Suriye füzelerinden 14 kez taciz

Genelkurmay, sınır hattı boyunca devriye uçuşu yapan dört F-16 uçağına Suriye de konuşlu füze sistemleri tarafından 14 kez tacizde bulunulduğunu bildirdi.\r\n

Suriye füzelerinden 14 kez taciz
\n  Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye sınırına yaklaşan Suriye ye ait bir SU-24 uçağının, iki F-16 nın bölgeye yönlendirilmesi üzerine uzaklaştığını, ayrıca sınır hattı boyunca devriye uçuşu yapan dört F-16 uçağına ise Suriye de konuşlu SA-2, SA-5 ve SA-8 füze sistemleri tarafından toplam iki dakika 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle 14 kez tacizde bulunulduğunu bildirdi. 
\n
\n  
\n
\n Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, TSK nın günlük faaliyetlerine ilişkin bilgi verildi.
\n
\n  
\n
\n Türkiye-Suriye hudut bölgesinde Hava Muharebe Devriye Görevi icra eden iki F-16 uçağı, Suriye ye ait bir SU-24 uçağının, Yayladağı/Hatay güneyinde sınıra doğru yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirildi. Suriye ye ait SU-24 uçağı F-16 ların bölgeye gelmesi üzerine sınıra 1,4 deniz mili kala geri dönerek uzaklaştı.
\n
\n  
\n
\n Hava Kuvvetleri Komutanlığı, dört F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra etti. Bu görevler esnasında  F-16 uçaklarına Suriye de konuşlu SA-2, SA-5 ve SA-8 füze sistemleri tarafından, toplam iki dakika 20 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle 14 kez tacizde bulunuldu.
\n
\n  
\n
\n Deniz Kuvvetleri
\n
\n  
\n
\n Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG) nun faaliyetleri kapsamında; Türkiye Cumhuriyet Gemisi (TCG) Oruçreis, TCG Gediz, TCG Heybeliada ve TCG YB. K. Güngör Kanarya Adaları/İspanya ya intikale, TCG Gelibolu Uluslararası Denizcilik ve Savunma Fuarına (DIMDEX) katılım ve bölge ülkelere yönelik liman ziyaretleri kapsamında Doha/Katar liman ziyaretine ve TCG Gaziantep İngiltere ev sahipliğinde icra edilecek JOINT WARRIOR-14 Tatbikatı na iştirak ve Kuzey Avrupa ülkelerine liman ziyaretleri kapsamında Edinburg/İngiltere ye intikale devam etti.
\n
\n  
\n
\n TCG Gökçeada NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2), Okyanus Kalkanı Harekâtı (CTF-508) kapsamında Aden Körfezi nde karakol görevine devam ederken, TCG Bartın Birleşmiş Milletler UNIFIL Harekatı kapsamında Mersin liman ziyareti hitamında Karakol sahasına intikal etti. 
\n
\n  
\n
\n Şehit Topçu Kd.Bçvş.Necmettin Ergin Taktik Eğitimi-1/14 kapsamında 14 geminin katılımı ile Marmara Denizi nde, Şehit Dz.P.Er.Salih Kahya Tek Gemi Eğitimi-01/14 kapsamında iki geminin katılımı ile Marmara Denizi nde planlı eğitimleri ile TCG Yavuz Karadeniz Uyumu Harekatı kapsamında T-3 numaralı sahada keşif gözetleme görevi icra edildi. 
\n
\n  
\n
\n Ege Denizi nde Keşif Gözetleme uçuşu icra eden bir Deniz Karakol uçağı (TCB-652) Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı tarafından uluslararası hava sahasında yedi defa, toplamda 96 saniye süreyle radar ile traklanmak suretiyle taciz edildi. 
\n
\n  
\n
\n Bir CN-235 uçağı Etkin Çaba Harekatı kapsamında Akdeniz de Keşif Gözetleme uçuşu icra ederken, 20 gemi de diğer harekat eğitim faaliyetleri kapsamında görev aldı. 
\n
\n  
\n
\n Sahil Güvenlik Komutanlığı da dört bot ile Türkiye-Suriye deniz hududunda karakol görevini yerine getirdi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

1 Adana'da 2 bin 565 polisten helikopter destekli huzur uygulaması

Başakşehir'de eski ve yeni site yönetimi birbirine girdi: 5 yaralı

2 Başakşehir'de eski ve yeni site yönetimi birbirine girdi: 5 yaralı

Yüksekten dereye düşen kişi yaşamını kaybetti

3 Yüksekten dereye düşen kişi yaşamını kaybetti

Alevlere teslim olan ev kullanılmaz hale geldi

4 Alevlere teslim olan ev kullanılmaz hale geldi

Hatay'da masaj salonlarına operasyon 21 kadın gözaltına alındı

5 Hatay'da masaj salonlarına operasyon 21 kadın gözaltına alındı

Zonguldak'ta drone ile devriye dönemi

6 Zonguldak'ta drone ile devriye dönemi

(ÖZEL) Virüsü unuttular, yolu kapatıp oyun havası oynadılar

7 (ÖZEL) Virüsü unuttular, yolu kapatıp oyun havası oynadılar

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 5 yaralı

8 Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 5 yaralı

Kontrolsüz çıkan tır kazaya neden oldu: 9 yaralı

9 Kontrolsüz çıkan tır kazaya neden oldu: 9 yaralı

Silahlı kavganın büyümesini bekçiler engelledi

10 Silahlı kavganın büyümesini bekçiler engelledi

hızWeb