En önemli proje: HALK EKMEK

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, en önemli projesinin Halk Ekmek olduğunu belirterek, İlkadım Halk Ekmek Fabrikası kurulmasaydı Samsunlunun ekmeği bugün 1 lira olacaktı dedi\r\n

En önemli proje: HALK EKMEK
\n  
\n
\n Seçim gezilerine hız kesmeden devam eden İlkadım Belediye Başkanı ve MHP Başkan Adayı Necattin Demirtaş, mahalle gezilerine Karasamsun ve Kadıköy mahallelerinde devam etti. Demirtaş, her iki mahallede de havai fişekler ve meşaleler ile karşılandı. Toplantılarda konuşan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 2009 seçimlerinde taahhütlerinden biri olan Halk Ekmek Fabrikası sayesinde Samsunlunun ekmeği ucuz yediğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n TÜRKİYE DE ÖRNEĞİ YOK
\n
\n Başkan Demirtaş, İlkadım Belediyesi tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile 15 milyon liralık bir yatırım ile kurulan İlkadım Halk Ekmek Fabrikası nın ekmek fiyatlarını sübabı olduğunu söyledi. Halk ekmek konusunda bilgi kirliliği yaşandığını belirten Demirtaş, Halk ekmek ile ilgili bu zamana kadar bir çok sözler söylendi. Bizim halk ekmek projesiyle iki temel amacımız vardı. Birincisi fiyatta dengeliyici rol oynamak, ikincisi ise halka sağlıklı ve hijyenik ekmek yedirmekti. İki amacımıza da ulaştık. İlkadım Halk Ekmek Fabrikası yap-işlet-devret modeli ile belediyenin yükümlülüğünde olan bir proje. Şirket belediyenin koyduğu şartlar içinde ihaleyi almıştır. Bu geçmişten bugüne çok farklı algılara neden oldu. Halk ekmek projesinin Türkiye de bir örneği daha yok. 15 milyon liranın üzerinde bir sermayeyi bizim gösterdiğimiz yere yatırdılar ve fabrikayı hayata geçirdiler. Bu proje Karadeniz de hayal bile edilemiyordu dedi.
\n
\n  
\n
\n FİYATTA BELİRLEYİCİ ROL
\n
\n Halk Ekmek Fabrikası nın belediyenin malı olduğunu belirten Demirtaş, Halk Ekmek Fabrikası ile ilgili bir çok iddia ortaya atıldı. Burayı peşkeş çektiğimiz bile söylendi. Şirket ile yaptığımız anlaşma gereği işletmeci bize devrettiği tesisi işletecek. Fiyat konusunda sınır koyduk, maliyet + yüzde 20 yi geçmeyecek. Üretimine de sınır koyduk, ilçe ihtiyacının dörtte birini geçmeyecek. Oysa ki fabrikanın günlük üretim kapasitesi 240 bin adet ekmek. Üretimine sınır koyuyorsunuz, fiyatına sınır koyuyoruz, tesisten kira alıyorsunuz, satış noktalarından kira alıyorsunuz, belediyenin logosunu taşıyor. Eğer bu peşkeş çekme ise evet peşkeş çektim. Bizim amacımız, halkımıza sağlıklı, hijyenik ekmek sunulması ve piyasada gelişi güzel anormal şekildeki fiyat hareketinin önüne geçilerek piyasada rol oynamasıdır diye konuştu
\n
\n  
\n
\n BİR EKMEKTEN 40 KURUŞ KAR
\n
\n Halk Ekmek Fabrikası ile özellikle fiyat konusundaki amaçlarına ulaştıklarını belirten Başkan Demirtaş, Ekmek dar gelirli aileler için çok önemli bir gıda maddesi. Bu anlamda Halk Ekmek dar gelirli aileler için çok önemli. Bugün halk ekmek 60 kuruştan satılıyor. Piyasada ise 75 kuruş. İlkadım Halk Ekmek Fabrikası kurulmasaydı Samsunlunun ekmeği bugün 1 lira olacaktı. Dar gelirli bir ailenin bir ekmekten 40 kuruş karı var. En küçük 4 kişilik bir aileyi düşündüğünüz zaman bile çok ciddi paralar insanların cebinde kalıyor. Bunun durumu iyi olanlar için belki bir anlamı yok ama dar gelirli vatandaş için çok önemli. Halk ekmek benim için en önemli proje diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı: 3 yaralı

1 Otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı: 3 yaralı

Kütahya'da bir köyde karantina sona erdi, bir köyde bir hafta uzatıldı

2 Kütahya'da bir köyde karantina sona erdi, bir köyde bir hafta uzatıldı

hızWeb