Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüdü

TÜİK ten yapılan açıklamaya göre Türkiye ekonomisi, 2013 yılında yüzde 4 büyüdü. İhracat şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarken, dış ticaret açığı azaldı.\r\n

Türkiye ekonomisi yüzde 4 büyüdü
\n  
\n
\n  
\n
\n Türkiye ekonomisi, geçen yıl yüzde 4 büyüdü.
\n
\n  
\n
\n Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.
\n
\n  
\n
\n Buna göre, büyüme hızı 2013 ün son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4,4 oldu. Üretim yöntemiyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, 2013 te bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 4 lük artışla 122 milyar 388 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 10,2’lik artışla 1 trilyon 561 milyar 510 milyon lira oldu.
\n
\n  
\n
\n Mali aracı kuruluşlar, 2013 te bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 9,8’lik artışla 15 milyar 549 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 12,8’lik artışla 52 milyar 483 milyon lira oldu. İmalat sanayi, 2013 te bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 3,8’lik artışla 29 milyar 446 milyon lira, cari fiyatlarla yüzde 8,9’luk artışla 239 milyar 115 milyon lira olarak gerçekleşti.
\n
\n  
\n
\n Kişi başına GSYH değeri, 2013 te cari fiyatlarla 20 bin 531 lira (10 bin 782 dolar) olarak hesaplandı.
\n
\n  
\n
\n AA Finans ın Büyüme Beklenti Anketi ne katılan ekonomistlerin, 2013 sonu büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4 olmuştu.
\n
\n  
\n
\n İhracat şubatta arttı
\n
\n  
\n
\n Türkiye nin ihracatı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 artarak 13 milyar 150 milyon dolara ulaştı. 
\n
\n  
\n
\n Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan bu yılın şubat ayına ilişkin Geçici Dış Ticaret İstatistikleri açıklandı.
\n
\n  
\n
\n Buna göre, ihracat şubat ayında 2013 ün aynı ayına oranla yüzde 6,2 arttı ve 13 milyar 150 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 5,9 azalarak 18 milyar 250 milyon dolar olarak hesaplandı.
\n
\n  
\n
\n Anılan dönemde dış ticaret açığı yüzde 27,2 azalarak 7 milyar 9 milyon dolardan 5 milyar 100 milyon dolara düştü.
\n
\n  
\n
\n İhracatın ithalatı karşılama oranı, 2013 şubat ayında yüzde 63,9 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 72,1 e çıktı.
\n
\n  
\n
\n Türkiye nin Avrupa Birliği ne (AB) ihracatı, bu yılın şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 artarak 5 milyar 470 milyon dolara yükseldi.
\n
\n  
\n
\n AB nin ihracattaki payı 2013 ün şubat ayında yüzde 41,1 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 41,6 ya yükseldi. AB ye yapılan ihracat, aynı aylar karşılaştırıldığında yüzde 7,5 artarak 5 milyar 470 milyon dolara çıktı.
\n
\n  
\n
\n İhracatta Almanya ilk sırada
\n
\n  
\n
\n Almanya, şubatta en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat, söz konusu ayda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 artarak 1 milyar 175 milyon dolar olurken, Almanya yı sırasıyla 1 milyar 22 milyon dolarla Irak, 729 milyon dolarla İngiltere ve 642 milyon dolarla İsviçre takip etti.
\n
\n  
\n
\n İthalatta ise ilk sırayı Rusya aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, söz konusu dönemde yüzde 1,4 artarak 2 milyar 44 milyon dolar oldu. Rusya yı sırasıyla 1 milyar 928 milyon dolarla Çin, 1 milyar 721 milyon dolarla Almanya ve 993 milyon dolarla ABD izledi.
\n
\n  
\n
\n İhracatta motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları zirvede
\n
\n  
\n
\n Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi 1 milyar 454 milyon dolarla motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları olurken, bu faslı 1 milyar 139 milyon dolarla   kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar , 1 milyar 87 milyon dolarla kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları , 870 milyon dolarla   demir ve çelik , 767 milyon dolarla örme giyim eşyası ve aksesuarı takip etti.
\n
\n  
\n
\n İthalatta ilk sıra mineral yakıt ve yağların
\n
\n  
\n
\n Fasıllara göre ithalat değerlendirildiğinde şubatta en fazla ithalat yapılan fasıl 4 milyar 550 milyon dolarla mineral yakıtlar ve yağlar oldu. Bu faslı 2 milyar 147 milyon dolarla kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları , 1 milyar 287 milyon dolarla elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme verme, televizyon görüntü-ses kaydetme verme cihazları ve bunların aksam parça aksesuarları , 1 milyar 152 milyon dolarla demir-çelik ve 1 milyar 130 milyon dolarla plastikler ve mamulleri izledi.
\n
\n  
\n
\n Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı yüzde 3,1
\n
\n  
\n
\n Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ürünleri ihracatındaki payı bu yılın şubat ayında yüzde 3,1, orta yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 30,3 oldu. 
\n
\n  
\n
\n Yüksek teknolojili ürünlerin aynı ayda ithalattaki payı yüzde 13, orta yüksek teknolojili ürünlerin ithalattaki payı ise yüzde 43,9 olarak hesaplandı. 
\n
\n  
\n
\n Olumsuz konjonktüre rağmen büyüdü
\n
\n  
\n
\n Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin, olumsuz konjonktüre rağmen 2013 te güçlü büyüdüğünü belirtti. Şimşek, yerel seçim sonuçlarıyla birlikte siyasi risklerin azalmasının, iç talebi ve 2014 büyüme görünümünü destekleyeceğini bildirdi.
\n
\n  
\n
\n Şimşek, yazılı açıklamasında, 2013 yılına ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi. Olumsuz konjonktüre rağmen güçlü büyüdük ifadesini kullanan Şimşek, şunları kaydetti:
\n
\n  
\n
\n 2013 yılında yüzde 4,0 ile OVP’de öngördüğümüz yüzde 3,6’lık tahminin de üzerinde büyüdük. Bu performans, geçen yıl Fed’in parasal sıkılaştırma politikasına geçişi ile artan finansal volatiliteye; küresel, bölgesel ve siyasal gerginliklere; en büyük ticari ortağımız olan AB’deki daralmaya ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen elde edilmiştir. Beklentilerin aksine ekonomi son çeyrekte de güçlü seyrini korudu. Ekonomimiz önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 ile güçlü bir düzeyde büyüdü.
\n
\n  
\n
\n Büyümenin en önemli kaynağının iç talep olduğunu belirten Şimşek, iç talebin, 2013 ün tamamında büyümeye 6,4 puan, yılın son çeyreğinde ise 7,4 puan katkı sağladığını bildirdi. İç talep açısından en önemli katkının özel tüketimden geldiğini ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n 2014 yılında büyüme bir miktar yavaşlasa da görünüm pozitif seyrini korumaktadır. Sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi gibi eşanlı göstergeler, 2014 yılının ilk çeyreğinde büyümenin ılımlı düzeylerde seyrettiğine işaret etmektedir. 2013 yılında büyümeyi destekleyen stokların 2014 yılında da büyümeye pozitif katkı yapması beklenmektedir. Ayrıca kurdaki gelişmeler ile AB’deki toparlanma dış talep kaynaklı büyümeyi destekleyecektir. Yerel seçim sonuçlarıyla birlikte siyasi risklerin azalması iç talebi ve 2014 büyüme görünümünü destekleyecektir.
\n
\n  
\n
\n Türkiye ekonomisi kesintisiz büyüme sürecine devam etmiştir
\n
\n  
\n
\n Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, büyüme rakamlarını değerlendirdi.
\n
\n Geçen yılın dördüncü çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla nın (GSYH) reel olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH nin de bir önceki döneme göre yüzde 0,5 arttığını ifade eden Babacan, Türkiye ekonomisinin, 2009 un son çeyreğinden itibaren sürdürdüğü kesintisiz büyüme sürecine 2013 yılı dördüncü çeyreğinde de devam ettiğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n Orta Vadeli Program da 2014 yılı büyüme hızının yüzde 4 seviyesinde öngörüldüğünü hatırlatan Babacan, şunları kaydetti:
\n
\n Ekonomik aktiviteye ilişkin son açıklanan aylık veriler, olumsuz dış ve iç gelişmelere rağmen, ekonomimizdeki büyüme eğiliminin sürdüğünü göstermektedir. 2014 yılında iç talep büyümesinin öngörülenden bir miktar daha yavaş olacağı, dış talepteki artışın ise yılbaşında beklenenden daha güçlü gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu çerçevede, 2014 yılında iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin Orta Vadeli Programda öngörülenden daha güçlü olması beklenmektedir.
\n
\n  
\n
\n Kişi başına milli gelir
\n
\n  
\n
\n Türkiye de geçen yıl kişi başına milli gelir, 10 bin 782 dolar (20 bin 531 lira) olarak hesaplandı. 2012 yılında kişi başına düşen milli gelir, 10 bin 459 dolar düzeyindeydi.
\n
\n  
\n
\n Öte yandan, geçen yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, cari fiyatlarla 820 milyar 12 milyon dolara (1 trilyon 561 milyar 510 milyon lira) yükseldi. Söz konusu rakam, 2012 yılında 786,3 milyar dolar düzeyindeydi.
\n
\n  
\n
\n Büyüyen sektörler
\n
\n  
\n
\n Geçen yıl sektörel bazda cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı, yüzde 18,1 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektöründe kaydedildi.
\n
\n  
\n
\n Bu sektörü, yüzde 15,5 ile vergi-sübvansiyon , 14,9 ile dolaylı ölçülen mali aracılık , yüzde 14,5 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler , yüzde 14 ile su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri izledi.
\n
\n  
\n
\n 2013 te daralma gösteren sektör bulunmazken, en küçük büyüme yüzde 3,3 ile madencilik ve taşocakçılığı faaliyetlerinde gözlendi.
\n
\n  
\n
\n Dördüncü çeyrek
\n
\n  
\n
\n Ekonominin yüzde 4,4 büyüme gösterdiği dördüncü çeyrekteki gelişmelere bakıldığında da elektrik-gaz ve finans ve sigorta ile dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetleri faaliyetleri dışındaki tüm sektörlerde büyüme meydana geldi.
\n
\n  
\n
\n Son çeyrekte en fazla büyüme, yüzde 17,6 ile toptan ve perakende ticaret faaliyetlerinde görüldü. Bunu, yüzde 15 ile su temini, kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri izledi. 
\n
\n  
\n
\n Söz konusu dönemde, dolaylı ölçülen mali aracılık hizmetleri yüzde 14,6, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 5,1, elektrik-gaz ise yüzde 1,4 oranında küçüldü.
\n
\n  
\n
\n GSYH NACE Rev.2 sınıflamasına göre yayımlanmaya başladı
\n
\n  
\n
\n Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması, NACE Rev1.1” kullanılarak üretilmekte olan gayri safi yurtiçi hasıla tahminleri, Avrupa Birliği ile uyumlu ve uluslararası alanda karşılaştırılabilir GSYH değerleri elde edebilmek amacı ile NACE Rev.2 sınıflaması kullanılarak üretilmeye başlandı.
\n
\n  
\n
\n TÜİK, 2013 yılı 4. çeyrek verileri hariç, diğer verilerde güncelleme yaptı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit polis Atakan Arslan'ın cenazesi Samsun'da

1 Şehit polis Atakan Arslan'ın cenazesi Samsun'da

Erdoğan'ın görüştüğü şehit babası: "Vatanımız, milletimiz, devletimiz sağ olsun"

2 Erdoğan'ın görüştüğü şehit babası: "Vatanımız, milletimiz, devletimiz sağ olsun"

Korona virüsten dolayı kurulmayan pazar yeniden açıldı

3 Korona virüsten dolayı kurulmayan pazar yeniden açıldı

İzmir'de kısıtlamanın ilk gününde 902 bin lira ceza kesildi

4 İzmir'de kısıtlamanın ilk gününde 902 bin lira ceza kesildi

Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

5 Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

6 Önce otomobille sonra yayan kaçmaya çalışan vatandaşa 2 bin 798 TL'lik trafik ce

Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

7 Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

8 Kastamonu'da bir köy karantinaya alındı

Otobüse çarpmamak için manevra yaptı, bariyerlere çarptı: 2 yaralı

9 Otobüse çarpmamak için manevra yaptı, bariyerlere çarptı: 2 yaralı

hızWeb