Berkin Elvan ın cenazesi sonrası olaylar çıktı

Gezi olaylarında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan ın cenaze töreninin ardından, polisle çatışmaya giren gruplara müdahale edildi.\r\n

Berkin Elvan ın cenazesi sonrası olaylar çıktı
\n  Berkin Elvan ın cenazesiyle birlikte Şişli ye gelen kalabalık grubun, taksim meydanı yönünde ilerlemeye başlamasıyla emniyet kuvvetleri tarafından biber gazı ve tazyikli su ile müdahale gerçekleştirildi. Burada başlayan olaylar yurt geneline yayıldı. 
\n
\n  
\n
\n EYLEMCİLER POLİSLE ÇATIŞTI
\n
\n Gösterilerde barikatlar kurup ateş yakan göstericilere polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Sapan ve havai fişek kullandıkları gözlenen protestocular aynı zamanda kaldırım taşlarını sökerek polisle çatıştı. Yurt genelinde sokaklar büyük zarar gördü.
\n
\n  
\n
\n POLİS MEMURU ŞEHİT OLDU
\n
\n Gösteriler gece boyunca devam etti. Tunceli deki müdahele sırasında kalp krizi geçiren bir polis memuru şehit oldu.
\n
\n  
\n
\n ANKARA
\n
\n Ankara da Güvenpark ta toplanan grup, Atatürk ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarını trafiğe kapattı. Polis, gruba dağılıp yolu trafiğe açmaları konusunda uyarılarda bulundu. Ankara Barosu avukatları cübbelerini giyip, ellerinde ekmek ve Berkin in fotoğraflarıyla Adliye den Kızılay a kadar yürüdü. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Grup, müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı
\n
\n  
\n
\n Dağılan gruplar ilerleyen saatlerde yeniden bir araya geldi. Akşam saatlerinde ise gerginlik, Tunalı Hilmi ve Kenndy Caddesi nde devam etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde grup dağılırken kurulan barikatlar polis tarafından kaldırıldı. Öte yandan, Tunalı Hilmi, Libya ve Dikmen caddelerinde gösteri düzenleyenlere de güvenlik güçlerince müdahale edildiği belirtildi. Kentte gün boyu yaşanan olaylarda 10 kişi yaralandı. Yapılan açıklamada 97 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanlardan 57 si serbest bırakıldı.
\n
\n  
\n
\n İZMİR
\n
\n KESK, DİSK, TMMOB, bazı siyasi parti ile sivil toplum kuruluşu üyeleri, Berkin Elvan ı anmak için Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde toplandı. CHP li milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu nun da aralarında bulunduğu kişiler alandan ayrılacakları sırada, oturma eylemi yapmak için İzmir Valiliği ve tarihi Saat Kulesi nin bulunduğu alana yürüyüşe geçen grubu polis durdurdu. Geçişe izin vermeyen polis, dağılmaları yönünde ikazlarına uymayan gruba TOMA lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Müdahaleye grubun da taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine, polis biber gazı da kullandı.
\n
\n  
\n
\n TUNCELİ
\n
\n Tunceli de Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi nde buluşan lise öğrencileri, Berkin Elvan Ölümsüzdür yazılı pankart açarak Seyit Rıza Parkı na kadar yürüdü. Oradan yeniden Cumhuriyet Caddesi ne dönen grup, bir süre oturma eylemi yaptı. Ardından yolu çift taraflı, barikatlar kurarak trafiğe kapatan yaklaşık 3 bin kişilik grup Şehit Nahit Bulut polis Merkezi ne doğru yürüyüşe geçti. Grup arasında bulunanlar, polis merkezini taş yağmuruna tutup, önlem için bekletilen TOMA ve zırhlı araçlara da molotof kokteyli attı. Polis, saldırganlara tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Yaşanan arbedede cadde savaş alanına dönerken, çevre atılan gaz bombasının dumanları altında kaldı.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n MERSİN
\n
\n Forum AVM önünde toplanarak yolu trafiğe kapatan grup, GMK Bulvarı istikametinden İnönü Bulvarı ndaki AK Parti Yenişehir ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Burada önlem alan güvenlik güçlerine taş ve havai fişek atan gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Gösteriler sırasında 23 gösterici gözaltına alındı. Göstericilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren bazı vatandaşlarla polis ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
\n
\n  
\n
\n KOCAELİ
\n
\n Cumhuriyet Parkı nda toplanan grup, hükümet aleyhine slogan attı. Uyarılara rağmen dağılmayan eylemcilere, TOMA ve panzerlerden su sıkılarak müdahale edildi. Müdahale sırasında biber gazı da kullanıldı.
\n
\n  
\n
\n ESKİŞEHİR
\n
\n Yenibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi nde toplanan ve yürüyüşe geçen grup, Kurtuluş Mahallesi Yunusemre Caddesi ne geldi. Burada önlem alan polis, grubun geçişine izin vermedi. 2.5 saat boyunca süren gerginlik sırasında polisin tazyikli su ve biber gazıyla yaptığı müdahaleye göstericiler havai fişek ve taşla karşılık verdi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

1 Samsun ve 14 ilde hafta sonu sokağa çıkmak yasak

Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

2 Bakan Koca'yı isyan ettiren fotoğraf

İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

3 İki gün önce satın aldığı otomobil hurdaya döndü

Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

4 Seyir halindeki motosiklet devrildi: 1 ölü

HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

5 HDP'li Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

6 Bursa'da Dron destekli 2 bin 500 polisle şehit Erman Özcan operasyonu

Bimcell TL Yüklemesi

7 Bimcell TL Yüklemesi

hızWeb