8 TESİSİN TEMELİ ATILACAK

Samsun’da 8 tesisin temeli 14 Mart 2014 Cuma Günü saat 15.00’te 19 Mayıs Barajı şantiye alanında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımı ile atılacak. \r\n

8 TESİSİN TEMELİ ATILACAK
\n   Samsun’da 1’i baraj, 2’si sulama tesisi, 5’i de taşkın koruma tesisi olmak üzere 8 adet tesisin temel atma merasimi gerçekleştirilecek. Temeli atılacak tesisler şunlar: “Samsun 19 Mayıs Barajı, Samsun Ladik Fındıcak Göleti, Samsun Ladik Göleti Sulaması, Samsun-Vezirköprü Tahtaköprü Köyü Cennetalan Deresi Taşkın Koruması, Samsun-19 Mayıs Kuşkayası Köyü Kaluk Deresi Taşkın Koruması, Samsun-Bafra Kozağzı Köyü Köyiçi Deresi Taşkın Koruması, Samsun-Bafra Terzili Ve Kuşlağan Köylerinin Derece Deresi Taşkın Koruması ve Samsun-Alaçam Gökçeboğaz Köyü-Gökçeboğaz Deresi Taşkın Koruması.”
\n
\n DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “19 Mayıs Barajı ile toplam 75 bin 550 dekar tarım arazisi sulanacak olup, tesis 2017 yılında bitirilecektir. 53 milyon liraya mal olacak proje ile, 19 Mayıs ilçesi, Bafra ilçesi ile ovada yer alan 4 beldeye yılda 27,27 hm3 içme suyu temini ve Bafra Ovası sağ sahil ana kanalı üst kotları ile Engiz Çayı’nın sağ-sol sahilinde yer alan toplam 75 bin 550 dekar alanın basınçlı borulu sistemle sulanması amaçlanmaktadır. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek barajın kret koru 168 metre, temelden yüksekliği 89,75 metre, toplam dolgu hacmi 3,889 hm3, göl hacmi ise 59,27 hm3 olacaktır. Ladik Fındıcak Göleti ile 8 bin 850 dekar tarım arazisinin sulanacak olup, 6 milyon 500 bin liraya mal olacak tesis ile Ladik ilçesine bağlı Mazlumoğlu, Daldere, Güvenli ve Şeyhli köylerine ait 8 bin 850 dekar tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacaktır. 3 milyon TL’ye mal olacak Ladik Göleti Sulaması ile 5 bin 600 dekar tarım arazisi sulanacaktır.”
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da kadro netleşiyor

1 Samsunspor'da kadro netleşiyor

Samsun Türkiye'de 4. sırada

2 Samsun Türkiye'de 4. sırada

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

3 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

4 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

5 Domuz avında arkadaşı tarafından öldürüldü

Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

6 Fındık fiyatları ne kadar? 03 Haziran Çarşamba il il güncel fındık fiyatları

Samsun'da otomobil ağaca çarptı

7 Samsun'da otomobil ağaca çarptı

Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

8 Arazi kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

9 Samsun'da uzman çavuşa fetö gözaltısı

03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

10 03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

hızWeb