SAMSUN ORGAN NAKLİNDE 7 İNCİ SIRADA

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Sorumlu Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, “Ülkemizde en çok böbrek, kalp ve karaciğer nakli bekleyen hasta var” dedi. \r\n

SAMSUN ORGAN NAKLİNDE 7 İNCİ SIRADA
\n  
\n
\n Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Organ Nakli Bölge Koordinasyon Kurulu basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Organ Nakli Bölge Koordinasyon Kurulu’nun çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. 
\n
\n  
\n
\n Türkiye’de en çok böbrek naklinin beklendiğini söyleyen Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Sorumlu Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, “Ülkemizde en çok böbrek, kalp ve karaciğer nakli bekleyen hasta var. Samsun bağışçı sayısında bin 573 sayısı ile ülkemizde 7. sıradadır. Ülkemizde akciğer, böbrek, ince bağırsak, kalp, karaciğer, pankreas, uterus, kalp kapağı, kan dokusu, kemik, kıkırdak, kornea ve tendon nakilleri yapılmaktadır. Organ ve doku nakillerinde cins, ırk, zengin ve fakir ayrımı yapılmaz, organların nakledilebilmesi için vericinin bilgileri Sağlık Bakanlığı’nın bilgisayar sistemine girilir. Sistem kan ve doku grubuna ve tıbbi aciliyet durumuna göre ülkede bekleyen hastalar arasında en uygun alıcıyı tespit eder. Sırada organ nakli bekleyen 30 bine yakın hasta var. Organ nakli sayısı yetersiz. Organlarımızı bağışlayalım, organlarımız toprak olmasın ve şifa bekleyen hastalara ihtiyaç olsun” şeklinde konuştu. 
\n
\n Bağışçı sayısını arttırmak için çalışmalar yapacaklarını söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, “ ‘Bağışlayın Engelleri Aşalım’ projesi kapsamında çeşitli faaliyetlerimiz olacak. Bu projenin teması organ bağışıdır. Bu konuda halkımızı, hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı bilgilendirme için toplantılar düzenleyeceğiz. Tıp Fakültesi Dekanlığımızla bu konu ile ilgili protokol imzaladık. Bu konuda organ bağışında görev yapan hocalarımızla, beyin ölümü ve organ bağışıyla ilgili bilgilendireceğiz. Amacımız organ bağışı ile ilgili bilgiler verip organ bağışı sayısını arttırmaktır” diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit polis Atakan Arslan'ın cenazesi Samsun'da

1 Şehit polis Atakan Arslan'ın cenazesi Samsun'da

Erdoğan'ın görüştüğü şehit babası: "Vatanımız, milletimiz, devletimiz sağ olsun"

2 Erdoğan'ın görüştüğü şehit babası: "Vatanımız, milletimiz, devletimiz sağ olsun"

Korona virüsten dolayı kurulmayan pazar yeniden açıldı

3 Korona virüsten dolayı kurulmayan pazar yeniden açıldı

İzmir'de kısıtlamanın ilk gününde 902 bin lira ceza kesildi

4 İzmir'de kısıtlamanın ilk gününde 902 bin lira ceza kesildi

Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

5 Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

hızWeb