Muhtar’ın adres tepkisi ‘Ev yok seçmen var’

Samsun’da bir yıl önce yıkılan evde halen altı seçmenin kayıtlı olması, yıllardır boş olan mekruh evde ise iki seçmen bulunması gibi sorunlarla boğuştuklarını belirten Çiftlik Mahallesi Muhtarı Fatma Aksoy, “Ev yok, seçmen var. Yıllardır kullanılmayan evd

Muhtar’ın adres tepkisi ‘Ev yok seçmen var’
\n   Seçimlere sayılı günler kala belediye başkan adayları ve siyasi partilerin telaşı sürerken diğer yandan seçmen listeleriyle ilgili tuhaf durumlar da yaşanıyor. Seçmen listelerinde, olmayan evler ve boş dükkanlardan kayıtlı vatandaşların olması muhtarları bile şaşırtıyor.
\n
\n  
\n
\n ‘YILLARDIR BOŞ EVLER’
\n
\n Seçim çalışmaları kapsamında mahalle sakinlerini ziyaret ettiğini kaydeden Çiftlik Mahallesi Muhtarı Fatma Aksoy, bu ziyaretleri sırasında ilginç durumlarla karşılaştığını belirterek, “Mahallemizde bir sene önce yıkılmış olan binada şu an altı seçmen gözüküyor. Öyle binanın yıkıldığı yer artık sokak oldu. Bu da sokakta yaşamak anlamına geliyor. Aynı şekilde uzun yıllardır kullanılmayan evde, ayrı bir sokaktaki boş binada seçmen kaydı var. Bunun çok sayıda örneği var. Tespitlerimizi ilgili kurumlara bildiriyoruz. Birçok mahallede aynı şekilde sorun olduğunu duydum. Bunun başlıca nedeni de taşınma sonrası yeni adreslerin resmi kurumlara bildirilmemesidir. Yasal olarak yeni adres bildirimi yapmadan eski adresten düşürmek olmuyor. Sadece ihbar edilmesi halinde kolluk kuvvetleri inceleme yaparak kayıttan düşürebiliyor. Bu anlamda biz de ilgili kurumlarla tespitlerimizi paylaşıyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n ‘EV YIKILDI, ADRESİ KALDI’
\n
\n Çiftlik Mahallesi Mete Sokak üzerinde bulunan ve İlkadım Belediyesi tarafından geçtiğimiz sene yıkılan ev de aynı sorunla gündeme geldi. Ev yıkıldı, bulunduğu yer sokak oldu ancak adreste 6 seçmenin kaydı bulunuyor. Seçmen kağıtlarını gösteren Muhtar Aksoy, “Seçmen kayıtları burada gözüküyor ama gördüğünüz gibi evden eser yok. Bu vatandaşlarımız demokratik hakları olan seçim sürecinde oturmadıkları evlerinden dolayı yaşamadıkları mahalle, ilçe ya da şehirde oy kullanacaklar. Bu da etik olmuyor” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n VATANDAŞ İHMALİ
\n
\n İkamet etmedikleri adreslerden seçmen listesine giren vatandaşlarla ilgili olarak şikayet olmadan tespitinin mümkün olmadığını söyleyen yetkililer ise siyasi partilerin seçim sürecinde bu tür sorunları YSK’ya bildirmesinin gerekliliğine dikkat çekerek yeni adres bildirimi yapılmadan vatandaşın eski adresinde kayıtlı göründüğü bilgisini verdi.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU   
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

1 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

2 Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

3 Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

4 Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

5 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

6 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

7 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

8 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

9 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

10 Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

hızWeb