Muhtar’ın adres tepkisi ‘Ev yok seçmen var’

Samsun’da bir yıl önce yıkılan evde halen altı seçmenin kayıtlı olması, yıllardır boş olan mekruh evde ise iki seçmen bulunması gibi sorunlarla boğuştuklarını belirten Çiftlik Mahallesi Muhtarı Fatma Aksoy, “Ev yok, seçmen var. Yıllardır kullanılmayan evd

Muhtar’ın adres tepkisi ‘Ev yok seçmen var’
\n   Seçimlere sayılı günler kala belediye başkan adayları ve siyasi partilerin telaşı sürerken diğer yandan seçmen listeleriyle ilgili tuhaf durumlar da yaşanıyor. Seçmen listelerinde, olmayan evler ve boş dükkanlardan kayıtlı vatandaşların olması muhtarları bile şaşırtıyor.
\n
\n  
\n
\n ‘YILLARDIR BOŞ EVLER’
\n
\n Seçim çalışmaları kapsamında mahalle sakinlerini ziyaret ettiğini kaydeden Çiftlik Mahallesi Muhtarı Fatma Aksoy, bu ziyaretleri sırasında ilginç durumlarla karşılaştığını belirterek, “Mahallemizde bir sene önce yıkılmış olan binada şu an altı seçmen gözüküyor. Öyle binanın yıkıldığı yer artık sokak oldu. Bu da sokakta yaşamak anlamına geliyor. Aynı şekilde uzun yıllardır kullanılmayan evde, ayrı bir sokaktaki boş binada seçmen kaydı var. Bunun çok sayıda örneği var. Tespitlerimizi ilgili kurumlara bildiriyoruz. Birçok mahallede aynı şekilde sorun olduğunu duydum. Bunun başlıca nedeni de taşınma sonrası yeni adreslerin resmi kurumlara bildirilmemesidir. Yasal olarak yeni adres bildirimi yapmadan eski adresten düşürmek olmuyor. Sadece ihbar edilmesi halinde kolluk kuvvetleri inceleme yaparak kayıttan düşürebiliyor. Bu anlamda biz de ilgili kurumlarla tespitlerimizi paylaşıyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n ‘EV YIKILDI, ADRESİ KALDI’
\n
\n Çiftlik Mahallesi Mete Sokak üzerinde bulunan ve İlkadım Belediyesi tarafından geçtiğimiz sene yıkılan ev de aynı sorunla gündeme geldi. Ev yıkıldı, bulunduğu yer sokak oldu ancak adreste 6 seçmenin kaydı bulunuyor. Seçmen kağıtlarını gösteren Muhtar Aksoy, “Seçmen kayıtları burada gözüküyor ama gördüğünüz gibi evden eser yok. Bu vatandaşlarımız demokratik hakları olan seçim sürecinde oturmadıkları evlerinden dolayı yaşamadıkları mahalle, ilçe ya da şehirde oy kullanacaklar. Bu da etik olmuyor” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n VATANDAŞ İHMALİ
\n
\n İkamet etmedikleri adreslerden seçmen listesine giren vatandaşlarla ilgili olarak şikayet olmadan tespitinin mümkün olmadığını söyleyen yetkililer ise siyasi partilerin seçim sürecinde bu tür sorunları YSK’ya bildirmesinin gerekliliğine dikkat çekerek yeni adres bildirimi yapılmadan vatandaşın eski adresinde kayıtlı göründüğü bilgisini verdi.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU   
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

2 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

3 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

7 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı

8 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı

(Özel) İstanbul'da inatçı sürücülerin gişede sıkıştığı kaza kamerada

9 (Özel) İstanbul'da inatçı sürücülerin gişede sıkıştığı kaza kamerada

(Özel)14 kişilik minibüste 30 kişi sosyal mesafesiz yolculuk

10 (Özel)14 kişilik minibüste 30 kişi sosyal mesafesiz yolculuk

hızWeb