SAMSUN UN YERİ AYRI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, eskiden Avrupa’nın öksürmesi halinde Türkiye’nin grip, hatta zatürre olduğunu belirterek, artık böyle şeylerin yaşanmadığını söyledi. Kılıç, Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’un ayrı bir yeri var dedi

SAMSUN UN YERİ AYRI

\n Samsun Lojistik Köy Projesi tanıtım toplantısı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleşti. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısına Bakan Kılıç’ın yanı sıra eski Gençlik ve Spor Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ufuk Ekinci, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, vali yardımcıları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Karadeniz’de Samsun’un ayrı bir yeri olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “2002 yılındaki AK Parti’nin göreve geldiği zamanki ticaret hacmi ile şu anda ulaştığımız ticaret hacmini hatırlayın. Arada büyük fark var. Buradan yola çıkan da ciddi manada bir alışveriş var. Üretilenin tüketiciye ulaştırılması, ana maddelerinin ulaştırılması, yani üretilmiş olanın katma değerinin kazandırılıp, tüketileceği noktaya gitmesidir. Gerçekten Karadeniz Bölgesi’ne baktığınız zaman Samsun’un ayrı bir yeri var. Biz beraberlik ve birliktelik içersinde şehrimizi her zaman ileriye taşıma noktasına çaba sarf etmiş bir şehiriz. Burada herkesin büyük payı var. Beni siyasete girmeden önce, lojistik alanında çalışıyordum. Sektörde aktif rol oynayan ve sektörün içindeki gündelik sıkıntıların ne olduğunu bilen bir kardeşinizim. Bu tip projelerin veya bu projenin ne kadar büyük bir anlam taşıdığını gerçekten kişi olarak biliyorum. Bir geminin veya trenin veya TIR’ın zamanında ulaşamaması, taşıdığı malları zamanında indirememesi, alamaması, bunların ticarette ne kadar büyük sıkıntılara yol açtığını ve iş dünyasında rekabet açısından ne kadar büyük sorunlara yol açtığını biliyoruz. Bundan dolayı Genel Başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşu iş dünyasının önünü açtı. Çünkü ekonomiyi ve ticareti geliştirecek olan siz müteşebbislersiniz. Bu noktada gençlerimize de büyük iş düşüyor. Gençlerimizin bu sektörde ya da başka bir sektörde kendilerini daha da geliştirmeleri gerekir. Çünkü onlar ilerlediği zaman ülke ilerleyecek, daha da büyüyecek ve gelişeceğiz. Bu noktada biz eğitim açısından destek olabildiğimiz noktada neyse o nokta her zaman burada olacağız” dedi.
\n
\n “ESKİDEN AVRUPA ÖKSÜRÜRSE TÜRKİYE ZATÜRRE OLURDU”
\n Türkiye’nin büyük yol katettiğinin altını çizen Bakan Kılıç, “Dünyada neler yaşandığı ortada. Ne kadar finans krizinin olduğu ortada. Başbakan Türkiye’yi kriz teğet geçecek dediği zaman bazıları gülmüştü. Fakat bu kadar yoğun ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dünyada, ülkemizde çok ciddi sorunlar yaşamadık. Tabi ki bazı ufak tefek ayarlamalar yapmamız gerekti. İş dünyasındaki iş adamları iş dünyası kendine bazı ayarlar yapmak zorunda kaldı. Duruma göre bazı değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Eskiden ‘Avrupa öksürürse Türkiye grip olur’, hatta bazıları ‘zatürre olur’ denirdi. Böyle bir şey yaşanmıyor. Biz Mersin Olimpiyatları’nı, Akdeniz Olimpiyatları’nı yapmış bir ülkeyiz. Yunanistan ekonomik olarak sıkıntıya düştüğünde ve spor oyunlarını Türkiye’nin yapması noktasında teklif geldi ve kısa bir sürede yatırım yapıp, Başbakanımızın siyasi iradesini ortaya koyarak ‘biz bunu yaparız’ dedik ve yaptık. Biz bu işleri yaparız. Biz bu gelişmeleri yaparız, bizim bir eksiğimiz yok. Avrupa Birliği’nde çok ciddi mali sıkıntılar var. Fakat biz şu anda bir seçim döneminde olmamıza rağmen ve Türkiye’de bazı olayları yaşıyor olmamıza rağmen ekonomimiz düzgün bir şekilde ilerliyor. Bu birlik ve beraberliğimizden kaynaklanıyor. Bunları gelecekte yapabileceğimiz büyük yatırımlar ve büyük atılımlar için kendimize örnek alalım. Biz bunları yaptık bunları düşünelim. Daha iyisini yapacağız. Daha iyiye götüreceğiz. Buradan 2002 yılında Ankara’ya kaç saatte gidiyordunuz, şimdi kaç saatte gidiyorsunuz. Vatandaş sağlık sorunu yaşadığında hastanelere ve sağlık kuruluşlarına gittiklerinde nasıl bir tabloyla karşı karşıyaydı, şimdi neyle karşı karşıya. Biz AK Parti iktidarı olarak laf değil, iş üretiyoruz. Söylediğimizi yapıyoruz. Dile getirdiğimizi icraata döküyoruz. Sadece söz üretenler değil iş yapanlardanız. Biz her zaman ve her şart altında iş yapmaya, koşturmaya, ülkemizin ve milletimizin daha müreffeh yarınlara gitmesi için ne gerekiyorsa çalışmaya bu noktada da hiçbir şekilde geri durmamaya söz vermiş kadroyuz” diye konuştu.
\n
\n “LOJİSTİK KÖY SAMSUN’A YAKIŞIR”
\n Samsun’un bütün yolların kesişim kümesi olduğunun altını çizen Samsun Milletvekili Suat Kılıç ise, “Senelerce üzerinde çalışılan bir proje tam olgunlaşma aşamasına gelmiş oldu. 20012 yılında Devlet Demiryolları tarafından işletilen devlete mi kalmalı yoksa özelleşmeli mi tartışmalarıyla adeta yokluğa mahkum edilen bir limana sahipti. Bu liman atıl durumdaydı. Karadeniz’den gelen gemi neredeyse yoktu. Dış ticaret daralmıştı. Bugün Samsun biri devlet, ikisi özel sektör olmak üzere üç limanlı bir şehir oldu. Samsun bütün yolların kesişim kümesi. Böylesine ticari yolların kesiştiği merkezde bir lojistik köye sahip olamamanın acısı ve eksikliği hepimizin yüreğinde ciddi bir yaraydı. 25 milyon euro bugünkü kur üzerinden hesap ettiğimiz zaman 75 milyon liranın üstünde bir rakama tekabül ediyor ki bu Avrupa Birliği fonlarında karşılanacak. Milli ekonomiye de bir yük getirmeyecek. Ayrıca etap etap devam etmesi halinde ikinci bir 25 milyon euroda kullanılması prosedürlerin zamanında yerine getirildiği takdirde kullanımı gündeme gelmiş olacak. Kazanan Samsun olacak. Samsun kazanıyorsa, kazanan aynı zamanda kazanan Ordu’dur, Sinop’tur, Amasya’dır, Çorum’dur, Tokat’tır. Hatta kazanan aynı zamanda buradan doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’dir. Çünkü Samsun bölgenin ilk büyük şehridir. Samsun bölgenin en büyük limanıdır. Samsun bölgenin en büyük tek çıkış kapısıdır. Lojistik köy Samsun’a yakıştı. Emek veren herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

\n

\n REKABETİ ARTIRACAK
\n Vali Hüseyin Aksoy, Samsun un lojistik bağlamda Traceca, Viking Treni Projesi, Kavkaz Tren Fery Projesi gibi uluslararası projelerle anıldığını söyledi. Samsun’un Lojistik Sektör Platformu kurarak, Samsun un lojistik merkez haline gelmesi için bir yol haritası oluşturduklarını belirten Vali Aksoy şöyle konuştu: “Vizyonumuz, Samsun u ülkemizin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerinde oluşacak uluslararası yük koridorlarında başlangıç noktası yapmaktır. Samsun Lojistik Köy, Samsun şehir merkezinin yaklaşık 15 kilometre doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında kurulacaktır. Samsunport Limanı na 20 kilometre, Yeşilyurt Limanı na 7 kilometre, Toros Gübre Limanı na 5,6 kilometre, Çarşamba Havaalanı’na ise 10 kilometre uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, Lojistik Köy ün 1.8 kilometre kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun u Ankara ya bağlayan anayoldur. Samsun- Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Köy ün tam olarak yanından geçmektedir.”
\n Projenin genel hedefinin TR 83 Bölgesi’nde yer alan firmalara lojistik depo imkanlarını sağlayarak, bölgesel rekabet edilebilirliği geliştirmek olduğunu ifade eden Vali Aksoy konuşmasını şöyle tamamladı: 
\n “Samsun Lojistik Köy Projesi, Türkiye Cumhuriyeti nin 2007-2013 dönemini kapsayan 9. Kalkınma Planı’nın stratejileri ve girişim alanlarıyla da tam olarak paralellik göstermektedir. Bu proje bölgesel gelişim farklılıklarını azaltıp ve çok merkezli gelişimi destekleyerek rekabet edebilirliği artırarak dengeli bir bölgesel gelişme sağlayacaktır. Ayrıca bu proje Türkiye Cumhuriyeti nin girişim rekabetinin geliştirilmesi, bölgesel gelişmenin sağlanması ve eşitsizliklerin azaltılmasına ağırlık veren Orta Vadeli Program hedefleriyle de örtüşmektedir. Sosyal açıdan gelişim merkezi yaklaşımı, istihdam yaratmak, geri kalmış bölgelerden bölgeler arası göçü önlemeye katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak bu proje, bölgedeki Türk KOBİ lerini de katma değerlerini ve dağıtım sektöründeki teknoloji temellerini güçlendirerek rekabet edebilirliğini artırmalarına katkı sağlayacaktır.”

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

3 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

7 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

hızWeb