Çocuklarını öldüren anne hasta çıktı

Samsun da hastalıklı doğan 2 kız çocuğunu öldürdüğü ve 1 çocuğunu da tedavi gördüğü hastane odasında ağzını burnunu kapatarak öldürmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklu yargılanan anneye Munchausen sydroma by proxy teşhisi konulduğu ortaya çıktı. \r\n

 Çocuklarını öldüren anne hasta çıktı
\n  
\n
\n  
\n
\n Antalya nın Serik İlçesi nde oturan 26 yaşındaki Fatma ile 31 yaşındaki Arslan H., 2007 yılında tanışarak evlenmek üzere Samsun un Vezirköprü İlçesi ne kaçtı. Fatma H., Vezirköprü İlçesi ne bağlı Teberük Köyü nde eşinin anne-babası, kardeşi Halil H. ve çocukları ile birlikte aynı evde yaşamaya başladı. 2008 yılı Mayıs ayında çiftin Selma adını verdikleri kızları dünyaya geldi. Aile, kalça çıkığı bulunması sebebi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ne götürdükleri çocuklarının, felç geçirdiğini ve bir daha yürüyemeyeceğini belirtildi. 2009 yılı Ekim ayında çiftin ikinci çocukları olan Özlem dünyaya geldi. Ancak, bu çocukları da sağlık sorunları olduğu, ateş, öksürük ve morarma bulunduğu tespit edildi. Bir süre üniversite hastanesinde tedavi gören Özlem e teşhis konulamadığı için aile alıp köylerine gitti.
\n
\n  
\n
\n NEFESSİZ BIRAKTI 
\n
\n Fatma H., 2009 yılı Ekim ayında iddiaya göre kızı Özlem beşikte uyuduğu sırada, ağzını ve burnunu eli ile yarım saat kadar kapattı. Fatma H., kızı hareketsiz kalınca hiçbir şey olmamış gibi uyudu. Sabah uyandığında ise bağırarak ailenin diğer fertlerine haber verdi. Özlem in öldüğünü anlayan aile herhangi bir doktor kontrolü yaptırmadan bebeği köy mezarlığında toprağa verdi. İddiaya göre 2.5 yaşında olan ve yürüyemeyen Selma yı da anne Fatma H., televizyon izlerken ağzını ve burnunu eli ile kapatıp nefessiz bıraktı. Hakeretsiz sırt üstü düşünce de yine eşine haber verdi. Çift kızlarını ilçe devlet hastanesine götürdü. Doktorlar yaptıkları kontrollerde Selma nın da öldüğünü söyleyince, o da köy mezarlığında toprağa verildi.
\n
\n  
\n
\n KAMERAYA YAKALANDI
\n
\n Çiftin 2012 yılı Temmuz ayında Özge adını verdikleri kızları doğdu. Ancak, o da sağlık sorunları nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ne yatırıldı. Özge nin rahatsızlığı araştırılırken, annesi ve babası yanında refekatçı olarak kalmaya başladı. 22 Ekim 2012 günü, kızının yanında tek başına kalan Fatma H., iki eliyle bebeğin ağzını ve burnunu kapatması, odadaki güvenlik kameraları ile olduğu gibi görüntülendi. Hastane personelinin kameralardan olayı görmesi üzerine genç kadın polise şikayet edildi. Polis soruşturması sürürken de Cumhuriyet Savcılığı izniyle Fatma H., OMÜ  çocuk ve ergen ruh sağlığı hastalıkları bölümünde 1 gün gözaltına alınıp uzman doktorlar tarafından görüşmelere alındı. Bir gün sonra da taburcu edildi.
\n
\n  
\n
\n MUNCHAUSEN SYDROMU 
\n
\n Ruh sağlığı hastalıkları bölümünde görevli doktorlar yaptıkları araştırmalar sonucu, bebeğin epilepsi yakınmalarının annenin neden olduğu ağzını kapama davranışı sonrası geliştiği, annenin çocuğunda hastalık oluşturmak üzere davranışlarda bulunduğunu belirtti. Fatma H nin Munchausen Sydrome by proxy olduğu açıklanan raporda, daha önceki iki çocukta da benzer yakınmalar olduğundan önceki ölümlerin benzer şekilde annenin davranışları nedeniyle olabileceğini ileri sürüldü. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Aile Danışmanlık Merkezine ve Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek Özge H nin  koruma altına alınması gerektiği açıklandı.
\n
\n  
\n
\n 2 KEZ ÖMÜR BOYU 
\n
\n Gözaltına alınan ve verdiği ifadesinde 2 çocuğunu kendisinin öldürdüğünü, Özge H yi de öldürmeye çalıştığını kabul eden Fatma H., ifadesini alan cumhuriyet savcısına ve daha sonra da duruşmalarda suçlamaları kabul etmedi. İfadesini tamamen değiştiren sanık, 2 kızının hasta olduğu için kendiliğinden öldüğünü anlatırken, Özge ye teşhis konulmamıştı. Bir teşhis konulması için doktorlar gelir düşüncesi ile elimle ağzına bastırdım, düğmeye bastım ancak, kimse gelmedi. Daha sonra elimi ağzından çektim. Eşim yanıma gelince yaptıklarımı eşime anlattım diye konuşmuştu. İki kızını öldürmek suçundan iki kez ömür boyu, Özge yi öldürmeye teşebbüs suçundan 24 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için yargılaması devam ederken, mahkeme genç kadının cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının araştırılması için Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ne sevk ettiği ancak raporunun daha gelmediği belirtildi.
\n
\n  
\n
\n DHA  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

1 Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

2 Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

3 Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

4 Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

5 Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

6 Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

İş adamı kazada hayatını kaybetti

7 İş adamı kazada hayatını kaybetti

Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

8 Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

Genç kız sokak ortasında öldürüldü

9 Genç kız sokak ortasında öldürüldü

Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

10 Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

hızWeb