Okul dönüşümüne eğitimci tepkisi

İlkadım İlkokulu nun dönüştürülerek Osman Gazi İmam Hatip Ortaokulu na eklenmesinin planlandığını öne süren Eğitim-Sen Samsun Şubesi, okul önünde düzenledikleri basın açıklaması ile uygulamaya tepki gösterdi\r\n

Okul dönüşümüne eğitimci tepkisi
\n  
\n
\n Samsun’un İlkadım İlçesi Kılıçdede Mahallesi’nde bulunan İlkadım İlkokulu’nun kapatılarak hemen yanındaki Osman Gazi İmam Hatip Ortaokulu’na eklenmesinin planlanmasına Eğitim-Sen Samsun Şubesi’nden tepki geldi. Okul önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında dönüşüm uygulaması kınandı.
\n
\n  
\n
\n ‘MAĞDURİYET OLACAK’
\n
\n İlkadım İlkokulu’ndan civar mahallelerde yaşayan öğrencilerin de faydalandığını söyleyen Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Milli Eğitim Bakanlığını suçlayarak, “Yüzlerce ilköğretim okulunda olduğu gibi İlkadım İlköğretim Okulu’nun A bloğu Osman Gazi İmam Hatip Ortaokuluna, B bloğu ise İlkadım İlkokulu’na çevrilmiştir. Okulların ilkokul, ortaokul diye ayrılması ve imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesi sürecin önümüzdeki eğitim öğretim yılı içinde de devam edeceği, b blokta eğitim öğretim hizmeti veren İlkadım İlkokulu’nun kapatılarak Osman Gazi İmam Hatip Ortaokulu’nu eklenmesi resmi makamlarca planlamaktadır. Eğitim sistemimize getirilen 4+4+4 ile birlikte ilköğretim okullarının ayrılıp dönüştürülmesi uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı’nın en iyi okul, eve en yakın okuldur söylemiyle de çelişmektedir. 1969 yılından beri eğitim öğretim hizmeti veren İlkadım İlkokulu, Kılıçdede Mahallesi’nin tek ilkokuludur. İlkadım İlkokulu’ndan Bahçelievler Mahallesi, Çay Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Adalet Mahallesi’ndeki öğrenciler de yararlanmaktadır. Burada ciddi bir mağduriyet olacaktır” dedi.
\n
\n  
\n
\n ‘ŞİDDETLE KINIYORUZ’
\n
\n Okulun dönüştürülmesine tepki gösterdiklerini ve uygulamayı kınadıklarını belirten Şube Başkanı Yavuz şunları söyledi:  “İlkadım adının yaşaması gerekmektedir. Mahalledeki tek ilkokulun Osman Gazi İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülerek,  öğretmenlerimizin,  öğrencilerimizin ve velilerin mağduriyet yaşamaması için dönüştürme uygulamasına derhal son verilmelidir. Eğitim Sen olarak AK Parti hükümetinin eğitimi piyasalaştıran ve muhafazakârlaştıran, ben yaptım oldu mantığının ve hukuk tanımazlığının bir örneği olan bu uygulamayı şiddetle kınıyoruz.  İlkadım İlkokulu’nun Osman Gazi İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürme işleminin derhal durdurulmasını talep ediyoruz.  
\n
\n  
\n
\n VELİLER BUGÜN TOPLANIYOR
\n
\n Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanlığının gerçekleştirdiği basın açıklamasının yanı sıra İlkadım İlkokulu’nda okuyan öğrencilerin velileri de bu akşam saat:17.00’da okul önünde basın açıklaması düzenleyerek yapılması planlanan dönüştürmenin durdurulmasını talep edecek. 
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU   
\n


EN ÇOK OKUNANLAR


hızWeb