Ekmek israfı azaldı

Özel Samsun Darüşşifa ASML de TMO Alım ve Muhafaza Şefi Derya Şahinler tarafından Ekmek İsrafı nı anlatan panel gerçekleştirildi. Şahinler, Kampanyanın etkisiyle ülke genelinde günlük ekmek tüketim ve üretim miktarlarında azalma görüldü. Yani kampanya s

 Ekmek israfı azaldı
\n  
\n
\n Özel Samsun Darüşşifa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi nde (ASML) Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından Ekmek İsrafı konulu panel düzenlendi. Panele, İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, TMO Samsun Şube Müdürü Fahri Kasapara, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Sezer, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Mayuk, Özel Samsun Darüşşifa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Kurucu Müdürü Serdar Şahin, okul müdürleri Necmittin Düzgün ve Kemal Döleş, TMO Alım ve Muhafaza Şefi Derya Şahinler, OMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahir Anıl, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.
\n
\n  
\n
\n 2 MİLYAR 800 TL TASARRUF SAĞLANDI
\n
\n Ülke genelinde günlük ekmek üretiminin yaklaşık 10 milyon adet düştüğünü söyleyen Şahinler, Açlık ve yetersiz beslenme, nüfusu 7 milyarı geçen dünyamızı tehdit etmektedir. Gıda üretiminin üçte biri israf edilmektedir. Dünyada 842 milyon insan yetersiz beslenmektedir. Yapılan araştırmalarda ekmeğin kötü niyetten ziyade, ihmal ve bilgisizlikten kaynaklandığı görülmüştür. İsrafın nedenlerinin başında ise satılabileceğinden çok üretilmesi gelmektedir. TMO tarafından yürütülen ve 17 Ocak 2013 tarihinde başlayan, Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası sonucunda ülke genelinde günlük ekmek üretim ve tüketim miktarları azalmıştır. Günlük üretim miktarı 101 milyondan 91 milyona düşerken, günlük ekmek tüketim miktarı ise 95 milyondan, 86 milyona inmiştir. Kampanyayla, halkımızın ekmek tüketim alışkanlığında da değişmeler yaşanmıştır. Bunun sonucunda, milli ekonomide yıllık yaklaşık 2 milyar 800 milyon TL tasarruf sağlanmıştır. Kampanya FAO tarafından diğer ülkelere En İyi Uygulama Örneği olarak gösterilmektedir diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Şahinler in konuşmasının ardından, İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, TMO Samsun Şube Müdürü Fahri Kasapara, TMO Alım ve Muhafaza Şefi Derya Şahinler, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. İsmail Sezer ve OMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahir Anıl a Özel Samsun Darüşşifa ASML tarafından plaket verildi.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

1 Eve çağırdığı hayat kadınları tarafından soyuldu

Siirt'ten acı haber: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

2 Siirt'ten acı haber: 2 asker şehit, 7 asker yaralı

Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

3 Arnavutköy'de müşterilerin olduğu lokantaya silahlı saldırı

Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

4 Polisin kaza yapan alkollü sürücü ile imtihanı

Düzce'de otomobile silahlı saldırı

5 Düzce'de otomobile silahlı saldırı

İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

6 İzmir'de kundaklandığı ileri sürülen servis minibüsü yanarak küle döndü

hızWeb