzerine çöreklenen bu erkek egemen tahakkümü, bulunduğumuz her noktada örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerimizi güçlendirerek ortadan kaldıracağız. 8 Martların bedel ödenerek yaratıldığının bilincindeyiz mesajını verdi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun kamu hastanelerinde yeni dönem

1 Samsun kamu hastanelerinde yeni dönem

Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

2 Samsun Sağlık Müdürü Oruç uyardı

Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

3 Çin imparatorlarının yemeğiydi... Artık Samsun'da da üretiliyor

Samsun'daki belediye 16 personel alacak

4 Samsun'daki belediye 16 personel alacak

Samsun'da esnaf yeni teşvik bekliyor

5 Samsun'da esnaf yeni teşvik bekliyor

Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

6 Samsun'a kurulacak Orta Doğu'da tek olacak

Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

7 Otomobil işçilerin konakladığı alana daldı: 2 ölü

Silahlı kavgada 1 kişi öldü

8 Silahlı kavgada 1 kişi öldü

Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

9 Amasya'da otomobil tarlaya uçtu: 3 yaralı

Kazada baba öldü, anne ve 2 çocuğu yaralandı

10 Kazada baba öldü, anne ve 2 çocuğu yaralandı

hızWeb