Böbrek nakliyle hayata tutundular

Samsun da 16 yıldır diyalize giren 33 yaşındaki Bircan Yaşar, beyin ölümü gerçekleşen bir gençten alınan böbrekle hayata tutundu. Yaşar, Çok mutluyum, sağlığıma kavuşacağım dedi. Yaşar ın kardeşi 27 yaşındaki Selcan Yaşar a da 6 yıl önce böbrek nakli ya

 Böbrek nakliyle hayata tutundular
\n    Samsun un 19 Mayıs İlçesi nde yaşayan Bircan Yaşar ve kardeşi Selcan Yaşar a çocukken böbrek yetmezliği tanısı konuldu. İki kardeş de diyalize girdi. 6 yıl önce iki kardeşe böbrek nakli için uygun böbrek aranmaya başlandı. Ailede uygun donör bulunamadı. 6 yıl önce beyin ölümü gerçekleşen 9 yaşındaki bir kız çocuğunun böbreği Selcan Yaşar la uygun bulundu. Selcan Yaşar Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi nde böbrek nakli ameliyatı oldu.
\n
\n  
\n
\n BAĞIŞ HAYAT KURTARDI
\n
\n Selçuk Yaşar sağlığına kavuşurken, ablası Bircan Yaşar, diyalize girmeye devam etti. 6 yıl sonra Bircan Yaşar a da Sivas ta beyin ölümü gerçekleşen bir gencin böbreği uyumlu bulundu. İki gün önce yine OMÜ Tıp Fakültesi Hastenesi Üroloji Bölümü nde yapılan ameliyatla bağışlanan böbrek Bircan Yaşar a yaklaşık 2 saat süren bir ameliyatla nakledildi. Uygun böbrek bulunmasıyla büyük mutluyuk yaşayan Bircan Yaşar ın sağlık durumunun iyiye doğru gittiği belirtildi. 
\n
\n  
\n
\n YAŞAM KALİTESİ ARTACAK
\n
\n Nakil ameliyatını gerçekleştiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, ameliyatın başarıyla sonuçlandığını belirterek, Hastamız uzun zamandır nakil sırasında bekliyordu. 6 yıl önce kardeşine böbrek nakli ameliyatı yapılmış kendisine uygun böbrek bulunamamış. Şimdi iyi geçen bir ameliyat neticesinde böbreğin naklini gerçekleştirdik. Bundan sonraki hayatında artık diyalize girmek zorunda kalmayacağı için hayat standardı da artacak diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 16 YIL DİYALİZE GİRDİ 
\n
\n 16 yıldır diyalize girdiğini söyleyen Bircan Yaşar, Haftada üç gün iki saat diyalize gidiyordum. Uygun böbrek bulunmasını uzun yıllardır bekliyordum. Hiç umutsuzluğa kapılmadım. Hep sağlığıma kavuşacağımı hayal ettim. Şimdi bana da uygun böbrek bulundu. Kardeşim gibi ben de sağlığıma kavuşacağım günü bekliyorum. Şimdi çok mutluyum. Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ediyorum dedi. 
\n
\n  
\n
\n ABLAM DA SAĞLIĞINA KAVUŞACAK 
\n
\n Selcan Yaşar da kendisi gibi ablasına da nakil yapıldığı için çok sevinçli olduğunu söyleyerek, Artık ablam için de ikinci bir hayat şansı oldu. Bundan sonra onunda hayatı değişecek. Sağlığına kavuşacak diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n DHA  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

1 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

2 Başkale ilçesinde silah ve mühimmat ele geçirildi

Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

3 Uşak'ta kum yüklü tır devrildi

Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

4 Bakan Kasapoğlu: "Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık"

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

5 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

6 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

7 Tıra çarpan otomobil yoldan çıktı : 1'i ağır 2 yaralı

Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

8 Düğünü sonlandırmaya giden polislere saldırı: 4 polis yaralı

Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

9 Ağrı'da selde kaybolan çocuk hayatını kaybetti

Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

10 Kırklareli'de denize giren kişi kayboldu

hızWeb