ŞEHİTLERE SAYGI MADALYASI

Samsun’da, “18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıl Dönümü Anma Programı”nda şehit yakınlarına ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verildi. \r\n

ŞEHİTLERE SAYGI MADALYASI
\n  
\n
\n “18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99. Yıl Dönümü Anma Programı” kapsamında ilk olarak Kıranköy Mezarlığı nda tören düzenlendi. Şehitlik Anıtı’na çelenk koyulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve askerlerin saygı atışının ardından Samsun Vali Hüseyin Aksoy, şehitlik şeref defterini imzaladı. Kıranköy Mezarlığı ndaki törenin ardından Asri Mezarlık’ta bulunan şehitlik ziyaret edildi. Ziyaretlerde şehit mezarlarına tek tek kırmızı karanfil bırakan Vali Aksoy, şehit ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyerek protokol üyeleriyle dua etti. Vali Aksoy ve protokol üyeleri daha sonra Atatürk Kültür Merkezi(AKM) Sergi Salonu’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çanakkale Valiliği’nin 81 ilde düzenlediği ‘1915 Ruhu Çanakkale Resim Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.
\n
\n  
\n
\n Resim sergisinin ardından AKM Büyük Salon da Devlet Övünç Madalya törenine geçildi. Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şube Başkanı İrfan Öztürk, “Çanakkale Zaferi dünya literatüründe bir dönüm noktasıdır. Güç dengelerin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk milletinin aktif rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturduğu yüce Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştırdığı bir saygınlık ve azmin mücadelesidir” dedi.
\n
\n  
\n
\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, “Çanakkale Zaferi hiç kuşkusuz sonuçları itibariyle tarihin akışını her şeyden önemlisi Türk ulusunun kaderini değiştiren çok önemli bir başarıdır. Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce karşı canları ve kanları pahasına ‘dur’ diyen ve tüm dünyada Çanakkale Geçilmez dedirten büyük Türk milleti ve onun varlığından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de ülkesine ve milletine karşı her türlü tehdit ve tecavüzü bertaraf edebilecek güç ve kararlılıktadır. Böyle bir destanı yazan bir millet en zor şartlarda bile daima toparlanıp, dirilme kabiliyetine sahiptir. Ülkenin en ücra köşesinde bile huzur ve güvenliğin sağlanması için hayatlarını feda eden tüm kahramanlarımızla iftihar ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu anlamlı günde kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum diye konuştu. 
\n
\n Konuşmaların ardından 1915 ruhunu anlatan 15 dakikalık bir belgesel sunumu yapıldı. İlkadım-Şehit Ahmet Altunoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan ‘18 Mart Şehitler Günü Oratoryosu’ sunuldu.
\n
\n  
\n
\n Daha sonra şehit ailelerine ve gazilere Devlet Övünç Madalyası verildi. Madalyalar Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, Şehit Piyade Uzman Onbaşı Ersan Sancı nın babası Metin Sancı ya Şehit Piyade Er Umut Bulut un oğlu Selçuk Yağız Bulut a, Şehit Jandarma Komando Er Mustafa Akar ın babası Hayri Akar a, Şehit Jandarma Muhabere Er Savaş Topal ın babası Halil Topal a ayrıca Vazife Malulü Polis Memuru Zekai Kümbet e Vali Hüseyin Aksoy tarafından madalyaları verildi. 
\n
\n Törene ayrıca, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ufuk Ekinci, CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Koç, AK Parti Milletvekili Ahmet Yeni, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit ve gazi aileleri ve yakınları katıldı. 
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun şehidini karşıladı

1 Samsun şehidini karşıladı

Papaz ve tarihi eser avcıları Samsun'daki bu kapının peşinde

2 Papaz ve tarihi eser avcıları Samsun'daki bu kapının peşinde

Dehşet veren olay

3 Dehşet veren olay

Otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

4 Otomobil yolcu otobüsünün altına girdi: 2 ölü

Yolcu otobüsü devrildi: 19 yaralı

5 Yolcu otobüsü devrildi: 19 yaralı

Samsun'da yarım asırdır zamana 'ayar' veriyor

6 Samsun'da yarım asırdır zamana 'ayar' veriyor

Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

7 Evinde kenevir yetiştiren şahsa jandarma operasyonu

06 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu

8 06 Haziran Cumartesi Samsun hava durumu

Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

9 Manisa'da bıçaklı kavga: 1 ölü

Fındık fiyatları ne kadar? 06 Haziran Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

10 Fındık fiyatları ne kadar? 06 Haziran Cumartesi il il güncel fındık fiyatları

hızWeb