GÖZ TANSİYONU KÖR EDEBİLİR

Medicana Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Opr. Dr. Nurcan Gürkaynak, “Göz tansiyonu belirti vermeden kör edebilir” dedi\r\n

 GÖZ TANSİYONU KÖR EDEBİLİR
\n  
\n
\n  
\n
\n Medicana Samsun Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü nden Op. Dr. Nurcan Gürkaynak, glokom konusunda bilgi verdi. 11-17 Mart Glokom Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Dp. Dr. Gürkaynak, Glokom, hiçbir belirti vermeden optik sinirde ilerleyici hasar oluşturarak kalıcı görme kaybına neden olan sinsi bir hastalıktır. Glokom dünya üzerinde önlenebilir körlük nedenlerinden bir tanesidir. Çoğunlukla ileri dönemlere kadar hiçbir belirti vermeden seyreder ve ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tanı konulabilir. Tedavi edilmediğinde kesinlikle görmenin tümüyle kaybına neden olan bir hastalık olduğundan ,  tanı konulduğunda hastalığın ciddiyeti hastaya ve hasta yakınlarına tüm açıklığı ile anlatılmalıdır. Çünkü hastanın genellikle şikayeti olmadığından tedaviye devam etmemekte, bu da ciddi görme kayıplarına neden olmaktadır dedi. 
\n
\n  
\n
\n NASIL TEŞHİS EDİLİR?
\n
\n Glokomun genellikle sıradan bir gözlük muayenesi veya basit nedenle doktora başvuran hastalarda yapılan muayene sırasında tesadüfen teşhis edildiğini vurgulayan Op. Dr. Gürkaynak, Bu nedenle her göz muayenesinde göz tansiyonunun ölçümü  ihmal edilmemelidir. Erken teşhis için sağlıklı bireylerde tarama muayeneleri çok önemlidir. Çok az olmakla birlikte bir kısım hastada ‘’akut glokom krizi ‘’ olarak adlandırılan göz içi basıncın aniden çok yükselmesi ile şiddetli göz ağrısı, başağrısı, göz kanlanması, bulantı, kusma şeklinde kendini gösterir. Bu durum acil tedavi gerektirir diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n GLOKOM TEDAVİSİ
\n
\n Glokomun ilaç, lazer ve cerrahi olmak üzere 3 tedavi yönteminin bulunduğunu vurgulayan Opr. Dr. Nurcan Gürkaynak, Glokomda ilaç tedavisine yeterli cevap alınamayan hastalarda lazer, ameliyat öncesi bir tedavi seçeneğidir. Çok yüksek olmayan göz tansiyonunda etkilidir. Etkisi 2-3 yıldır. Uygun hastalarda etkili bir tedavi alternatifidir. Lokal anestezi ile oturur pozisyonda uygulanan ağrısız bir işlemdir. Dar açılı glokomda ilk tedavi yöntemidir. Glokomlu bir hastada göz tansiyonu tüm ilaç ve lazer tedavisine rağmen düşürülemiyorsa, göz siniri tahribatı ilerliyorsa ameliyat kaçınılmazdır. Göz tansiyonu çok yüksek olan ve görme sinirinde belirgin hasar olan hastalarda ameliyat ilk seçenektir. İlaç  tedavisini düzenli uygulayamayan, yaşlı  hastalarda da öncelikle cerrahi tercih edilebilir. Glokom ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Hastanın yatması gerekmez. Glokom ameliyatlarında bozulmuş olan görme düzelmez. Çünkü ölmüş sinir hücreleri kendini yenileyemez. Ameliyatla sadece sağ kalmış sinir hücrelerinin daha fazla hasar görmesi önlenebilir. Böylece kalan görme korunur ve körlük önlenir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

1 Samsun'da korkuluklara tekme atan genç dereye düştü

Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

2 Otomobil dereye uçtu 4 kişi hayatını kaybetti

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

3 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

4 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

Park halindeki pikap alev alev yandı

5 Park halindeki pikap alev alev yandı

Husumetli aileleri yasakta engelleyemedi... Husumetlisini av tüfeğiyle göğsünden

6 Husumetli aileleri yasakta engelleyemedi... Husumetlisini av tüfeğiyle göğsünden

Fatih Beyazıt tramvay durağında erkek cesedi bulundu

7 Fatih Beyazıt tramvay durağında erkek cesedi bulundu

26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

8 26 Mayıs Salı Samsun hava durumu

Quick Sigorta Genel Müdürü Yaşar: "Ekonominin sıkıntılı döneminde iş dünyasına K

9 Quick Sigorta Genel Müdürü Yaşar: "Ekonominin sıkıntılı döneminde iş dünyasına K

Sokak hayvanlarını unutmadılar

10 Sokak hayvanlarını unutmadılar

hızWeb