Kalplerdeki sevgiyi söküp atamadılar

Başbakan Erdoğan, DP yi kapattılar, Menderes i astılar ama milletin kalbindeki sevgiyi söküp atamadılar dedi.\r\n

Kalplerdeki sevgiyi söküp atamadılar
\n  
\n
\n  
\n
\n AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demokrat Parti’yi,  Menderes’i, siyasetten, Türkiye’den hatta hayattan silmek, kazımak, temizlemek istediler. Onu sandıkta yenemeyince aynen bugünkü Kılıçdaroğlu gibi iftira attılar, tahriklere, gerileme ayrı ayrı başvurdular ama millet nezdinde itibarını yok edemediler dedi.
\n
\n  
\n
\n Başbakan Erdoğan, partisinin, İzmir de, Gündoğdu Meydanı nda düzenlediği mitingde, halka hitap etti.
\n
\n  
\n
\n Başbakan Erdoğan, konuşmasına, İzmir ve ilçelerinin isimlerini sayarak vatandaşları selamladı.
\n
\n  
\n
\n “İzmir, sen kurtuluşun şehrisin. İzmir, sen kuruluşun şehrisin. Sen, demokrasinin şehrisin, İzmir” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
\n
\n  
\n
\n “Merhum Adnan Menderes’in şehrisin. Sen gazilerin, şehitlerin, efelerin şehrisin. Fakat bugün bir başka güzelsin, İzmir. İzmir, tarih boyunca defalarca yakıldın, yıkıldın ama hiçbir zaman yok olmadın. İçindeki hürriyet ateşini, içindeki demokrasi ateşini hiçbir zaman söndürmedin. Hiçbir zaman teslim olmadın, İzmir. Sen mücadele ettin, sen sabrettin ve zafere kavuştun. İşte bugün bir kez daha tarih yazıyorsun, ey İzmir. Bugün bir kez  daha küllerinden doğuyorsun. Bugün bir kez daha yeni Türkiye mücadelesine, yeni istiklal mücadelesine sahip çıkıyorsun. Seni bütün ilçelerinle, bütün mahallelerinle, bütün sakinlerinle kalpten selamlıyorum, samimiyetle selamlıyorum.”
\n
\n  
\n
\n Bu da mı montaj?
\n
\n  
\n
\n Meydanda toplanan kalabalığa işaret eden Başbakan Erdoğan, “Ey İzmir, şu tarihi manzaraya bakın. Medya, bu da mı montaj, bu da mı montaj? Kes, kırp, istediğin gibi pazılları topla aldatamazsın. İşte izmir burada. Bu coşkudan, bu heyecandan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Başbakanı bağrına basan İzmir’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Rabbim kardeşliğimizi daim eylesin” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin, Türkiye ve demokrasi için, İzmir için hayırlara vesile olması dileğinde bulunurken, şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n “Kardeşlerim, sevgili İzmirli ler, şu muhteşem manzara neyi hatırlatıyor, biliyor musunuz? Yıl 1947, Basmane İstasyonundan Çankaya’ya kadar on binlerce İzmirli önemli bir kişiyi bekliyor. Tren Basmane İstasyonuna geliyor, Merhum Adnan Menderese ve merhum Celal Bayar, trenden iniyor. Öyle izdiham var ki, Konak meydanına zor ulaşıyorlar. Konak meydanında, balkonda, on binlerce İzmirli’yi selamlıyor. Adnan Menderes, tebessüm ediyor, yanındakilerin yanaklarına göz yaşları dökülüyor. Birden polis, Menderes’i aşkla bağrına basan kalabalığa müdahale ediyor. Havaya kurşunlar sıkıyorlar. Kurşunlar Menderes’in bulunduğu balkona geliyor fakat Menderes eğilmiyor. Gözleri yaşlı, bakışları buğulu ama tebessüm içinde milleti selamlamaya devam ediyor. Celal Bayar, ceketini çekerek Menderes’e eğilmesini söylüyor. Diyor ki, Menderes: ‘Bu büyük milletin muhabbeti karşısında kurşun bize işlemez.’ İşte o imanla, o tutkuyla o muhabbetle, Menderes, İzmir’den başlayarak Türkiye’nin sevgilisi, Türkiye’nin sevgili başbakanı oluyor. Unutmayın CHP o gün de vardı, bugünkünden farklı değildi.”
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, miting alanındaki bir vatandaşın öğretmen atamalarıyla ilgili talebini iletmeye çalışırken, “Ağustos’tan önce böyle bir şey yok. 10 bin atama yaptık. Ağustos ta 40 bin atama yapacağız kaç kere söyledim” yanıtını verdi.
\n
\n  
\n
\n Bu CHP zihniyeti yıkımdır
\n
\n  
\n
\n İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda dün gece yarısı, Taksim’deki gezicilerin devamı durumunda olan birilerinin ateşe verdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n “Kardeşlerim, bu CHP zihniyeti yıkımdır. Bu CHP zihniyeti ateştir. Bu CHP zihniyeti ortalığı karıştırmaktır. Kardeşlerim, bunların bu ülkede dikili ağacı yok. İşte İzmir, buna hasret. Şu andaki bu muhteşem topluluk bunu söylüyor. Bunu konuşuyor. Kardeşlerim, biz inşa ediyoruz. Demokrat Parti’yi,  Menderes’i, siyasetten, Türkiye’den hatta hayattan silmek, kazımak, temizlemek istediler. Onu sandıkta yenemeyince aynen bugünkü Kılıçdaroğlu gibi iftira attılar, tahriklere, gerilime ayrı ayrı başvurdular ama millet nezdinde itibarını yok edemediler. Şimdi iste CHP’nin başındaki bu zatta takiye var mı, yalan var mı, iftira var mı, fitne var mı, fesat var mı? Bundan bu ülkeye bir şey olmaz. Onun peşinden giden o yöneticilerden de bir şey olmaz. Ben size bir şey soracağım Allah aşkına İzmirli kardeşlerim, 27 Mayıs darbesinin arkasında kim vardı? Ondan sonraki darbelerin arkasında da CHP vardı. Değişen hiçbir şey yok. Demokrat Parti’yi  kapattılar,  Menderes’i ve arkadaşlarını idam ettiler ama yine de ne Menederes’i ne de onun millet aşkını silemediler. Kardeşlerim, Menderes ne diyordu biliyor musunuz? ‘Demokrat Parti’yi, bu memleketten silip süpürmede muktedirseniz, her vatandaşın, her Türk’ün kalbine ellerinizi sokup orada yanan hürriyet aşkını söküp çıkarınız’ diyordu. Partiyi kapattılar, Menderes’i idam ettiler ama milletin kalbindeki o hürriyet ateşini söndüremediler. Milletin kalbindeki o sevdayı söküp alamadılar. Merhum Menderes’i şu millete unutturamadılar. Bu millet idam edilen başbakanını unutmadı ama onu idam edenleri unuttu. Onları lanetle anıyor. Ne diyor, zalimler için yaşasın cehennem diyor.”
\n
\n  
\n
\n Erdoğan İzmir e gelişinde yaşadığı bir olayı anlattı
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, İzmir e gelişinde yaşadığı bir olayı anlattı. Erdoğan, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Bir bayan balkonda, yanında herhalde kocasıydı, beyiydi. Oradan eliyle öyle çirkin bir hareket yapıyor ki, öyle çirkin bir hareket yapıyor ki... İşte CHP bu.
\n
\n  
\n
\n Ülkenin Başbakanı oradan geçiyor, sen elinle kolunla o hareketi yapıyorsun. Sen, bir bayansın, sen bir kadınsın. Sen, bu ülkenin Başbakanı buradan geçerken, o kol hareketini nasıl yaparsın? İşte, CHP zihniyeti budur. Bunu, bir erkek yapsa, akıl erer de -ki o dahi yapamaz- bir bayanın bunu yapmasını ben anlayamıyorum. İşte 30 Mart, bunun için çok önemli.
\n
\n  
\n
\n Gezicilerle çevrecilik olmaz
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n
\n  
\n
\n Kardeşlerim, gittiğimiz illerde hiç kimse taşkınlık yapmıyor. Onunla iftiar ediyorum. CHP nin gençliğine bak. Elinde molotof, taş, sopa. Ortalığı terörize edenlerle beraber, öyle dolaşıyorlar. Bakıyorsun MHP gençliğine, aynı. Ama Ak Parti gençliğine bakıyorsun, elinde bilgisayar, tablet bilgisayar, kalem, kitap. işte, bizim gençliğimiz bu. Aydınlık yarınları ve Türkiye sini biz böyle kuracağız. Öyle taşla sopayla, molotoflarla bu iş olmaz. Afedersiniz, edep dışı yazılar yazmakla bu olmaz. Gezicilerle çevrecilik olmaz.
\n
\n  
\n
\n Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n Millet ne diyor, biliyor musunuz? Biz, söyleyeceğimizi sandıkta söylüyoruz diyor. Yapılan çirkinlikleri, milletim görüyor. Sokaklardaki şımarıklığı, azgınlığı milletim görüyor. CHP nin MHP nin sokakları tahrik eden, gerilim siyasetini milletim çok yakından izliyor. Medyanın, kışkırtıcı manşetlerini, iş verenlerin sinsi planlarını milletim çok ama çok iyi görüyor.
\n
\n  
\n
\n Kardeşlerim, Pensilvanya daki zatın, birilerinin maşası olarak Türkiye yi karıştırmak için nasıl bir ihanet içinde olduğunu benim aziz milletim çok iyi görüyor. Ama millet, sabrediyor, millet sandığı bekliyor. Millet, sözünü sandıkta haykırmak için 30 Mart ı bekliyor.
\n
\n  
\n
\n 77 milyonun partisiyiz
\n
\n  
\n
\n BDP, CHP ve MHP nin sadece Türkiye nin belli yerlerinde oy aldığına dikkati çeken Erdoğan, kendilerinin etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçilik yapmadıklarını, 77 milyonun partisi olduklarını söyledi.
\n
\n  
\n
\n CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu na Niye Sivas ın ötesine gitmiyorsun? sorusu yönelttiğini anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n Ne diyor biliyor musun? Ta Pekin e, Washington a gittim diyor. Ben 780 bin kilometre içerisinde Sivas ın ötesinden bahsediyorum. Niye Erzurum a gidemiyorsun, niye Hakkari ye, Van a gidemiyorsun? Ben sana bunu söylüyorum. Pekin diyor, Washington diyor. Ya sen oralarda mı siyaset yapıyorsun? O da ısmarlama, ısmarlama. Kardeşlerim birileri bu ülkede kendini hep yabancı hissetti. Kılıçdaroğlu da bunlardan biri. Gidemez. Niye? Halkını kucaklamadı. Halkını kucaklayamadığı için halk da onu kucaklayamıyor. Hakkari ye gitti bir tane Türk bayrağı yok. Sadece CHP bayraklarıyla miting yaptı ama ben Hakkari ye gittim aynen buradaki gibi. Şu tabloyu görüyor musun (Meydanı göstererek) Türk bayraklarıyla AK Parti bayrakları bir arada. Biz yola çıkarken tek millet dedik. Arap ı, Türk ü, Kürt ü, Arnavut u, Boşnak ı, Roman ı, Çerkez i ve Gürcü sü ile tek millet dedik. Arkadan tek bayrak dedik. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.
\n
\n  
\n
\n Yaşam tarzlarına müdahale ediyorsunuz şeklinde sözler bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
\n
\n  
\n
\n Allah aşkına nerede yaşam tarzına müdahale ettik? Bunu bir söylesinler... Hangi uçakta, hangi otobüste, devlet dairesinde nerede? Var mı böyle bir şey. Yok. Bu bunların nakaratıdır. Belediye başkanı olduğumda aynı şeyleri İstanbul da da söylediler. Hatta bir kızcağız trenden düştü Pendik te. Bak dedi, işte gördün mü daha göreve başlar başlamaz başı açık kızı trenden attılar . Bunlar böyle vicdansızdır. Ama devran artık değişti. Kimse bunu yutmuyor. Yeter ki bu bütün kardeşlerim el ele versinler, gönül gönüle versinler. Esma nın ruhunu şad etsinler. 
\n
\n  
\n
\n Ayrıştırıyorsunuz diyorlar. Biz ayrıştırmıyoruz. Tam tersine biz 77 milyonu kardeş yaptık. Biz bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bu Türkiye yi kimse tutamaz, Bu Türkiye nin önünde kimse duramaz.
\n
\n  
\n
\n Artık Türkiye enerjisini gerilimlere harcasın istemiyoruz
\n
\n  
\n
\n 12 yıldır ekonomiyi büyüttüklerini, sofradaki ekmeği çoğalttıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n
\n  
\n
\n Bunun için çalışıyoruz. Hep birlikte huzurlu bir ortam yakalamak için çalıştık. Artık Türkiye enerjisini gerilimlere harcasın istemiyoruz. Gereksiz tartışmalarla heba etmesin istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Türkiye kutuplaşmaların ülkesi olmamalı, ayrışmaların, çatışmaların ülkesi olmamalı. İstiyoruz ki herkes bir adım atsın, imtiyazlarından vazgeçsin, kimse kimseyi ötelemesin, horlamasın, aşağılamasın istiyoruz. Ama karşımızdakilerden de bunu bekliyoruz. 77 milyon aynı bayrak altında, aynı ortak geleceğe yürüsün. Bunu sağlamak için çalışıyoruz.
\n
\n  
\n
\n Gazi Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920 de, daha Kurtuluş Savaşı nı yapmadan, daha cumhuriyeti ilan etmeden önce Meclis i kurdu ve Meclis bütün iradelerin üzerindedir dedi. Meclis Türkiye dir dedi, daha vefat etmeden, sağlığında çok partili hayata, demokrasiye geçmek için denemeler yaptı. 
\n
\n  
\n
\n Evet tıpkı ilk Meclis gibi, tıpkı Gazi Mustafa Kemal gibi bugün de yarın da Meclis her iradenin üzerinde olacaktır. Türkiye hakkında her kararı Meclis verecektir. Geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da Meclis sadece ve sadece sandık yoluyla belirlenecektir. Sandık dışında Türkiye ye istikamet çizmeye çalışan her yol gayrimeşrudur.  
\n
\n  
\n
\n Kendisi de adayı da şehre bu kadar yabancı
\n
\n  
\n
\n 1950 lerde Demokrat Partililerin, her şehirde miting yaparken, CHP lilerin miting yapmaktan çekindiğini dile getiren Erdoğan, Hatta bir CHP milletvekili aynen şunu söylemişti: Ben bütün yaşamımda hep devrimi ve şeflerimi düşündüm. Bana git halktan oy iste demek, beni satılığa çıkarmak değil midir? Bunu CHP nin milletvekili diyor. Evet CHP, her zaman halka böyle baktı. Ne dediler? Bidon kafalılar ... Ne dediler? Göbeğini kaşıyan adam . Kime? Halka. Ey CHP, sen o halkı oradan çıkar bir defa. CHP, MHP, o halkı çıkar. Senin halkla işin yok dedi.  
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, şunları belirtti:
\n
\n  
\n
\n Önceki gün Sakarya da konuşuyor. Ne diyor biliyor musunuz? Burada belediyeyi alırsak bu meydanın altına otopark yapacağız diyor. Ama çok enteresan. Ne var biliyor musunuz? O meydanın altını yıllar önce AK Partili belediye zaten otopark yapmış. Adamın haline bak ya. Yani oranın altında ne var ne yok bilmiyor, fakat adamın adayı da bilmiyor. Yani kendisi de adayı da şehre bu kadar yabancı. 
\n
\n  
\n
\n Bundan önceki belediye seçiminde Kılıçdaroğlu İstanbul dan büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Nüfusunu gitti Kağıthane ilçesine taşıdı. Tabii soruyorlar kendisine Nerede oturuyorsunuz? diye. Kağıttepe de oturuyorum diyor. Ardından sandığa da gidemedi biliyor musunuz? Allah Allah. Yani bir aday seçimde oyunu dahi kullanamıyor. Şimdi soruyorum Allah aşkına sen adaysın ve oyunu dahi kullanamıyorsun. Ya bunun eline üç tane koyun verin kaybeder gelir. 
\n
\n  
\n
\n Lokomotifi böyle olursa arkasından gelen vagonlar ne olur? Lokomotif nereye giderse vagonlar da oraya gider. Kardeşlerim, ne olur gelin şu İzmir i kurtaralım. Ardından ne diyor biliyor musunuz? O da çok enteresan. Mersin i AK Parti den alacağız diyor. Ya Mersin de zaten CHP belediyesi var. Yani iyice şu anda dağıtmış vaziyette. Çünkü Pensilvanya ile aklını fena bozdu. Bundan dolayı da dağıttı. Herhalde Pensilvanya dan gelen muskalar da tutmuyor.
\n
\n  
\n
\n   Lafla modern Türkiye olmaz
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, 4 gün önce lojistik ve demiryolu taşımacılığı için önemli bir hat olan 27 kilometrelik Kemalpaşa-Turgutlu demiryolunu açtıklarını da anımsatarak, İzmir metrosunun mevcut 12 kilometrelik hattını 71 kilometreye çıkardıklarını dile getirdi.
\n
\n  
\n
\n 12 yılda İzmir e 238 kilometre bölünmüş yol yaptılar. 4 bin 255 kilometre asfalt yol ve 26 köprü yaptık diyen Erdoğan, İzmir-Aydın, İzmir- Çeşme otoyollarını İzmir çevre yolunu tamamladıklarını mesafeyi 3,5 saate indirecek İzmir-İstanbul otoyolunun bu işin tacı olacağını belirtti.  
\n
\n  
\n
\n Başbakan Erdoğan, Lafla modern Türkiye olmaz, lafla modern İzmir olmaz, hizmetle olur diyerek otoyol bittiğinde İzmir-Bursa arasının 2,5 saatte alınacağı, İzmir Körfezi ile Çeşme arasında deniz ulaşımını 3 saat kısaltacak deniz otoyolunun yanı sıra  İzmir deki diğer tünel, yol çalışmalarını ve projelerle ilgili bilgi verdi.
\n
\n  
\n
\n Antik Efes Limanı projesine de dikkati çeken Erdoğan, sahilden 7 kilometrelik boru hattıyla taşınacak su sayesinde limanın hayat bulacağını belirterek Dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı İzmir e bambaşka bir hava katacak. Bu liman, demiryolu ve otoyol bağlantılarıyla İzmir in, Ege bölgesinin ve Türkiye nin küresel pazarlara açılan önemli bir kapısı olacak. Çalışmalar tamamlandığında, limana 300 metre uzunluğunda  6 gemi yanaşabilecek bilgisini verdi.
\n
\n  
\n
\n Erdoğan, sağlıkta da İzmir e 2 bin 22 yataklı yeni sağlık tesisleri kazandırdıklarını, İzmir in iki yakasına modern iki dev sağlık kampüsü çalışmalarına başladıklarını kaydetti. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Malatya'da arının soktuğu şahıs hayatını kaybetti

1 Malatya'da arının soktuğu şahıs hayatını kaybetti

15 Temmuz şehitleri için camilerden sela sesleri yükseldi

2 15 Temmuz şehitleri için camilerden sela sesleri yükseldi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik ruhu Sancaktepe'de yaşatıldı

3 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik ruhu Sancaktepe'de yaşatıldı

Bakan Koca'dan duygulandıran 15 Temmuz paylaşımı

4 Bakan Koca'dan duygulandıran 15 Temmuz paylaşımı

Paris'te 15 Temmuz şehitleri anıldı

5 Paris'te 15 Temmuz şehitleri anıldı

15 Temmuz'un yıl dönümünde Gaziosmanpaşa'da demokrasi nöbeti

6 15 Temmuz'un yıl dönümünde Gaziosmanpaşa'da demokrasi nöbeti

Kan bağışına koştular

7 Kan bağışına koştular

Kayseri'de şehitler için sela okundu

8 Kayseri'de şehitler için sela okundu

Bursa Ulu Caminde selalar şehitler için okundu

9 Bursa Ulu Caminde selalar şehitler için okundu

Asker annesi 15 Temmuz gecesi gözyaşlarını tutamadı

10 Asker annesi 15 Temmuz gecesi gözyaşlarını tutamadı

hızWeb