Terme OSB istiyor

Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, ilçedeki tarımsal üretimi hammadde olarak kullanan ve kullanacak sanayici için Organize Sanayi Bölgesi yapılmasının şart olduğunu söyledi\r\n

 Terme OSB istiyor
\n  
\n
\n  
\n
\n Terme Ticaret Borsası Başkanı Haluk Trabzon, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy dan OSB istedi. Trabzon, Vali Aksoy un Kaymakam Fahri Meral, Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu ile Terme Ticaret Borsası na yaptığı ziyarette, ilçeye mutlaka bir OSB kurulması gerektiğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n OSB OLMAZSA OLMAZ
\n
\n Terme nin çevre ilçelere oranla sosyo-ekonomik olarak geri kaldığını belirten Haluk Trabzon, Terme ekonomisinin kalbini, tarımsal üretim ve buna bağlı tarımsal ürünleri işleyen sanayi kuruluşları oluşturmaktadır. Bu konuda faaliyet gösteren sanayi yatırımcılarının yatırım yapmak için sürekli ve kaliteli hammadde temininin yanında uygun bir altyapıya sahip Organize Sanayi Bölgesi arayışında olduğu bilinmektedir. Bu amaçla ilçemizin önünü tıkayan dağınık ve modern kentleşme kriterlerine aykırı sanayinin kaldırılarak yeni bir organize sanayi bölgesi için yer tespiti yapılarak hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü Terme, tarımsal üretime dayalı bir ilçedir. Buraya yatırımcı çekilmesi için mutlak surette organize sanayi bölgesi kurulmalıdır. Mevcut şartlarda bölgeye yatırımcı çekilememekte ve projeler üretilemediği gibi devletimizin sağladığı hibe desteklerinden de yararlanılamamaktadır dedi.
\n
\n  
\n
\n SULAMA VE MİRAS SORUNU
\n
\n Terme de yılda 24 bin ton fındık, 12 bin ton çeltik, bin 500 ton soya ve 230 ton mısır üretimi yapıldığını kaydeden Trabzon, şunları söyledi: Bu rakamları incelediğimizde tarımsal üretimin de yetersiz olduğu göz önündedir. Bu yüzden ilçede faaliyet gösteren fabrikalar dışarıdan hammadde temin etme yoluna gitmektedir. Sulama sorununun halledilebilmesi ilçemizde verimi artıracak ve fabrikalar dışarıdan daha az hammaddeye ihtiyaç duyacaklardır. Arazilerin miras yolu ile parçalanması da ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Mirasçı çoğalıp arazi payları küçüldükçe üreticiler üretimden vazgeçmektedir. Bu yüzden toprak reformu acilen hayata geçirilmeli ve ekilebilir araziler tekrar bir bütün haline getirilmelidir. Zaten bu düzenlemeler yapıldığında taban arazide kalan fındık üreticileri fındığını sökerek çeltik tarımına kendiliğinden yönelecektir.  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da arazi kavgası: 1 ölü, 2 yaralı

1 Samsun'da arazi kavgası: 1 ölü, 2 yaralı

Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

2 Silahlı kavga: 1 ölü, 4 yaralı

Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

3 Samsun Çarşamba'da üretime başlandı: Kilosu 8 bin TL

Feci kaza: 1 ölü

4 Feci kaza: 1 ölü

Samsun'da traktör şarampole yuvarlandı: 1 yaralı

5 Samsun'da traktör şarampole yuvarlandı: 1 yaralı

Yaylada mahsur kalan Samsunlu çobanların imdadına yetiştiler

6 Yaylada mahsur kalan Samsunlu çobanların imdadına yetiştiler

Lüks dairede alacak verecek kavgası: 1 yaralı

7 Lüks dairede alacak verecek kavgası: 1 yaralı

Komşular birbirine girdi: 2 ölü, 3 yaralı

8 Komşular birbirine girdi: 2 ölü, 3 yaralı

Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

9 Borçlar bunalttı, pompalıyla intihara kalkıştı

İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

10 İki aile çatıştı 2'si ağır 6 yaralı

hızWeb